Ortaklık avukatı Apple’ı ve hissedarları dolandırdı

BENDE Hak Bakanlığı, şirketin eski umumi sekreteri ve şirketler hukuku müdürü Temelinden Levoff’un “5 yılı havi bire bir kamuya açıklanmamış bilgiye dair tecim düzenine katıldığını itiraf ettiğini” belirtiyor.
Levoff, Küçük Ay 2011 ile Nisan 2016 ortada Apple hisselerini alıp feda etmek üzere müşareket üzerine kamuya çıplak olmayan bilgiler kullandı, Apple’ı ve hissedarlarını dolandırdı ve belli başlı işlemlerde yaklaşık 227 bin dolar fayda ederken diğerlerinde kestirmece 377 bin dolarlık zarardan kurtuldu.

Independent Türkçe’de düz düzlük habere göre buna ek adına Levoff, Apple’ın adam başkanıyken şirketin eskiz üç mahiye ve almanak alacak materyalleriyle Birleşik Devletler Söylenegelmiş Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyalarını inceleyip ele düz Kamuyu Tenvir Komitesi’nden bilgelik alabiliyordu.

Doğruluk Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Levoff, Apple’ın alacak açıklamalarından evvel şeriklik hisselerini satın alma ve eş kararlarına taraf verebilmek için Apple üzerine dâhilen edindiği bilgileri suiistimal etti. Apple belli başlı benzeri finansal çeyrek altın amacıyla işlek ciro ve kesin kâr paylaştığında Levoff, balaban miktarlarda gelişim satın alıyor ve meydan haberlere tepki gösterince fayda yok etmek amacıyla satıyordu.

Ciro ve kesin fayda beklenenden bağan olduğundaysa Levoff nazik miktarlarda Apple hissesi satarak güç zararlardan kurtuluyordu.

Levoff, “karartma dönemleri” ile ilişik kısıtlamaları (kamuya engelsiz olmayan bilgilere ehil kişilerin muamelat yapmasına ilişik yasaklar) bile ayn ardı etti ve şirketin yetki bilgisi olmadan yüz kere işlem yaptı.

Levoff, karartma süresi sona erene kadar Apple hisseleri almalarının veya satmalarının yasaklandığını kısıtlamaya bağımlı değişik kişilere bildirdikten sonraları biraz el karartma süresi ortamında muamelat yaptı.

Levoff’un bu sene 10 Kasım’dahi egemenlik üst. Dolandırıcılık suçları üzere azami ukubet 20 sene delik ve 5 milyon dolar para cezası.

Apple, The Independent’ın kıymetlendirme talebine elan karşılık vermedi.

BENDE’de Apple çalışanlarından önceki sendika üyeliği

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a sorun açıldı

 

Apple müzik ve oyunları 8 bilyon doların üzerinde sağlık getirecek

 

Share: