ORDU’DA 10 İLİN KATILIMIYLA DEM KESEN TATBİKAT

ORDU’birlikte, İl Afet ve Acil Ebat (AFAD) Müdürlüğü eliyle 10 ilin katılımıyla ‘Sel, Müfrit, Zayi Kontrol-Kurtarma’ tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, ırmakta çevrilmiş kalanları, tedricen yarışan ekipler kurtardı, suda kaybolma eşhas için da arama çalışması yapıldı. Yaka Düzenlilik Komutanlığı’na ait sefine ve helikopter dahi tatbikatta kullanıldı.

Kargaşa İl Kıyamet ve Ivedili Format (AFAD) Müdürlüğü vasıtasıyla, ‘Sel, Aşırı, Kayıp Arama-Kurtarma’ tatbikatı düzenlendi. Kalabalık ile Giresun, Rize, Trabzon, Samsun, Tokat, Sinop, Kastamonu, Amasya ve Erzurum illerinden 697 personelin katıldığı tatbikatta senaryo gereği, bölgeye 216 kilogram yağış düşmesiyle Melet Irmağı taştı. Irmak çevresinde 12’si cezire üzerinde oluşmak için hep 15 birey muhat kalırken, 9 güç ise kayboldu. Bölgede taharri ve kurtarma çalışmaları başlatıldı. İlk olarak ırmaktaki adaya botla vasıl ekipler, çevrili artan 12 kişiyi kurtarıp, emin bölgeye aldı. Ardından ırmakta çevrilmiş kalan 3 kişiyi de kurtaran ekipler, kayıpları aramaya yöneldi. Bu sırada reform çalışması fail vinç operatörü, ırmakta yatık kaldı. Operatör ve aksiyon makinesi birlikte tatbikatta kurtarıldı.

Aynı bölgede sürdürülen tatbikatın devamında ekipler, senaryo gereği dominant sularına kapılan otomobilde 2 kişinin hayatını kaybedip, 1 kişinin komütatör üstünde çevrilmiş kalması üstüne harekete geçti. Vesile üzerinde mahdut artan kişiyi, ekipler güvenli bölgeye, su altında yapılan aramada de cansız bedenlerine ulaşılan 2 gönül botla karaya çıkartıldı. Bu tam Trabzon’dan getirilen aktif taharri köpeği da bölgede arama yaptı.

HELİKOPTER ÇEVRILMIŞ KALANLAR İÇİN HAVALANDI

Tabikatta yönlendirilen ekiplerin ırmakta çevrili küsurat kişiye ulaşamaması nedeniyle bölgeye Kıyı Asayiş Komutanlığı’na merbut helikopter çağırıldı. Sarkıtılan iple helikoptere çekilen can, çevrik kaldığı yerden alınıp karaya çıkartıldı. Yaklaşık 2 saat süren tatbikat, çevredekilerin cep telefonu kamerasıyla giderek kaydedildi.

‘ÜLKE KENDISINE HER AN HAZIR OLMAMIZ LAZIM’

Tatbikatın peşi sıra açıklama özne Kargaşa Valisi Tuncay Sonel, ülkede afetlere hazır olunması gerektiğini belirterek, Zaman Kalaba’bile bölgemizden 10 ilden cemi birimlerin koordinasyonuyla Melet Irmağı’nda iyice aynı tatbikat gerçekleştirdiler. Kıran güvenliğimizin helikopterinden, jandarmamıza, emniyetimiz, itfaiyemiz, sağlık ekiplerimiz ve hep birimlerimize kadar kusursuz tıpkısı tatbikatla beklenir dominant, heyelan ya da benzeri afette neler yapılması gerektiğini bizlere gösterdiler. Koordinasyonun olması, muvaffakiyetli tıpkı şekilde tatbikatın sonuçlanması bizi kıvançlı etti. Çünkü, değme çeşit afete hazır olmamız gerekiyor. İki yıl geçmiş yandaki ilimiz Giresun’daki sel felaketini bilcümle gelişigüzel yaşadık. İlk revan ekiplerden biri yerine konuşuyoruz. Bizim devlet namına anbean hazır olmamız lazım. Depremde, selde, heyelanda, yangınlarda devletimizin ve bu konuda gönüllü vatandaşlarımızın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın birden himayelerinde devletimizin bilcümle birimleri namına kıyamet simultane oraya gitmesi bunun bir göstergesi. Umum ekibe teşekkür ediyorum diye konuştu.Share: