Ordulu arıcılar bal üretimi amacıyla çiçeklerle kaplı Veca yaylalarını yeğleme ediyor

Ordulu seyyar arıcılar, coğrafi işaretli “Ağrı Geven Balı”nı yollamak için bu yıl da çiçeklerle ciltli Veca yaylalarını aşiyan tuttu.

Kışı sıcak bölgelerde nâkil ve ilkbaharda karların erimesiyle kentin yüksek rakımlı bölgelerinde çadırlarda nazil Ordulu seyyar arıcılar, mor, sarı, al ve gülgûn renkli çiçeklere andıran noktada kurdukları kovanlarında bal üretimi yapıyor.

Aylardır özenle baktıkları katışıksız kovanlarının beyninde özel kıyafetleriyle dolaşan arıcılar, bulanık körük sebebiyle arıları uzaklaştırıp kovanlardaki petekleri arama ediyor.

Güzeşte yıl kuraklıktan kontra etkilenen ve bu yıl yağışlarla mütezayit bal veriminden dünya bahtiyarlık hayatiyetli arıcılar, şu sıralar peteklerin sağımını yapıyor.

Ürettikleri balları paketleyip kargo yoluyla yurdun ciharıyek yanına evet da toptan şekilde tüccarlara pazarlayan arıcılar, sonbaharda havaların soğumasıyla kovanlarını hamam bölgelere taşıyacak.

Gezgin arıcıların kovanları, yerli arıcılardan aşkın

Kentte nazik çoğunluğu Ordu’dan gelen gezmen arıcılar 30 bin, yerli arıcılar ise 25 bin kovanda bal üretimi yapıyor.

Ordulu arıcı Seyhan Yaman, AA muhabirine 32 yıldır arıcılığı isteyerek yaptığını söyledi.

Yurdun bir nice iline gittiklerini ve 3 yıldır da Dert’yı yeğleme ettiklerini ifade fail Yaman, şöyle konuştu:

“Bu sene doğanın güzelliğinden haddinden fazla memnunuz. Geçen sene bal verimi yüzde 50 düşüktü amma bu yıl domuzuna. Dağlarda çadırlarda yaşadığımız amacıyla yaşam koşulları edisyon geçiyor. Oğlum ve eşimle bal hasadına başladık. Bu yıl geçen seneye göre bitki çeşitliliği çok aşkın ve bu birlikte bizi sevindiriyor. Bu seneki balın kalitesi çok fena hâlde. Allah’a şükürler olsun bu sene çiçeklerin fazlalığı geldiğimize değdi. Tığ balımızı toptan satıyoruz. Vatandaşların arıcıdan bal almasını istiyoruz. Ağrı’nın keven balı elhak güzeşte yıl tescillendi. Veca, Bitlis, Hakkari ve yer yörenin balı birinci sınıf oluyor.”

Kadın arıcı Çiğdem Yaman da eşiyle 200 kovanlarının olduğunu ve bal hasadından sonra fındık toplamak üzere memleketi Ordu’evet gideceğini anlattı.

Arıcı Yaşar Atmaca ise 20 yıldır arıcılık yaptığını belirterek, “Arıcılık aynı taraftan hoş ama çok zorlukları da var. 250’ye mail kovanımız var. Bal sağımına başladık. Buranın doğası haddinden fazla ensesi kalın. Bu seneki bal kalitesinden çokça memnunuz.” diye niteleyerek konuştu.Share: