Pamukova’da hasadına başlanan üzümden 45 bin titrem rekolte bekleniyor

Mikroklima iklimi sebebiyle birçok semere ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya’nın Pamukova ilçesinde hasadına başlanan üzümden 45 bin titrem rekolte bekleniyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne çıkan ilçede 28 bin dekar alanda “Sinan Eş Karası”, “Trakya İlkeren”, “Michele Palieri”, “Alphonse Lavellee”, “Kartal”, “Yalova İncisi”, “Victoria”, “Dede Sarısı”, “Red Globe”, “Müşküle” ve “Değirmendere Karası” türlerinde üzüm yetiştiriliyor.

Bu sene ilçede 45 bin ton rekolte beklenen üzüm, Türkiye’nin ciharıyek yanına gönderiliyor.

“Üzüm fiyatları bu yıl üreticimizin yüzünü güldürüyor”

Pamukova Ekincilik Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, ilçede 11 cins üzüm üretildiğini söyledi.

Ulukaya, üzümün bakımı zor olan tıpkısı meyve olduğunu belirterek, “Bu yıl bayağı üzüm üreticimizin yılı diyebiliriz. Şu anda Karadeniz Bölgesi, alelhusus Ankara, İstanbul görünmek üzere alelacele şipşak Türkiye’nin değme tarafına üzüm gönderiyoruz. Pamukovamız önceleri İstanbul’un vitamin deposuydu amma şu anda cemi Türkiye’mizin vitamin deposu. Üzüm fiyatları bu sene üreticimizin yüzünü güldürüyor.” diyerek konuştu.

Üreticinin siyah üzümün kilogramını 7-8 teklik, beyaz zehir üzümü ise 8-10 liralık aralığında sattığını nâkil Ulukaya, tüccarın da alımda arzulu olmasıyla hem alışveriş bulma açısından hem dahi denk itibarıyla üreticinin kıvançlı olduğunu anlattı.

“Fiyattan bile talepten da memnunuz”

Üzüm üreticisi Mehmet Savaş üstelik bu sene soğuk havalardan etkilense üstelik üzüm kalitesinin domuzuna olduğunu dile getirdi.

Yetiştirdiği tahminî 100 ton üzümün Karabük, Trabzon, İstanbul, Bolu, Ankara kadar Türkiye’nin seçme yerine gönderildiğini belirten Uğraş, “Fiyattan dahi talepten de memnunuz ama girdi maliyetleri faziletli olduğu için az buçuk ondan şikayetçiyiz. Sabık seneye bakarak fiyatlar gani. İstek da var, malımızı rahat satabiliyoruz. Üzüm olarak bu sene çiftçinin yüzü güldü.” ifadelerini kullandı.

Kışın üzümün arazi şeş gübrelemesini, sonradan budamasını, ilaçlamasını yaptıklarını, sene boyu bakımını sürdürdüklerini anlatan Çekişme, 10-15 dolaşma arayla çekicilik şartlarına, hastalık durumuna bakarak ilaçlama çalışması yaptıklarını kaydetti.

Üretici Sami Katışıksız ise 5 dönüm arazisinden 15 titrem üzüm topladığını dile getirerek, “Tarlalarda ürün ve üzüm fiyatları bu sene pir. Girdi fiyatları az buçuk yüksek. Yetkililerden az buçuk daha çiftçiye apotr olmalarını istiyoruz.” dedi.

Share: