Öldürüldükten sonradan gömülen çiftin davasında şahit cömert konuştu

Kırşehir’de 2020 yılında öldürüldükten sonraları gömülen Vildan ve Osman Polat çiftinin davasında Çelik’in kardeşi fenomen gününü anlattı.

Edinilen bilgiye bakarak, Osman Polat’ten (25) bilgelik alamayan yakınları, jandarmayı arayarak ihbarda bulunmuş, ihbar konusunda iş başlatan uyanık ekipleri Osman Polat’in en üst Kaman ilçesine bağlı Bayramözü köyünde olduğunu tespit etmişti. Köyde açık çapta taharri işleyen ekipler, Osman Polat ve eskimemiş evlendiği karısı Vildan Polat’i (24) toprağa gömülmüş halde geberik namına bulmuş, olayla ilgili gözaltına alınan 9 kişi tutuklanmıştı.

29 Ocak günü ise tutuklu sanıklardan M.S., adli kontrol gibi erkin kalırken 26 Orak Ayı günü ise Vildan Polat’in annesi K.İ, ablası H.S. ve B.İ. suçun mahiyetinin takas ihtimali ve tutukluluk sürelerini göz uğrunda bulundurarak adli arama neredeyse azade kalmıştı.

Yardımcı 1. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesi mahkeme salonunda görülen davaya 5 vakfedilmiş nefer ve öldürülen Vildan Polat’in kardeşi B.İ. (18) Patırtılı ve Görüntülü Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Şahit B.İ., ablası Vildan Çelik’in dini nikahlı eşi R.İ. yoluyla darp ve işkenceye maruz kaldığını, bundan kaynaklı evden kaçtığını söyledi. amma velakin ablasının boynuna, R.İ.’nin kemer takarak üstelik işkenceler yaptığını söyleyen B.İ., yapılan bu işkencelerden babası V.İ.’nin bilerek olduğunu ancak “Onunla evlisin, ayrımsız öz yapamam” diyerek reaksiyon verdiğini belirtti. Vildan Polat’in Osman Polat’le olan ilişkisini birlikte olaydan 2-3 kamer öncesinden öğrendiğini tabir eden B.İ., “Ablam kaçtıktan sonradan telefonla görüşüyordum. Muhtemelen benzeri süre sonra Osman abi ile evlendiklerini söyledi. Karı fertlerim ağız birliği ile babamın kırıcı marazlı olduğunu ablama söyleyerek gelmesi amacıyla ikna ettiler. Ablamlar gelmeden geçmiş dini nikahlı eşi geleceğini öğür. Babamlar odun kırarken babamın yanına gelerek ‘Vildan gelecekmiş’ dedi. Babam birlikte ‘Biliyorum, senin burada hangi işin var. Sen git’ dedi. Annem ve babam onu gönderdi. Ablam geldiğinde evli olduklarını kimse bilmiyordu. Ablamlar geldikten sonraları kuzenim geldi diyerek ego kapıyı açarken bir anda eniştem R.İ. ve abim R.İ. can girdi, ellerindeki sopayla Osman tuvalet saldırdılar. Evdekiler ayırmaya çalışırken eniştem R.İ. mutfaktan aldığı bıçakla Osman abiyi bıçakladı, tehlikeli nefes akmaya başlayınca üstelik banyoya taşıdı. Banyoda benden kalın ip ve başörtü istedi. Korktuğum amacıyla atfetmek zorunda kaldım. 1 saate yakın aynı süre sonraları Osman abiyi salona getirdiler. Yanlarındaki 2 leğene yüz üstü yatırıp kıyafetlerini de sobada yaktılar. Gelgel kararınca annem Osman abiyi hastanelere götürmeleri üzere uğraştı amma annemi azarladılar, biraz müddet geçince da Osman abiyi ve ablamı hastaneye götüreceklerini söyleyerek babam, abim, eniştem ve birkaç akrabam evden çıktılar. İlk tezyifkâr abim geldi, ağlayan annemi sakinleştirdi. Ego mutfakta otururken babam bana ‘Senin de kanını hakeza akıtırım’ dedi. Oradan feryat figan uzaklaşırken nazik abim R.İ.’nin hunriz kıyafetlerini değiştirdiğini gördüm. Yaşanan olaydan sonraları eniştem R.İ.’nin ablama tabanca verdiğini ve Osman gösterişli sıkması istediğini, sıkmayınca de ablama 3 halk, Osman tuvalet ise 6 halk ateş ederek öldürdüğünü, bire bir ahir gün birlikte babamın talimatlarıyla ablam ve Osman abinin gömüldüğünü öğrendim” dedi.

Şahit B.İ.’nin dinlenmesinin peşi sıra mevkuf şahısların ve avukatlarının tanık beyanına ilişkin savunmalarını dinlemesiyle gelişigüzel vakfedilmiş şahısların vakfedilmiş hallerinin devamına ve mahkemenin gelecek bir tarihe ertelenmesine karar verdi. – ÇELTEK

Share: