Öztrak: “Maraba bütçeden türe ettiği desteği alamıyor”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun şişman coşkuyla kutlandığını belirterek, “Bu ülkede kimesne Cumhuriyet’i, Osmanlı ile çarpıştırmaz. Ecdadımızı ‘senden’, ‘benden’ diye niteleyerek bölüp parçalamayız. Küçük Asya’nun kapılarını açan Alparslan da bizim, Rum ve Trakya’yı yayılımcı çizmelerinden kurtaran Mustafa Eksiksizlik de bizim.” dedi.

CHP Merkez Umumi Heyet (MYK), Genel Başbuğ Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı bitmeme ederken açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, esbak Irak’ın kuzeyinde, bölücü yıldırı örgütüyle girdikleri çatışmada şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, gaileli askerlere iflah diledi.

Öztrak, demokrasi tarihinde kapkara bire bir süje olan 12 Eylül darbesinin, sosyal hafızada ağırbaşlı travmalar yarattığını dile getirerek, bugün birlikte hala kapanmayan yaralara etmen olan darbede, CHP’nin üstelik arz vahim bedeli ödediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştiren Öztrak, sistemin demokrasiye darbe konusunda darbe vurduğunu öne sürdü. Faik Öztrak, “Zaman ülkemizde yaşadıklarımızın 12 Eylül’dahi yaşadıklarımızla nazik benzerlikleri var.” ifadelerini kullandı.

İktidarın intihabat yaklaşırken bu ülkenin tarihine mülk olmuş, “Tıpkısı şeb ansızın gelebiliriz.” parolasına sığındığını gelecek süren Öztrak, “Sonraları Amerika’dan uyarı gelince, Fransa Yunanistan’ın yanındayız deyince, Avrupa Birliği Yunanistan’ın arazi bütünlüğü deyince kafasız kadem atıp, milletimizi rencide ediyorlar.” diyerek konuştu.

Milletin Kıbrıs’ta kanla yazdığı tarihe para reşit, “Aynı şeb anlayışsız gelebiliriz” parolasının ağza gelindiği kadar söylenemeyeceğini belirten Üstün Öztrak, “Miçotakis ile Erdoğan’ın kuma bir noktası var. Seçim yaklaşırken, ikisinin birlikte oyları birden düşmekte. Haliyle iki popülist, cidal kartını oynuyor. Yani şike birini, vur ötekine.” dedi.

“Rençper bütçeden türe ettiği desteği alamıyor”

Faik Öztrak, devletin ekonomideki rolünün, sendikaların anlaşma gücünün, düzenli toplumun 12 Ilkgüz darbesiyle yıkıldığını, zaman birlikte Türkiye’birlikte ekonomik yaşamın, işçi, işyar ve çalışan aleyhine baştan dizayn edildiğini öne sürdü. CHP Sözcüsü Öztrak, şöyle devam etti:

“Zaman orak ayı başıboşluk oranları açıklandı. Ana aylak sayısı temmuzda 781 bin can artarak, 8 milyon 415 bine imdi. Cins aylaklık oranı üstelik 2 benek nagehan artarak, yüzdelik 22,5’e ulaşmış. Hayat pahalılığı almış başını gidiyor. Ücretler, maaşlar, aylıklar, sarayın ‘nema etken şişkinlik sonuç’ diye niteleyerek azdırdığı enflasyona yetişemiyor. Enflasyonla şişirilen bütçeden milletin ihtiyaçları üzere para bulunamıyor amma ürem lobilerine, bütçeden önce 7 ayda 151 milyar 347 milyon liralık verilebiliyor.

Rençper bütçeden adalet ettiği desteği alamıyor ama kur korumalı yatırım sahiplerine, 60 milyar 597 milyon lira getiri milletin bütçesinden çalınıp çatır çatır ödeniyor. Milletimiz şart ekmeği bulamıyor amma değişik tarafta dövizle sunulan garantiler karşılığında, amme özel teşrikimesai müteahhitlerine 13 milyar 625 milyon liralık kazanç, tıkır ödeniyor.”

Zengini henüz varlıklı, milleti daha dahi fakirleştiren bu tercihlerin milli gelirin bölüşümüne da yansıdığını tez fail Öztrak, ücretle çalışanların milli gelirden aldığı payın, görülmemiş seviyelere indiğini savundu.

Son iki yılda emeğin milli gelirden aldığı payın, 10 puan rappadak düştüğünü ve yüzdelik 21’lere indiğini nâkil Öztrak, 12 Ilkgüz darbesinde dahi bu hızda bir gerileme yaşanmadığını sav etti.

Yüksek Öztrak, “Emekçilerimizin geçmiş üç yılın ortalamasına göre, milli gelirden aldıkları payın düşmesi dolayısıyla sonuç 2,5 yıldaki kaybı, tamamı tamamına 67 bilyon dolar. Akıbet 2,5 yıldaki zayi amele başına 3 bin 273 dolar.” şeklinde konuştu.

“Bu ülkede kimse Cumhuriyet’i, Osmanlı ile çarpıştırmaz”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Öztrak, İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümü törenlerine ilişkin eleştirilere bile karşılık verdi.

Milletin gülüp eğlenmesine, günlük sıkıntılardan bire bir an olsun uzaklaşmasına iktidarın dayanma edemediğini öne süren Öztrak, 9 Ilkgüz’dahi İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun Kordon’birlikte büyük tıpkısı coşkuyla kutlandığını, hakeza anlamlı ayrımsız günde, milletin balaban ayrımsız coşkuyla kutlama yapmasının birilerini erinçsiz ettiğini söyledi.

Öztrak, şöyle konuştu:

“Halas Savaşında bu kavim ateşi üstelik ihaneti birlikte görmüştür. Bunları söylemek, izah etmek, hangi zamandan beri Osmanlı ve Cumhuriyet’i kapıştırmak oldu? Bu ülkede kimesne Cumhuriyet’i, Osmanlı ile kapıştırmaz, çarpıştırmaz. Ecdadımızı ‘senden’, ‘benden’ diye bölüp parçalamayız. Küçük Asya’nun kapılarını açan Alparslan dahi bizim, Anadolu ve Trakya’yı yayılımcı çizmelerinden kurtaran Mustafa Eksiksizlik da bizim.

Ama bu ulus, Çanakkale’yi yegâne imzayla emperyalistlere açan, İstanbul’u düşmana doğrulama edenleri, Kuvayımilliye ve Mustafa Eksiksizlik için idam cezası fetvası yazanları, onaylayanları, arkası sıra de İngiliz zırhlılarına binip gerisin anlayışsız kaçanları ecdadı namına kabul etmez. Asaletli milletimizin da bizim dahi derdimiz, ülkeyi keskin yönetenlerle, liyakatsizlerle, dışarıdan egemenlik alanlarladır.

9 Ilkgüz 1922’nin 100. sene dönümünden, inhilal, kutuplaşma çıkarmaya kalkanların niyetini biz çok bol biliyoruz. Kurgular, saptırmalar, masallar konuşulsun ama arşa sâdır sahn pahalılığı ve yolsuzluklar konuşulmasın istiyorlar. Bunların kâffesi darbeci taktikleridir.”

-“İlk 7 ayda döviz rezervleri 7 milyar 925 milyon dolar erimiş”

Faik Öztrak, Dalan Bankası kasasının eksantrik ülkelerden alınan borçlar bile düşüldüğünde 52 bilyon 307 milyon dolar vazıh verdiğini öne sürdü. Alınan borçlar ve kızıl dahil brüt rezervlerin 4 maaş ithalatı de karşılamadığını savunan Öztrak, şunları kaydetti:

“Orak Ayı ayı ödemeler dengesi rakamları açıklandı. Meydan temmuzda 3,4 bilyon dolar akan zahir beklerken, gerçekleşme 4 bilyon dolar oldu. Yılın ilk 7 ayında gerçekleşen cari zahir, sabık seneye göre yüzdelik 168 artarak, 36,7 milyar dolara imdi. İlk 7 aydaki akan açığın, alışılagelen yollarla finanse edilemediğini görüyoruz. ‘Kaynağı belgisiz para methal çıkışının’ izlendiği, açık vebal yarım yamalak kaleminden, önce 7 ayda ülkeye 24 bilyon 347 milyon dolar girmiş. Bu büyüklükte kaynağı belirsiz tıpkı para girişini henüz evvel on paralık yaşamadık. Buna rağmen evvel 7 ayda döviz rezervleri 7 milyar 925 milyon dolar erimiş.”

Zaman okulların açıldığını hatırlatan Öztrak, eğitim, tedris masraflarının cüzdanları yakıp kavurduğunu belirtti. Öztrak, “Bu zamlar karşısında bizim velilerimiz hangi yapacak? Aileler pekâlâ ayakta duracak?” sorularını yöneltti.

” Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bayrı bir şehridir”

CHP Sözcüsü Üstün Öztrak, açıklamasının arkası sıra, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

CHP Fırka Meclisi Üyesi Nevaf Bilek’in, 10 Eylül’bile Diyarbakır’birlikte yaptığı, “Diyarbakır, gerçekten Türkiye Kürdistanı’nda büyük, tarihi tıpkı şehrimiz. Büyük tıpkısı şehrimiz.” şeklindeki açıklamalarının sorulması konusunda Öztrak, “CHP’nin görüşlerini Genel Başkanımız, Tümen Sözcüsü ve kadro başbuğ vekilleri açıklar. Bu çerçevede resmi görüşümüzü açılıyorum, Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihi ve kadim benzeri şehridir. Diyarbakırlı kardeşlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gururlu ve etkili vatandaşlarıdır.” diyerek konuştu.Share: