Nazır Soylu Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere zevcelik yazar halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Lice ilçesinde antika çağda yerleşim yeri olarak geçer not Bırkleyn Mağaraları’nda AK Öğür Diyarbakır Deneyimsizlik Kollarının düzenlediği “Lice Deneyimsizlik Buluşması” programına katıldı. Soylu, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin almanak tıpkı tarihten, Balaban İskender’in konakladığı ve özlük işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların şişman baylanlık olduğunu söyledi.

Çokça hayat dolu ve ensesi kalın bire bir medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Soylu, ” Malazgirt’in hikayesi esasen bu Anadolu’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Anadolu topraklarına girişin hikayesi bile hiç unutmayın ki bir bağlantı ve beraberlik hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu sarih tanıdıkları ve birbirleriyle beraber esasen küffara alın alay malay oldukları, tıpkısı değeri taşıdıkları, bir anlayışı taşıdıkları, güya iki kardeşin kucaklaşması kabilinden bize bu toprakları elverişsiz yapmalarının ihtimal birlikte sunu makro nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin daha çok henüz etkin kullanılabilecek bir noktaya getirileceğini bildiren Soylu, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna amade olduğunu anlattı. Icra Vekili tıpkısı ara halay çekici vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere eşlik etti. O anlar kameralara da yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ AYGIN BAYGIN EDİYOR”

Terör örgütü PKK’ya haddinden fazla konu söylediğini tabir fail Soylu, “Haddinden Fazla bile söz söylemeye bitmeme ediyorum. Amma PKK, terör örgütünün benim laflarımdan etkilendiği yeryüzü makro cümleler PKK sadece ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, aynı zamanda benzeri kültürel terörizmle, kültürünü dahi bitkin etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, sülale ilişkilerimizi, esas-cet duygularımızı, komşu ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, seçme birini tarumar ediyor.” diyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini ama aynı denk ödediğini anlatan Aristokrat, değer olarak ahlakını ve bir vakitler üzerine titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Vekil Aristokrat, şöyle devam etti: “Deminden tıpkı sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun üzere üstelik birtakım kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak için. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i tağyir etmek için. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve bütün değerlerimizi asıl itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek üzere. karşı karşıya kaldığımız kapsam budur. Son 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar hiç adalet etmediği tıpkısı parantezle yüz yüze kaldı. Bellik diyorum. Çünkü tığ bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Daha bilahare Bakan Soylu Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üstüne Aristokrat, “Çok ince yıllar terör örgütünün maatteessüf hakimiyetinde mağaralar yerine kalık. Cenabıhak razı olsun düzenlilik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle aha bütünü deminden birer turizm destinasyonu tarihsel destinasyon olmaya aday. Makro ayrımsız meydan.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde SELIM Fırka Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Uca İhsan Akarsu, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, DOĞRU Fırka MKYK üyesi Abdurrahman Aldanmaz, Umumi Gestalt Kadın Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, AK Parti İl Başkanı Muhammet Mukaddes Vazıh, Güllabi Havza Komutanı Korgeneral Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Derk Etmek bile haremlik etti.Share: