Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola daha çok

Afet ve Ivedili Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, sel afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insancasına müzaheret köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin çadır ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri dolayısıyla Tarihi Ankara Garı 1. Peron’üstelik, AFAD Komutan Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Transport Genel Müdür Yardımcısı Ağır Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’da yaşanan yeğin afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların da afetzedelere hızlı bir şekilde ulaşmasını arzu eden Bozkurt, “Düş ediyoruz ki trenlerle revan hem müzaheret paketleri hem hijyen kolileri hem bile oba ve battaniye kabilinden ana insancasına arkalama malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların esas ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek umut ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört havza belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde oluşmak amacıyla sağlık trenlerimiz yola çıktı. Geçtiğimiz salı günü Van’de 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle birlikte Türk milletinin duaları da Pakistan’a erişmiş olacak.”

“Parçalanmamış demiryolcular canla başla hız göstermektedir”

TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Yoğun Altun birlikte 2 tren halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insancasına yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını anlatım ederek, “Az Buçuk bilahare iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar toplanmış 3 bin 991 kilometre ara hatim edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki müzaheret malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine kabil olan sunma gücük sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki tüm demiryolcular canla başla gayret göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi bile yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kısaca 350 ton gıda yardımının Pakistan’üstelik yaşanan gıda sorununa heybetli oranda katkıda bulunduğunu tabir eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz yalınç atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ankara aktif trenler üzere yardım hazırlayan vilayet, ilçe ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Ziyalı, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: