Nazır Kirişci: “Karbon salınımı rate olan, çevreci hidroelektrik santrallerini derhâl devreye alıyoruz”

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, karbon salınımı rate olan, çevreci hidroelektrik santrallerini devreye aldıklarını belirterek, “20 şehrimizde kâin 34 hidroelektrik santralinin kurulu gücü 653 megavat, üretimleri almanak 2 milyar 300 milyon kilovattır, bu hacim 1 milyon kişinin yıllık enerji tüketimine denk gelmektedir.” ifadesini kullandı.

Kirişci, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Reisicumhur Recep Tayyip Edoğan’ın liderliğinde sonuç 20 yılda devasa tesisleri ülkeye kazandırdıklarını bildirdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün kuruluşundan bugüne tamamlanan tesislerin yüzde 55’inin SELIM Tümen iktidarı döneminde olduğuna dikkati çeken Kirişci, “Ülkemizdeki 85 milyon dekar sulanabilir arazinin yüzdelik 80’ini sulamaya açtık, böylece 6,2 milyon kişiye istihdam sağlanmış, ekonomiye yılda 150 bilyon teklik melfuf ulama sunulmuştur. Hizmete alınan sulama projeleriyle ülkemiz tarımsal hasılada dünyada 10. sıraya yükseldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, akarsu tasarrufu üzere serencam 20 yılda tarımsal sulamada katre ve yağmurlama kabilinden çağcıl sulama sistemlerine ağırbaşlılık verdikleri belirterek, yüzde 6 olan gündeş sulama sistemlerinin oranını yüzde 31’e yükselttiklerini ve inşaatı bitmeme eden projelerle bu oranın yüzdelik 94 seviyesine çıkacağını aktardı.

Bir başka heybetli cümbüş alanlarının ise içmece suyu temini olduğunu bildiren Kirişci, şunları kaydetti:

“DSİ Umumi Müdürlüğümüz kurulduğu günden bugüne 5 bin 445 kilometre akıtma hattı inşa etti. Bunun yüzde 60’tan fazlasını serencam 20 yılda hizmete aldık. Bu isale hatlarıyla ülkemizi az daha Edirne’den Kars’a 2 nöbet katettik. Suyun gücünden enerji üretiminde bile faydalanıyoruz. Karbon salınımı sıfır olan, çevreci hidroelektrik santrallerini alelacele devreye alıyoruz. Ülkemizin hidroelektrik erke potansiyeli yıllık 180 milyar kilovatsaattir. Bu potansiyelimizin yüzde 60’ı kullanılabilir ayla gelmiştir. Büyüklük kalkınmasına şişman ivme kazandıran bu tesislere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde zaman 34 hidroelektrik santral elan ekledik. 20 şehrimizde kâin 34 hidroelektrik santralinin müesses gücü 653 megavat, üretimleri yıllık 2 bilyon 300 milyon kilovattır. Bu miktar 1 milyon kişinin almanak enerji tüketimine denk gelmektedir. Kestirmece 16 bilyon liraya servet olan bu tesislerin ekonomiye katkısı ise almanak 2,7 milyar liradır. 34 hidroelektrik santral, ülkemize ve milletimize körpe olsun. Tesislerin ülkemize kazandırılmasında emeği mevcut mühendisinden işçisine, teknisyeninden operatörüne, bilcümle çalışanlarımıza teşekkürname ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemiz ve ermiş milletimiz amacıyla durmaksızın çalışmaya bitmeme edeceğiz.”

Share: