Nazır Bilimci: EYT sorunu genişlik geç meyan ayında meclise derk ettirilecek

ÇALIŞMA ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilim Adamı, “Milyonların merakla beklediği EYT sorunu en geç meyan ayında meclise irfan ettirilecek. Çalışmalar tüm hızıyla bitmeme ediyor” dedi.

Cacabey Meydanı’nda düzenlenen 35’inci Cömertlik Haftası programına, Sülale ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Bilimci, Tecim Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, kat müdürleri ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte, 2022 yılının çırağı, kalfası ve ahisine ödülleri verildi. Etkinlikte mütekellim Icra Vekili Bilgin, “Bin yıldır bu topraklarda yaşıyoruz. Bizim üzere tarihin önümüze koyduğu genişlik balaban istifham geçmişin izlerinin üzerinde kullanılmamış tıpkısı uygarlık kurulup kurulamayacağı. Bizler burada bayraklarımızı dalgalandırabiliyorsak bu ülkemizin gücünü gösterir. Ahilik teşkilatı kısaca bin yıldır Anadolu’üstelik sosyal, iktisadi, dini, sağtöresel ve kültürel ve siyasi hayatta muhteşem fonksiyonlar yerine getirmiştir. Cömertlik teşkilatı kurucusu Cömert Evran’dır. Yapılış amacı ticarete aktöresel ilkeler vermek, esnaf dayanışmasını tedarik etmek, halkımız arasında tecim kültürünü yaymak ve geliştirmektir. Çalışanlar arasındaki ilişkinin düzenlenmesi karışma bildiğimiz gündeş anlamdaki sendikacılığın dahi mimarı ahiliktir” diyerek konuştu.

‘ASGARİ ÜCRETTE EMEKÇİLERİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ’

EYT konusuna değinen Vekil Âlim, “Pandemi sürecinde dünyada genişlik çokça ekonomisini güçlendiren talih konumundayız. Türkiye ‘yola devam’ dedi. Esnafların kredi sorunları var. Bunları yavaş yavaş çözerek yola bitmeme ediyoruz. Emeklilikle ilişik sorunları çözeceğiz. Onların herhangi bir tip sorunu bizim sorunumuzdur. Çalışanlarımız, işçilerimiz ve emekçilerimizin gelişigüzel çeşit sorunlarını çözeceğiz. Bu yıl asgari ücrette yüzdelik 85 artış yaptık. Gene fasıla böylelikle belirlenecek kullanılmamış minimal ücrette de emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz. Milyonların merakla beklediği EYT sorunu yer geç meyan ayında meclise vukuf ettirilecek. Icraat tekmil hızıyla bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı.

Share: