Ordulu Yurttaştan Cumhur Reisi Erdoğan’a: “Sana Düşünce Verdik Bize Çöp Verdin, Oyumuzu Ansız Ver Çöpünü Desise”

CHP Kalaba Mebus Mustafa Adıgüzel, Cıvıl Cıvıl Çaybaşı Göksun yaylasında atılan sorunu yaşanan bölgeyi müzakere etti. Adıgüzel’e veca yanan bir vatandaş, “Çöpü getirdiler başımıza koydular. Yüzde 90 rey verdiğimiz AK Parti bizim oyumuzu düşüncesiz versin çöpünü alsın. Tığ çöp istemiyoruz. Kokudan duramıyoruz. Bunu DÜRÜST Fırka görmüyor mu? Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, duysun, görsün sesimizi. YANLIŞSIZ Tümen’ye verdik oyu bu zamana büyüklüğünde. Bize çöp verdi” dedi.

CHP Kalabalık Mebus Mustafa Adıgüzel, Kalaba Çaybaşı- İlküvez’dahi köylülerin 3 yıldır kapatılmasını istediği yararsız alanına gine gitti. Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi’nin Merhametsizce Atılan Yabanıl Depolama Alanı yerine kullandığı havza, köylülerin kapatılma mücadelesine fon olmuştu. Adıgüzel’in verdiği bilgiye bakarak; Belediye Başkanı Hilmi Güler da köylülere bu alanı 6 kamer içerisinde düzene sokacaklarını üstenme etmişti.

Tekrar alana giden Adıgüzel, ormandaki durumu; “Bu suyun burada etken yaşamını etkilediği kim seçkin şeyin zehrini alan tonlarca tozu tonlarca ağılı gazı oksijene çeviren bu ağaçlar bununla başa çıkamamış. Bu alanı aklık yapmadıkları kabilinden demin burayı genişletmek amacıyla bu ormanı kırmışlar” sözleriyle anlattı.

Adıgüzel, köyde hayat dolu yurttaşları de ziyaret etti. Bire Bir yurttaşla dostça fail Adıgüzel, kavrayışsız kadınların yararsız alanından uzaklaştırılması için 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nun dayanak noktası yapıldığını belirtti. Adıgüzel, şöyle konuştu:

“Ben bu duruşma dosyasını açıp baktım. Sizi illet mahkemeye vermişler, 6284 dar Ailenin Korunması ve Kadına Cebin Şiddettin Önlenmesi Kanunu. Karın alır üzere değil. Kadını yüklenmek için çıkarılan bir kanunla gübür alanını koruyorlar. Kadına cebin şiddettin önlemesi için sunulan tenkil kararını yararsız alanından sizi fark etmek için kullanıyorlar. Bu emniyetsiz benzeri madde. Bunu bire bir hukukçunun, tıpkı hakimin, benzeri savcının bunu elbette yapabildiğini anlamıyorum.”

Adıgüzel’in dinlediği vatandaş ise şöyle dedi:

“Bu 4 senedir sürüyor. Çöpü getirdiler başımıza koydular. Yüzdelik 90 oy verdiğimiz AK Parti bizim oyumuzu kafasız versin çöpünü alsın. Tığ gübür istemiyoruz. Kokudan duramıyoruz. Kargalar fındığımızı, mısırımızı, fasulyemizi, patatesimizi değme şeyimizi yiyor. Büyükşehir şehremini yanına vardık bize küçümseme verdi; çöpü kaldıracağım dedi, bizi kandırdı, kaldırmadı. 50 metre var tarlam ile ortada. Bunu DOĞRU Öğür görmüyor mu? Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, duysun, görsün sesimizi. YANLIŞSIZ Öğür’ye verdik oyu bu zamana kadar. Bize çöp verdi.”

Adıgüzel, incelemelerinin arkası sıra şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kargaşa Çaybaşı Göksun yaylasındayız, bura mitolojide birçok efsaneye laf olan güvenilmez bire bir cennet köşesi idi. Ta kim Ordu Büyükşehir Belediyesi bilcümle ordunun ve çevrenin çöpünü gelip bu güzelim vahaya döküp burayı dağıtma edene kadar. Çabukça şu arkamızda gübür tesisi gözüküyor. 3 yıl önce mıntıka halkı çok balaban aynı direnç gösterdi. gece gündüz kere tuttu, doğaları korumak istediler. Fakat güllabi, büyükşehir belediyesinin kumpasıyla onların konusunda çullandı.

En sonunda yararsız alanından vatandaşı cüda etmek amacıyla 6284 az Ailenin Korunması ve Kadına Müteveccih Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nu kullanarak gübür alanını kadını koruyor gibi kadınlardan korudular. O vurdumduymaz kadınları bu gübür alanından uzaklaştırma aldılar ve bu şekilde o zamanki Kalabalık Valisi Seddar Güç maharetiyle yüzlerce ansız mahkemelere ve emniyete dolduruldu. Verilen sözlerin hiçbiri yakalanmış değil. Vatandaşlar beni çağırdı buraya, önceki özellikle itirazlarla ayrımsız müddet tasfiye mamul daha sonraları arıtma pahalı mevrut, buradaki atılan suyunu apayrı tıpkısı yere götürüp da arıtmıyorlar o bile masraflı geliyor. Kolayını yapıyorlar, bilcümle bu Göksu yaylasının derelerine bırakıyorlar. Biraz evvel gittik gördük, kokudan geçilmiyor. Hep dereler simsiyah zehirli suyla, hastane atıklarının, ameliyathane atıklarının, kimyevi uran atıklarının doldurulduğu derelerde hayat vermek için, ağaçlar birlikte kurumuş.

Kimi yerlerde yüzdelik 98’e vasıl yurttaş YANLIŞSIZ Öğür’ye düşünce vermiş. Demin vatandaş bana kemiksiz şunu söylüyor, YANLIŞSIZ Öğür’ye sesleniyor; ‘biz size fikir verdik siz bize çöp verdiniz, oyumuzu gabi verin çöpünüzü cebin.”Share: