Nazır Varank: “Cumhurbaşkanımızın başarılarını kendilerine mülk etmeye çalışıyorlar amma yemezler”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Birtakım aklıevveller çıkıyorlar, Cumhurbaşkanımızın başarılarını kendilerine mal etmeye çalışıyorlar amma yemezler. Bizim vatandaşlarımızın bu aldatmacalara karnı tok.” dedi.

Varank, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin de katılımıyla planlı LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi Açılış Töreni’nde, büyük ve etkili Türkiye amacıyla geceli gündüzlü çalıştıklarını söyledi.

Yalova’nın serencam yıllarda üretimde nazik aynı çıkış yakaladığını tamlayan Varank, ilin ihracatta birlikte her yıl kırıcı oranda artım gösterdiğini ve bu oranın sabık yıl 1 milyar dolara yaklaştığını anlatım etti.

LC Waikiki’nin başarılarıyla çalım duyduklarını dile getiren Varank, “LC Waikiki 4 ana kara 56 ülkede 1232 mağazaya topluluk. Ego hatırlıyorum 1000’inci mağaza içtimai medya paylaşımınızı bile çok beğenmiştim. Avrupa’nın yeryüzü nazik 6’ncı çul perakendecisinden bahsediyoruz. LC Waikiki faaliyette olduğu 56 ülkenin 22’sinde münasebet lideri. Demincek biz bu başarıya ‘maşallah’ demeyelim birlikte neye ‘maşallah’ diyelim? Takkadak geçtiğimiz sene 1 bilyon dolarlık ihracata biricik başına imza atan bire bir gruptan bahsediyoruz. Müteharrik sayısı 60 bini geçti. Hangi diyoruz biz? Türkiye’nin refahını bırakmak amacıyla envestisman, üretim, istihdam, ihracat geçişsiz. LC Waikiki’da bunların hepsi var.” diye niteleyerek konuştu.

Şirketin Yalova’daki yeni lojistik merkezinin alanının 274 bin metrekare olduğunu söyleyen Varank, inşaatı tamamlanan 91 bin metrekarelik, yani 62 bin palet kapasiteli evvel bölümün açıldığını anlatım etti.

Vakit Kaybetmeden açılışı yapılan bu alanda haftalık gönderme kapasitesinin 1 milyon adet ürüne ulaşacağını tamlayan Varank, “Hep yatırımların tamamlanmasıyla bu rakamın 2 milyona ulaşmasını şirketimiz öngörüyor. Antrparantez geri hizmet merkezi 1000 vatandaşımıza da istihdam kapısı olacak. Bu manada LC Waikiki bugüne büyüklüğünde başardıklarıyla ve çıktı vadettikleriyle şişman bir teşekkürü adalet ediyor. LC Waikiki Yalova Geri Hizmet Merkezinin firmamıza ve Türkiye’ye anlı şanlı güzel olmasını talep ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemiz bilcümle sektörlerin katkısıyla ihracatta gündüz yazmaya devam ediyor”

Icra Vekili Varank, Türkiye’nin sonuç dönemde dünyada yaşanan hep çalkantılara rağmen için doludizgin, kararlılıkla devam ettiğini söyledi.

Türkiye ekonomisinin bir numara çeyrekte gösterdiği performansı ayrımsız kadem öteye taşıyarak ikinci çeyrekte yüzdelik 7,6 büyüdüğüne, OECD ve G20 ülkeleri beyninde genişlik yüksek büyümeyi yakalayan ikinci mevki olduğuna dikkati calip Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“Sonuç 7 çeyrektir bitmeme fail büyüme serisi aslında bu başarıların doğru olmadığının birlikte yer kesin göstergesi. Türkiye’nin serencam dönemde yakaladığı ivmenin bire bir gayrı somut göstergesi de değme kamer yeni rekorlar kıyamet ihracatımız. Daima kötümserlik pompalayanlara temerrüt, ülkemiz hor üst hep sektörlerin katkısıyla ihracatta tarih yazmaya devam ediyor. Tabii buradaki arslan paylarından biri amade giysi ve konfeksiyon sektörüne ilgili. Amade çul ve konfeksiyon sektörü, 20 bilyon doları aşan ihracatıyla 2021 yılının en haddinden fazla dış satım işleyen 4’üncü sektörü olmayı başardı. Seçme ne büyüklüğünde bu rakamlar ongun üzere gözükse dahi hazır giysi sektörümüze haddizatında bu rakamların yakışmadığını düşünüyorum. Bizim amade giysi sektöründen beklentimiz tehlikesiz olun bundan çokça daha aşkın. Türkiye icap pazarlara olan yakınlığı gerekse derin tecrübesiyle sektörde balaban avantajlara eş. Bu manada bizim henüz cevval olmamız gerekiyor.”

Varank, tedarikçi olmaktan artış ülkenin özlük markalarını çıkarması, sayısal ve yeşil teknolojilere envestisman yapması gerektiğine dile getirdi.

AR-GE ve tasarımın amade giyim sektörünün olmazsa olmazlarından olduğunu tamlayan Varank, şöyle bitmeme etti:

“Bu manada tığ tamamen sektörün yanınızdayız. Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı kendisine firmaların zat bünyelerinde kurduğu AR-GE ve dizayn merkezlerine cazip destekler sağlıyoruz. Yenilikçi projeleri KOSGEB ve TÜBİTAK vasıtasıyla desteklemeye devam ediyoruz. Bunların yanı sıra uluslararası desteklerle dahi sektöre mehabetli altyapıları vermek için kaynaklar oluşturuyoruz. Söz Gelişi 21 milyon ekü bütçeli amade giyim ve yapı sektörünün sayısal dönüşümü projesi ile KOBİ’lerin sayısal yetkinliklerini geliştirebilecekleri tıpkı forma oluşturduk. Bu eşkal marifetiyle KOBİ’ler bire bir yandan dijital yetkinliklerini artırırken sair yandan dünyaya entegre olma şansı yakalıyorlar.”

“Yabancılar gibi ‘Siz bu işleri imdi bırakın’ demiyoruz”

Vekil Mustafa Varank, kalp kombinasyon sanayi bölgeleriyle oluşum ve amade giysi firmalarına bakir envestisman alanları açtıklarını, alelhusus Doğu ve Güneydoğu Anadolu’bile kurdukları oluşum kentler marifetiyle firmalara bakir sahalar kazandırdıklarını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile başlattıkları Müteharrik ve Üreten Gençler Programı kapsamında 36 ilde 175 üretimevi inşa ettiklerini bildiren Varank, şunları tabir etti:

“Gördüğünüz kadar biz ağyar kabil ‘Siz bu işleri imdi bırakın’ demiyoruz. Biliyorsunuz vakti vaktiyle bizim dahi partimizde siyaset yapmış Uca Babacan, tekstil sektörü bu tecrübeleri gayet gür agâh, sektörün temsilcilerini toplayıp ne diyordu biliyor musunuz? ‘Tekstil sektörünün geleceği yok, konfeksiyon sektörünün geleceği bulunmayan, buralardan çıkmanız lazım, bizim ayrıksı alanlara yönelmemiz lazım.’ diyordu. Ama biz elbette ki o arkadaşları dinlemedik. Tığ yolumuza kararlılıkla bitmeme ettik. Onları dinlemiş olsaydık demincek sâri kalırdık. Türkiye’nin arz koca sektörlerinden biri olan, milyonlarca vatandaşımıza istihdam sağlayıcı tekstil sektörü bile çöker giderdi. Gine bir bacanak hangi diyordu biliyor musunuz? Tersanecileri toplayıp diyordu kim ‘Bakın bu tersane işlerinden da çıkmamız lazım. Sefine inşası imdi angarya aynı bölüm. Buralara envestisman yapmamanız lazım.’ Amma zaman geliyorsunuz Yalova’ya bakıyorsunuz, şu anda Avrupa’nın yer teknolojik gemilerini ne tersane yapıyor? Yalova’daki gemilik yapıyor. Zaman hidrojenle çalışan, elektrikle müteharrik, melez tekneleri Yalova’daki tersaneler üretip Yıldız Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor. Onun için bakıyorsunuz bir takım aklıevveller çıkıyorlar, Cumhurbaşkanımızın başarılarını kendilerine dünyalık etmeye çalışıyorlar ama yemezler. Bizim vatandaşlarımızın bu aldatmacalara karnı tok.”

Varank, yaşanan sıkıntılar olduğunu belirterek, “Bunları bizler dahi görüyoruz. Ekonomi yönetimi adına bunları bırakmak üzere elimizden gelen gelişigüzel şeyi ortaya koyuyoruz. Sizlerle sonsuz meşveret halindeyiz. Şunu açık yürekle hikâyelemek istiyorum; dünyada yaşanan bu sıkıntıların aşılmasını sağlayacak tecrübeye, özveriye, beceriye eş Halk İttifakı’ndan ayrıksı aynı siyasi ihata bu ülkede yok. Türkiye’nin önünü açacak, Türkiye’yi ikinci yüzyılına taşıyacak tek lider de şu anda Recep Tayyip Erdoğan’dır.” dedi.

“Biz aileyi savunmaya Allah’ın izniyle bitmeme edeceğiz”

Nazır Varank, LC Waikiki ile ilişik tıpkı anısını aktarırken, aksata yaptıktan bilahare aracıyla mağazanın tabelasına yanlışlıkla çarptığını, telefonunu bırakarak masrafı karşılamak istediğini ancak elan bilahare kendisini arayan firma yetkililerinin şirketlerinden ahzüita yaptığı için mutlu olduğunu söylediğini anlattı.

LC Waikiki’nin sosyal baskı sahibi bir şirket olduğunu dile getiren Varank, şunları kaydetti:

“Yaptığı hayırlarla herkese yaşıt olan bire bir ekip ama buraya gelirken bire bir selen okudum ve bu işe üstelik imza attılarsa, bilgelik doğruysa ego kendilerine teşekkür emretmek istiyorum. Grup, çalışanlarına benzeri elmek göndermiş ve demiş ki ‘Lütfen ürünlerimizde LGBT çağrışımı eden işaretleri kullanmayın. Bunlarla ilişik ürünleri üretmeyin. Zira bizim hassasiyetlerimiz var, sorumluluğumuz var.’ Dünyada bire bir LGBT dayatması varken, bire bir cinsiyetsizlik dayatması varken LC Waikiki’nin bu inisiyatifi almasını birlikte ben çok değerli buluyorum ve kendilerine çokça teşekkür ediyorum. Kimse kusura bakmasın, siz ne yapıyorsanız yapın ama cinsiyetsizliği dayatırsanız, ev mefhumunun altını oymaya devam ederseniz kim tığ dahi kimseye ‘eyvallah’ demeyiz, bunun karşısında dururuz. Hakeza markaların gerisinin geleceğine bile inanıyorum. Biz aileyi savunmaya Allah’ın izniyle devam edeceğiz.”

Programa, Yalova Valisi Yaşamış Erol, DOĞRU Öğür Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Belediye Başkan Vekili Mustafa Cesaretsiz, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, AK Öğür İl Başkanı Muğlim Bağatar ile gurur müdürleri ve çalışanlar katıldı.

Share: