Osman Gürün: “Sanatçıların Tutuklanmadığı, Festivallerin Yasaklanmadığı, Gençlerin Endişe Duymadığı Yarınlar İçin Çalışıyoruz”

Muğla’nın Milas, Menteşe, Köyceğiz ve Fethiye ilçeleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla bu yıl 7’ncisi planlı Uluslararası Zurnazen Festivali’hangi ev sahipliği yaptı. Festivalin Menteşe ayağında mütekellim  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Sanatçıların tutuklanmadığı, festivallerin yasaklanmadığı, gençlerin yarınlarından keder duymadığı aynı ülke amacıyla çalışıyoruz” dedi.

Muğla’nın Milas, Menteşe, Köyceğiz ve Fethiye ilçelerinde düzenlenen 7. Uluslararası Zurnacı Festivali’nde, 11’i Türk 2’si yabancı mecmu 13 zurna üstadı yer aldı.

Festivalin Şadan Gökovalı Vazıh Hava Tiyatrosu’nda planlı Reze ayağına, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Parti Sedir Üyesi Gizem Sayar Özcan, Reze Belediye Başkanı Bahattin Sim, CHP, İYİ Fırka, Çare, DP, SP, Gelecek Partisi, iklim, ilçe umumi heyet üyeleri ile binlerce yurttaş katıldı.

Ünlü artist Selçuk Balcı’nın üstelik görüntü aldığı curcuna, renkli görüntülere hayal oldu.

BAŞKAN GÜRÜN’DEN BİRLİK MESAJI

Zurnacı Festivali’nde mütekellim Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, şunları söyledi:

“2014 yılında zurna festivali yapacağımızı söyledik. Zurnanın festivali mi evet dediler. Amma sizlerin iri ilgisiyle ve katkısıyla zaman uluslararası Zurnarzen Festivalinin 7’ncisini gerçekleştiriyoruz. Zurna Itidalli Asya asıllı, Japonya ve Çin’den başlayarak mecmu Türk Cumhuriyetlerinde, Türkiye’birlikte, Ortadoğu’de Balkanlar’de ve Kafkaslarda çalınan eş tıpkısı enstrümandır. Amacımız bütün bu bölgelerdeki insanların kuma tıpkı değerini yakalayarak onlarla alay malay olmayı, o güzelliği birlikte paylaşmayı, barışı, sevgiyi ve hoşgörüyü ortaya koymaktır. Yunus diyor kim, ‘Bölüşürsek doyarız. Bölünürsek bulunmayan oluruz’. Yoz anca bire bir dönemden geçiyoruz kim hepimizin biraz içki almaya, güler yüzle tıpkısı birimize seslenme etmeye, dilimizi yumuşatmaya, gönlümüzü yumuşatmaya ihtiyacımız var.”

“SANATÇILARIN TUTUKLANMADIĞI, FESTİVALLERİN YASAKLANMADIĞI, GENÇLERİN ENDİŞE DUYMADIĞI YARINLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Münevver yarınlara ilişik umudunu dile getiren Başbuğ Gürün, “Rastgele ne olursa olsun bu topraklara düş ekiyoruz ve umudu yeşerteceğiz. Sanatçıların tutuklanmadığı, festivallerin yasaklanmadığı, gençlerin yarınlardan endişe duymadığı, bildirme önemlisi üstelik Atatürk’ün devrimlerinden ayrılmayan, rehberi bilcümle Atatürk olan aynı şehir ve bir devlet amacıyla bütün alay malay bile kol kola bitmeme etmeliyiz. Atatürk’ün önünde ziyalı yarınlara bütün birlikte yürüyeceğiz” dedi.Share: