Nazır Erek Gurur, hane ve icar fiyatlarının dakikasında düşeceğini söyledi

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum, Gaziantep’te mensur edilecek Yeşilvadi 3 Katlı Köprülü Kavşağı’nın ana atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’i ayn bebekleri yerine gördüklerini, bu aziz şehre TOKİ tarafından bugüne kadar bütün yatırım değeri 6,8 milyarı bulan eserler kazandırdıklarını söyledi. Kente 20 bin 500 yıpranmamış yuva kazandırdıklarını, camiler, okullar, sağlık ocakları, amme binaları, spor salonları, 33 bin izleyici kapasiteli stat bağış ettiklerini anlatan Çekicilik, şöyle devam etti:

“Amma durmuyoruz. Toplam yatırım tutarı 4,2 milyar liralık projelerimize olanca hızımızla bitmeme ediyoruz. Bunun içerisinde 5 bin 700 hane var, millet bahçeleri, cephe restorasyon ve sokak güzelleştirme projeleri, içme suyu hatları, atılmış su tasfiye ve nöbet düzenlemelerine büyüklüğünde onlarca yatırımımız var. Gaziantepli hemşehrilerimiz rastgele şeyin yer güzelini türe ediyor. Hastalık? Çünkü Anteplinin alnı terli, Anteplinin gözleri ışıltılı, Antepli kâmil. Tığ Anteplilerde kökü yüzyıllara uzanan nazik bir duruşu, büyük tıpkı tarihi görüyoruz. Şehitkamil Kuzeykent’te 2 bin 149 yıpranmamış konut inşa ediyoruz. Gayrı ilçelerimizde toplanmış 5 bin 986 konut yapıyoruz. Nurdağı’nda 211, İslahiye’da 430 konutumuzun yapımında de sona geldik. Şahinbey Güneykent’te 2 bin 417 konutumuzun, Nizip’te 499 konutun yapımına bitmeme ediyoruz. Tamam, bu kadarıyla yetinebilir miyiz? Gaziantep büyürken biz yerimizde sayamayız. Şehitkamil Kuzeyşehir’de 2 bin 429 konutumuzun yapımına ilkgüz ayında başlıyoruz. Bu yılın böylelikle ve 2023’ün önceki aylarında, toplamda teyit edeceğimiz 10 bin bakir yuvamız şimdiden berceste uğurlu olsun.”

“KONUT VE KİRA FİYATLARI HIZLI ŞEKİLDE DÜŞECEK”

Yeni basamak yapımlarıyla ilişik bile müjdeler veren Hava, “Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Altını tarihinin sunma büyük içtimai hane projesinin önce müjdesini verdiler. Cumhurbaşkanımız Antep’e haddinden fazla erdemli sayıda tıpkı basamak yapılması talimatını bizlere verdiler. Biz da inşallah Gaziantep’imize TOKİ eliyle 10 bin yıpranmamış hane yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Ayrıca Büyükşehir Belediyemizin yapacağı 3 bin 500, Şahinbey Belediyemizin düz yazı edeceği 1500 konutla bu arada toplanmış 15 bin eskimemiş yuvayı sizlere ihsan ediyoruz. Tabiatıyla bizim şu anda Antep’in ciharıyek birlikte 50 ve 100 bin sosyal ev projemizdeki 8 bin 135 konutumuzu ve biten 20 bin 500 bakir yuvamızı üstelik eklediğimizde Antep’imize 43 bin 500’den çok göz kazandırmış olacağız. İşçi kardeşlerimiz, dinç kardeşlerimiz, yıpranmamış evli kardeşlerimiz, mânialı ve emeklilerimiz, martir ve gazi ailelerimiz eskimemiş yuvalarına en uygun ifa koşullarıyla, kira öder kadar sahip olacaklar. Şuna inanın, bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem göz fiyatları hem birlikte kiralarda düşüş başladı. İnşallah bodur müddet içerisinde zincirleme namına ev ve kira fiyatları daha bile aceleci bir şekilde düşecek. Yüzlerce sektörü ait bu hane kampanyasıyla mobilyacısından camcısına, marketinden inşaat sektörüne, tüm esnaflarımız 85 milyon kazanacak, Antep kazanacak, Türkiye kazanacak.”

KENTTEKİ YATIRIMLAR

İller Bankası ile bu zamana büyüklüğünde 2,2 bilyon lira yatırımla 86 eseri Gaziantep’e kazandırdıklarını, 468 milyon lira 16 yatırımın ise olanca hızıyla devam ettiğine meni fail Hava, kentte yapılan projelerin detaylarını anlattı. Toplam maliyeti 290 milyon lira olan baran suyu, içme suyu altyapı hatları, 6 bin metre uzunluğundaki bağlantı yolları, 3 madun geçidi ile iki asıl dingil üzerinde nesir edilecek Yeşil Düz 3 Katlı Köprülü Munsap projesinin birlikte ulaşımda haddinden fazla makro aynı dönüm noktası olacağına belen fail Kurum, “Hem kazaları en aza indirecek hem de Yeşilvadi Budun Bahçesi girişinden başlayarak metanetli çokça mahallemizin birlikte bağlantısını sağlayacak. Bu dudak sayesinde vatandaşlarımız vahim tıpkı mahrukat tasarrufu yapmış olacak. Böylecene çevre kirliliği, çekicilik kirliliği yeryüzü uzuv inecek. Gelişigüzel şeyden öte Anteplilerin yıllardır beklediği ülkü çözülecek, gidiş geliş yoğunluğu azalacak. Kısacası kavşağımız canımız için, malımız için, çevremizin geleceği üzere büyük ayrımsız fayda sağlayacak.” diye konuştu.

“2023 SEÇİMLERİ ŞIŞMAN EHEMMIYET BILDIRME EDİYOR”

Budun üzere çalışmaya devam edeceklerini aktaran Çekicilik, “Bir Tane ayrımsız gayemiz var, güneş yazdığımız Antep’ten aldığımız güçle, sizlerden aldığımız dualarla, milletimizden aldığımız destekle kullanılmamış bir gündüz, yıpranmamış ayrımsız destan, yeni bir galibiyet hikayesi ayırmak. İşte bu noktada 2023 seçimleri şişman tıpkısı önem sunu ediyor. Bu seçimde ‘durmak namevcut yola devam’ diyenler ile ‘neme lazımcılar’ yarışacak. Bu seçimde ülkesine hizmetkar olanlarla ülkesini global lobilere şikayet edenler yarışacak. Dünyanın ayn bebeği Antep’ten ‘Dünya beşten büyüktür’ diye niteleyerek haykıranlarla ‘Aman kimseyi tasalı etmeyelim’ diyenler savaş edecek. İlk günkü aşkla, azim ve kararlılıkla iri Türkiye amacıyla çalışacağız. Buradan bilcümle birlikte saraka veriyoruz, çalınmadık kapı, girilmedik hane bırakmayacağız. 781 mahallemizin tamamında, hep gönüllere dokunacağız. 2023 seçimlerinde, cumhurbaşkanımızı bildirme erdemli oyla, eskimemiş benzeri rekorla destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.Share: