Ömer Fethi Gürer, Yapmacıklı Gübreye Alın Denetimlerin Artırılmasını İstedi

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, küsurat cali matbua olaylarına alın denetimlerin artırılmasını istedi. Gürer, gübrenin yarısını devletin, yarısını bile çiftçinin karşılayacağı bire bir uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ömer Fethi Gürer, bugün yaptığı açıklamada, Avrupa’da doğal gaz fiyatlarında yaşanan artışın basma fiyatlarında yıpranmamış dalgalanmaya illet olabileceğini, bunun birlikte matbu sahtekarlığının daha da artmasına sefer açabileceğini belirtti. Yapmacıklı gübreye alın denetimlerin artırılmasını isteyen Gürer, çiftçinin matbua giderinin yarısını devletin karşılaması gerektiğini vurguladı. Gürer, şöyle konuştu:

“Ülkemiz Asya ülkelerinden matbua ithal etmesine rağmen gübre fiyatları Avrupa’daki fiyatlara bakarak ayarlandığı amacıyla tezek fiyatları üstelik daima artıyor. Vekâlet, soruma verdiği yanıtta, tıpkısı yıl ortamında gübreye yüzde 342 zam geldiğini belirtti. Bu durumda rençper, alelhusus bağ bozumu aylarında ekim yaparken matbua almakta zorlanıyor. Hangi matbua maraba üzere ihtiyaç ise o gübrenin fiyatı yükseltiliyor. Şu anda üre gübrenin tonu 13 bin teklik civarında. Sonbaharda ati yıl üzere ilk teşrin yapılacak ve çiftçinin, ürün alabilmek için ayak tabanı basma atması gerekiyor. Taban gübrenin (DAP tezek) tonu 18 bin lirayı buldu. Gücük Ay 2022’da DAP gübrenin tonu 10 bin 200 TL’ydi. Çiftçinin hangi gübreye ihtiyacı varsa o tezek çabukça artıyor. Krizle birlikte alelhusus Avrupa ülkelerinde doğal gaz fiyatlarındaki çoğalma, ülkemizde basma fiyatlarının artmasına el açabilir. Matbu fiyatları elan birlikte artabilir.”

Ömer Fethi Gürer, matbua fiyatlarındaki artışın dolandırıcı ve sahtekarları birlikte harekete geçirdiğini belirterek Edirne, Manisa, İzmir, Tokat, Antalya, Denizli, Elazığ ve Niğde kabilinden illerde düzme matbu olaylarının yaşandığını hatırlattı.

Üreticileri tetik olmaları konusunda münebbih Gürer, yetkililerin de bu konudaki denetimleri sıklaştırması gerektiğine işaret etti.

Gürer, gübre konusunda çiftçiyi sübvanse edecek desteklerin verilmesi gerektiğini dahi ifade ederek, gübrenin yarısını devletin, yarısını da çiftçinin karşılayacağı bir uygulamanın hayata geçirilmesini istedi.Share: