Nilüfer Belediye Reisi Erdem’den İklim Değişikliğiyle Savaş Çağrısı

Nilüfer Şehremini Turgay Erdem, mihman olduğu Bursa Yeşil Lions Kulübü’nün Eylül ayı toplantısında Nilüfer Belediyesi’nin Tarım Yılı, Besin Yılı ve İklim Yılı’nda yaptığı çalışmaları paylaştı. Pandemiyle alay malay tarım ve gıdanın öneminin bundan sonra anlaşıldığını belirten Komutan Yiğitlik, abuhava değişikliğiyle uğraş üzere bile “Ferda değil, alelacele deminden” çağrısında bulundu.

Bursa Yeşil Lions Kulübü’nün Eylül ayı toplantısına dil cambazı olarak davet edilen Nilüfer Şehremini Toygar Erdem, göreve geldiğinden bu yana yapılan çalışmaları ve projeleri  paylaştı. Bursa Yeşil Lions Kulübü Bölüm Başkanı Ahmet Görgülü, üyeler ve davetlilerin yer aldığı toplantıda Başkan Turgay Yiğitlik, Nilüfer Belediyesi kendisine Tarım Yılı, Besin Yılı ve  İklim Yılı’nda  gerçekleştirdikleri proje ve çalışmaları etraflı benzeri şekilde anlattı.

2019 yılında göreve geldiklerinde rastgele yıl aynı temayı hedeflediklerini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Yiğitlik, çalışmaları da bu doğrultuda sürdürdüklerini söyledi. 2020 yılını Ekincilik Yılı, 2021 yılını Gıda Yılı ve 2022 yılını da İklim Yılı yerine car ettiklerini hatırlatan Başkan Fazilet, “Pandemi sürecinin yaşanmasıyla alay malay tarım ve gıdanın önemi çokça henüz dolgunca anlaşıldı. Biz de, hangi büyüklüğünde akla yatkın tıpkı aksiyon yaptığımızı gördük” dedi.

Nilüfer’bile belediyecilik anlayışının yemeden içmeden enfrastrüktür ve asfalt çalışmalarından oluşmadığına dikkat çekici Başkan Toygar Fazilet, “Hep canlıları yakından ilgili bu kök konularda çalışmalar yaparak, farkındalık ortaya koyuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Bir insanın yaşamaktan sağlık alacağı site monte etmek üzere bugüne büyüklüğünde şişman çabalama harcama ettiklerini vurgulayan Komutan Yiğitlik, “Esbak çevrim Nilüfer Şehremini Mustafa Bozbey ile alay malay 3 ahit süresince çalıştık. Odağımızda geçmiş herif vardı. İnsanları mutlu etme peşinde koştuk. Sloganımız da ‘Gülümseyin Nilüfer’desiniz’ oldu. Herkesin benimsediği bire bir sav söz oldu bu. Bunun beraberinde kültürel ve sportif anlamda çalışmalarımızı yapıyoruz. Bursa’nın kültür, nutuk, spor aktiviteleri üstüne en tehlikeli ve bildirme gür tanıdık kent haline geldik. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız enstrüman festivali, Türkiye’birlikte balaban patırtılı getirdi. Yaptığımız icraat böylecene Nilüfer, insani gelişmişlik endeksinde Türkiye’dahi 8. tam kayran aldı” dedi.

Konfedere Milletler’in araştırmasına göre iklim değişikliği sebebinin yüzdelik 95 kayırıcı kaynaklı olduğunu tamlayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, akıbet 100 sene zarfında dünyanın hızlı bir şekilde kirletildiğine ve bu neslin, dünyayı yok eden bir zürriyet olarak anılacağına ilgi çekti. Başkan Yiğitlik, şöyle bitmeme etti:

“Bizim neslimiz, öz hataları yüzünden dünyayı bu ağıl getirdi. Bizden sonraki nesiller marifetiyle, dünyayı yok eden benzeri döl adına anılmasını sağlayacağız. Akıbet 100 sene içinde dünya bu büyüklüğünde hızlı bire bir şekilde kirletildi. Bu süratle giderse, 50 sene sonraki sonuçları anlayış da edemiyorum. Dirim kaynaklarına ulaşamayabiliriz, nazik felaketlerle karşı karşıya gelebiliriz. Bunun yaşanmaması amacıyla abuhava amacıyla müstacelen deminden diyoruz.”

Nilüfer Belediyesi’nin İklim Değişikliğine Uyuma Müteveccih Başkanlar Sözleşmesi’ni imzalayan ilk belediyelerden biri olduğunun altını çizen Komutan Turgay Erdem, şunları söyledi:

“Kentteki karbondioksit salımını azaltmaya yönelik icraat yaptık ve imzaladığımız Rüesa Sözleşmesi kapsamında 2030 yılına kadar bu oranı yüzdelik 40 azaltmayı üstenme ettik. Kenti kapatan tıpkı uran bölgeleriyle alın karşıyayız. Bunların bazıları da gizliden gizliye namına yapılmış sonrasında planlamaya münfail. Bunların salımlarıyla, deşarjlarıyla kavga veriyoruz. Bu konuda yetki bakanlıkta. Nilüfer Çayı’nın temizliğiyle ait savaşım ediyoruz. Nilüfer Çayı’nın  çıktığı yerde balık tutulurken, Nilüfer’den çıktığı kavuşum sonrasında o sene hangi keyfiyet modaysa, Nilüfer Çayı bile o renk akıyor. Yıllardır aynı yetkili maalesef hal bulamadı. Eskimemiş tıpkı düzlük, uran bölgesi yapılıyor amma hep yıpranmamış birilerine pazarlanıyor. Kentin içindekileri oraya taşınmıyor.”

Lionslarla birlikte mehabetli işlere imza attıklarını belirten Başbuğ Fazilet, Nilüfer Belediyesi Lions & Ercan Dikencik Alzheimer Marazlı Misafir Evi ile Onko-Day Parasız Misafir Evi’nin çokça koca projeler olduğunu söyledi.

Nilüfer Şehremini Toygar Erdem, katılımcıların sorularını birlikte yanıtladı. Konuşmasının ardından Bursa Yeşil Lions Kulübü Başkanı Ahmet Görgülü, Nilüfer Şehremini Toygar Erdem’e teşekkürname ederek vesika verdi.

Share: