Nazır Aristokrat: Biz bu iadeyi bekliyoruz

Vekil Soylu: Biz bu iadeyi bekliyoruz

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Arnavutluk’ta yakalanan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in reddetme sürecine ait, “İade süreci biraz sürer. Mahkemeye çıkma ve mahkeme iadeli etmiş olacak. Haddinden Fazla hakeza iadelerimiz oldu. Süreç, oradaki mahkemenin ne devir olacağı ve çıkma karara bağlıdır. O karar çerçevesinde biz bu iadeyi bekliyoruz” dedi.

Vekil Soylu, Bakanlıkta düzenlenen ‘Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet’ konulu toplantıya katıldı. Aristokrat, kadına yönelik şiddete ilgili katılımcıların önerilerini dinledi. Tahminî 4 saat süren toplantının ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Icra Vekili Aristokrat, kripto mülk borsası dolandırıcılığından kırmızı bültenle aranırken Arnavutluk’ta yakalanan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in iade sürecine ait, “Dün sabah bakımından, Arnavutluk İçişleri Bakanı ile bildirişim içerisinde gelişigüzel strateji ettiğimiz ve yakalanması amacıyla üstelik bütün beraber çaba gösterdiğimiz bu yaşama yakalandı. İade süreci var. Mazi Sayın Adalet Bakanımız ile bunu değerlendirdik. Tığ nisan ayında İnterpol üzerinden kırmızı bülteni çıkardık. Arnavutluk’a dahi bunu gönderdik. Serencam yerine cemaziyelevvel bakımından orada yakalandı. Arkası Sıra derhâl Emniyet Umumi Müdürlüğü (EGM), Türe Bakanlığı ile irtibat kurdu, EGM yardımcımız ve İnterpol Başkanımız ile Arnavutluk Büyükelçimiz ile bunu sağladık ve Sayın Cumhurbaşkanımıza durumu açıklama ettik. İki arkadaşımız oradalar. Arnavutluk’un EGM’si ile dosyalar ve iadeli süreci amacıyla irtibat kurdular. İade süreci biraz sürer. Mahkemeye çıkma ve duruşma reddetme etmiş olacak. Çok hakeza iadelerimiz oldu. Süreç, oradaki mahkemenin hangi ahit olacağı ve çıkacak karara bağlıdır. O karar çerçevesinde biz bu iadeyi bekliyoruz. Bugüne büyüklüğünde Arnavutluk makamları haddinden fazla müzaheret eden gurur sergilediler. Kendilerine üstelik teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘YÜZ BİN KILIÇDAROĞLU GELSE BUNU BAŞARAMAZ’Icra Vekili Soylu, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun esbak Ankara’daki eylemde öğretmenlerin gözaltına alındığına ilişkin Twitter’üstelik yaptığı açıklamanın sorulması üstüne, “Meslekler beyninde bire bir kamplaştırma ve kutuplaştırma olmak isteniyor. Neymiş 2023’te Türkiye ayrıksı bir noktaya büyümek isteniyor kabilinden aynı melal var içimde. Öğretmenlerle, polisleri, sağlıkçılarla ise bir apayrı çığır grubunu karşı karşıya anlatmak; bu çabanın derdini anlamış değilim. Alışılagelen bire bir aklın böyle aynı çabası olmaması geçişsiz. Toplumu kaosa, kargaşaya sevk etmeye müteharrik ayrımsız anlayışa yönelik tıpkı adım var. Bu Türkiye’de olmadı, mümteni. Bu eski Türkiye’üstelik kaldı. Buna kimsenin gücü yetmez. Sayın Kılıçdaroğlu değil, yüz bin Kılıçdaroğlu gelse bunu başaramaz. Türkiye’nin güvenlik açısından hakeza bire bir açığı bahis konusu değildir. Bir gösteri yapılınca yasaya akla yatkın olup, olmadığına bakılır. Yapılan gösteri haram ise polis uyarıyor defalarca. Bununla dayalı kendisine bir eylemmatik ile cebin karşıyayız. Bu sevimli kamuda ayrımsız sarıklı değil, velev kim olanaklı, velev kim müdahalede bizim da aynı eksiğimiz olabilir. Biz buna üstelik bakarız ve değerlendiririz. Fakat bu yaşama elinde HDP’nin amblemiyle, onların malum işaretleriyle sonsuz olarak gösteri yapan tıpkı birey. Bu kişiyi gözaltına aldılar. Buradan beslenmeyiniz. Önerilerinizle ve geleceğe yönelik atacağınız adımlarla benzeri büyüklenme ortaya kucak” dedi.Icra Vekili Soylu, Kayseri’nin Tomarza ilçesinde tıpkı polisin şiddete uğradığını belirterek, “Güzeşte akşam bakımından olayı öğrendim ve valimizle konuştum. O olayla ilişik hemen gereken yapıldı ve tutuklandı. Biz olayın değme tarafına bakıyoruz. Bizim için olayın kanunlara uygunluğu önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tek zamanda olmadığı büyüklüğünde bugün güçlüdür” ifadelerini kullandı.

Nazır Soylu, ‘af çalışması’ iddiaları ile ilişkin ise kendisinin bilgisinin olmadığını söyledi.

Share: