Öğrenciler pabuç geliştirdi: Telefon şarj ediyor, yerinizi bildiriyor ve fener görevi görüyor

Öğrenciler ayakkabı geliştirdi: Telefon yükleme ediyor, yerinizi bildiriyor ve fener görevi görüyor

Osmaniye’de iki öğrencinin öğretmenlerinin desteğiyle geliştirdiği pabuç telefon şarj ediyor, askı görevi görüyor ve kayran tespiti üzere GPS strateji sistemi bulunuyor

OSMANİYE – Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde benzeri ortaokulda 2 mektepli öğretmenlerinin desteğiyle yaptığı projede yürüdükçe bataryası yükleme olan, tenvirat fail telefon yükleme edebilen ve meydan tespiti için GPS strateji sistemi bulunan başmak geliştirdi.

Kadirli ilçesinde kâin özel aynı okulun Bilgi Bilimleri öğretmeni Osman Peker koordinesinde 7’nci derslik öğrencisi Yusuf Bilal Bakır ve 6’ncı sınıf öğrencisi Doğa Arınmış Kaplan,yürüdükçe bataryası şarj olan, ışıklandırma işleyen, telefon şarj edebilen ve kaybolunduğunda yerinizi tespit üzere üzerinde takip sistemi olan ayakkabı geliştirdi. Yapılan projenin önümüzdeki günlerde ortaokullar arası proje yarışmasına katılacağı belirtildi.

Projeyi öğrencileri ile birlikte eden Malumat Bilimleri öğretmeni Osman Peker “2022-2023 yetişek öğretim yılında Tubitakın düzenlediği ortaokulları arası yarış çerçevesinde yenilenebilir erke temalı bire bir im tasarladık. Bu başmak yüründüğünde kendini yenileyebilir enerjiye ehil, bu enerjiyi üzerinde bulunan lityum pil ve onun üstünde mevcut basınca duyar sensörlerden almaktadır. Yüründüğünde basınca duyar bu sensörler yüründüğünü algılıyor ve lityum pile enerjiyi depoluyor. Antrparantez üzerinde mevcut usb girişi ile bu enerjiyi kullanabiliyoruz. Ayrıca kaybolduğunuzda yerinizin tespiti amacıyla ayakkabıda gps strateji sistemi bulunmaktadır” dedi.

Projeye katılan 7’nci derslik öğrencisi Yusuf Bilal Bakır ise ” Projemizde kullandığımız malzemeler şarj edilebilen lityum batarya basınca duyarlı anten led ampül angajman kabloları ve anahtar. Projemizin say prensibi şöyle. Basınca duygulu duyarga lityum pilin üzerinde bulunuyor. Yüründüğünde basınç algılanıyor ve üretilen enerjiyi lityum pile depoluyor. Bu şekilde başmak işlevini görüyor” diye konuştu.

Projede vadi alan öğrencilerden Huy Duru Kaplan de ” Ayakkabımızın üstünde tıpkısı usb girişi bulunmaktadır. Edisyon durumda kalındığında telefon yükleme edilebilir. Bu kıytırık amma hanay kurtaran aynı teferruat tür. Natürel afat ve gidiş geliş kazası kadar durumlarda telefonumuzu usb girişinden şarj edebiliriz. Ayrıca kaybolma durumların köstek olmak için ayakkabıda birde izlem cihazı bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Share: