Niğde’de TMMOB’a sadık odalardan bina riziko analizi uyarısı

Mimarlar Odası Niğde Bölüm Başkanı Bülent Felaket, binaların hasar tespiti ve risk analizi konusunda yegâne mezun kurumun Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile iklim müdürlükleri olduğunu bildirdi.

Karabulut, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) sınırlanmış nazar temsilcileri ve akademisyenlerle Niğde Belediyesi Divan Salonu’nda düzenlediği matbuat toplantısında bu süreçte üzerlerine düşecek herhangi bir konuda göreve hazır olduklarını söyledi.

Son birkaç gündür kente şehir dışından geldiğini beyan fail ve kendilerini Mimarlar Odası’nın yahut İnşaat Mühendisleri Odası’nın görevlendirdiğini, bu görevlendirme çerçevesinde birlikte ücret karşılığında binaların hasar tespitini ve riziko analizlerini yazmak istediklerini bildirme eden birey ve firmaların belirleme edildiğini nâkil Karabulut, şunları kaydetti:

“TMMOB’a vabeste hiçbir patika odasının bu hat bire bir görevlendirme yapma yetkisi ve görevi yoktur. Bu konuda sözüne inanma etmemiz gereken yegâne çıkışlı kurum, Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve el müdürlüklerdir. rastgele gönül yahut firmanın nezaret ve müdürlükten izin belgesi almadan bu işlemleri yapması resmi namına birlikte onaylatması kabil değildir. Yetki belgesi olmadan ‘hasar tespiti, binaların risk analizlerini yapalım’ şeklinde tekliflerde bulunanlara lütfen haysiyet edilmesin.”

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ferhat Dağoğlu üstelik çatı inşa ederken vadi seçiminin çokça yüce olduğuna dikkati çekti.

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kubilay Akçaözoğlu ise depremin etkilediği 11 ilde bina denetimine tabi tutulan binaların yüzdelik 99 seviyesinde ayakta kaldığını, haddinden fazla az tıpkı kısmının yıkıldığını gördüklerini aktardı.

Share: