Nazır Fatih Dönmez dünyada ilk defa nakit borak atıklarından lityum üretileceğini açıkladı

Erke ve Tabii Kaynalar Bakanı Fatih Dönmez ile Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bilecik’in Söğüt ilçesinde Elginkan topluluğu vasıtasıyla yapımına başlanan Serel Seramik Vitrife fabrikasının anne atma törenine katıldı. Fabrikanın 700 bin metrekare ayan alanda nesir edileceğini, 2 yıl içerisinde tamamlanarak faaliyete geçeceğini ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, toplanmış yatırımın 180 milyon Euro olduğunu ve 1600 kişiye eskimemiş istihdam imkanı sağlayacağını söyledi.

“MADENLERİ MUNZAM DEĞERLİ MAHSULAT HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Bakan Dönmez, madenleri munzam altın ürünler haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bugüne kadar bakır, alüminyum, demir- pelet bütünleşmiş izabe tesisleri ile altın, gümüş ve ferro-krom entegre tesislerini devreye aldık. Bu yıl içerisinde inşallah 3 yıl önceki temelini attığımız bor karbür tesisimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu ayın 17’sinde yani haftaya bugün Balıkesir’de ferro bor tesisimizin temelini atacağız. Öte yandan Eskişehir’dahi Kırka’bile tayyareci tesiste üretimine başladığımız yerel lityumda de bundan sonra umum sığa çalışacak iki yıpranmamış fabrikanın temelini atma aşamasına geldik. Biri Balıkesir’da başkası gene Eskişehir Kırka’da olacak almanak 700 ton istihsal kapasiteli iki bakir lityum tesisimizin temelini bu yıl atacağız inşallah” dedi.

“DÜNYADA İLK EL ÜRETİLECEK”

Dünyada ilk kez sıvı bor atıklarından lityum üretileceğini aktaran Vekil Dönmez şunları söyledi: “Burada yerli lityum Ar-Ge’si yüzdelik 100 Eti Beyaz Zehir’e ilgilendiren olan tıpkı yöntemle üretilecek. Dünyada ilk kez likit bor atıklarından üretilecek lityum olacak. Testleri yapıldı. Emsalleriyle bire bir verimlilikte çalışıyor. Lityum karbonatın lityum yükün batarya üretiminde kullanılması için, Eti Maden; Aselsan ve Aspilsan ile iş birliği protokolü imzaladı. İnşallah ati uygulayım bilimi ürünlerin içerisindeki yerlilik payını birlikte bu şekilde artırmış olacağız. Bu sene sonunda dahi inşallah borak karbür tesisimizi devreye alacağız. Orada da sona akıllıca yaklaşıyoruz. Bor karbür hele savunma sanayimiz için az çok ciddi bir öneme topluluk. Taktik vesait, helikopterler, uçaklar, tümden namlusu, askeri kıyafetler ve personel koruyucu yeleklerin zırhlanması kabil askeri amaçlı malzemelerde yoğunlukla kullanılıyor. Savunma uran teknolojimiz bugün dünyanın ölçüm ettiği bire bir noktada. İnşallah bizler dahi bu teknolojinin gelişimi üzere eke tıpkısı bindi vermiş olacağız. Akıbet dönemde ihracatta yakaladığımız tahaccüm rakamları madencilik ihracatımıza dahi bir oranda yansımış durumda. Madencilikte hem istihsal hem üstelik dış satım noktasında kâin rekorlarımızı tazeliyoruz. 2020 yılı küresel eroin üretimi verilerine göre, hacim bazında dünyada yirmi birinci, değer bazında ise yirmi dördüncü sıradayız. Bor, feldispat ve pomza üretiminde dünya lideriyiz. Trona/soda külü, perlit ve krom üretiminde acun ikincisi, manyezit ve diatomit üretiminde acun üçüncüsüyüz. Ayrıca kurşun, linyit, bentonit, barit kadar 12 madenin üretiminde bile dünyada evvel 10 içerisindeyiz. 2002 yılında 565 milyon dolar olan beyaz zehir ihracatımız 2021 yılında tahminî 6 milyar dolara ulaştı. 2022’nin önceki 6 aylık döneminde beyaz zehir ürünleri ihracatımız, 2021’nin tıpkı dönemine göre yüzde 19 oranında arttı. Akıbet 10 yılda sayı farkı 742 milyon titrem maden üretimi yaptık. 2021 yılında alüminyum/korindon, fosfat, trona, perlit, rutil ve sodyum klorür özellikle koyulmak için 14 değişik madende üretim rekorları kırdık. 20 yıl öncesine kıyasla hep madenlerimizde makro miktarlarda üretim artışları yakaladık.”

“HEP KAZANIMLAR AKILCI DIŞ POLİTİKA SAYESİNDE OLDU”

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank ise Bilecik’ten geçen sene yapılan 132 milyon dolarlık ihracatın yarısını yakınını seramik sektörünün gerçekleştirdiğini söyledi. Türkiye’nin tahaccüm rakamlarıyla Avrupa ve OECD ülkeleri beyninde ikinci tam düzlük aldığını anlatan Bakan Varank, “Türkiye domestik ve milli istihsal anlayışıyla bu koşullara yer ongun adapte ihtimalî büyüklük konumunda. Kamu bu küresel etkenler sebebiyle ekonomik coğrafyamız adeta baştan şekilleniyor ve ülkemiz bu bakir düzenin ışıltılı aynı yıldızı namına şu anda dikkati çekiyor. Akıbet 2 yılda uran üretiminde ve ihracatta yaşadığımız kavi artışlar birlikte bunun sunma iri kanıtı. Amma ölçüm edersiniz ki bu amal de öyle kendinden olmuyor. 20 yılda endüstri altyapımıza, ulaşım altyapımıza, insan kaynağımıza yaptığımız devasa yatırım ve kriz dönemlerinde yürüttüğümüz usçu aut siyasa sayesinde tığ bunları elde edebiliyoruz” dedi.

“AVRUPA BİRLİĞİ: ‘ACABA BİZ BU SEVIMLI NASIL GEÇİRECEĞİZ'”

Avrupa Birliği’nin nazik tıpkı kriz içerisinde olduğunu anlatım eden Bakan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda Avrupa Birliği ‘Acaba tığ bu kışı zahir geçireceğiz?’ derdinde. Bakıyorsunuz siyasiler vatandaşlarına odun yakarak nasıl ısınılır, bununla ilgilendiren tavsiyelerde bulunuyorlar. Ama hamdolsun tığ akliyeci aut siyasa yardımıyla bu süreci iyicene benzeri şekilde yönetmeyi başardık. Bakıyorsunuz Rusya- Ukrayna ortada tıpkısı kavga var ve bu savaşta aklıselimi, barışı kim tavsiye ediyor? Türkiye tavsiye mektubu ediyor. Bu iki ülkeyi lacerem benzeri araya getiririz? Lacerem diplomatlık masasını kurarız diye niteleyerek sorduklarında batılı devletlerin aklına İstanbul geliyor. Rusya’nın Avrupa’evet olan gaz arzını ağız ağıza kesmesiyle deminden olay bambaşka aynı boyuta dönüşmüş durumda. Şu anda Avrupa bırakın sanayisi için erke tedbir etmeyi istinas, tenvir bununla ilgili durmaksızın formüller düşünüyor. İşte görüyoruz, bazı bazı haberlerde okuyoruz. Kışın Türkiye’ye gelip Türkiye’üstelik konaklamayı yeğleme edecek Avrupalılar var. Alelhusus demir, polat, içki, seramik üzere enerji bati sektörlerde bu enerji krizi, Avrupa’yı okkalı oranda etkilemeye başladı. Bu fabrikaların tümü şu anda Avrupa’üstelik kapanmaya başladı. Yani bizde erke maliyetleri iki ikmal arttıysa güvenli olun oralarda 50 hatim arttı. ya üstelik hiç enerji bulamaz kuzuluk gelip şu anda üretimlerini gidermek zorunda kalıyorlar. Biz şu zaman üzere enerji tedariğinde benzeri sıklet yaşayacağımızı düşünmüyoruz.”

Dönmez ve Varank’ın konuşmalarının ardından seramik fabrikasının temeli atıldı. Programa Vekil Dönmez ve Varank’ın beraberinde Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı Maksat Akçen ve Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Vecdi Istem, Sanayi ve Teknoloji Vekil Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, AK Öğür Umumi Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, SELIM Fırka Bilecik Mebus Düz Çanak Yalayıcı, CHP Bilecik Mebus Yaşar Tüzün üstelik katıldı.

SÖĞÜT ŞENLİKLERİNE KATILDILAR

Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ana atma programının peşi sıra Söğüt ilçesine geçerek, 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Yörük Şenlikleri alanını gezdi. Ertuğrul Gazi Türbesi ve Camisini birlikte gezen Vekil Dönmez ve Varank, anadan görme pilav dağımı yaparak çadırları dolaştı.

Share: