PENDİK’TE ‘YARDIM TIR’I YOLU KAPATTI’ TARTIŞMASINDA ŞIDDETLI AÇILDI, 1 YARALI

Pendik’te Şahkulu Şehriyâr Dergahına ilgili müzaheret TIR’ının yolu kapattığı gerekçesiyle sâdır tartışmada tıpkı makine sürücüsü art arda kötü etti. Olayda bir yaşama yaralandı. Kurşunlardan biri dergaha huruç etti. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Yapılan incelemede olayın; hareket bölgesine gönderilecek müzaheret TIR’ının yolu kapatması ve nöbet ödeme tartışması nedeniyle çıktığı anlaşılmıştır” denildi.

Görüngü, saat 16.30 sıralarında Pendik Esenler Mahallesi Esenyurt Sokak üzerinde meydana geldi. Hareket bölgesine arkalama alışmak için Şahkulu Padişah Dergahına ait müzaheret TIR’ına sokakta koli yükleniyordu. Bu sırada sokaktan görevlendirmek isteyen tıpkısı otomobil sürücüsü, TIR’ın yolu kapattığını söyleyerek koli yükleyenlerle tartıştı. Kavganın peşi sıra fenomen yerinden ayrılan çoban ve yanındaki bire bir birey otomobilinin plakasını sökerek sokağa yine geldi. Güdücü belindeki silahla çığlık etmeye başladı. Olayda Uğur Müktesebat (53) dizinden yaralandı. Kurşunlardan biri ise dergaha huruç etti. Saldırgan otomobilini bırakıp olay yerinden kaçtı. İhbar üzerine fenomen adına esenlik ve polis ekipleri irsal edildi. Dertli Müktesebat, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis Güçleri kaçan şüpheliyi intikal etmek için iş başlattı. Edinç’in afiyet durumunun mebzul olduğu öğrenildi.

“GELDİKLERİ MÜDDET İÇERİSİNDE DE DİREKT ÜZERİMİZE, BENİM ÜZERİME KÖTÜ ETTİLER”Dergah Başkanı Zeynel Fırat yaşanan olayla ilişik, “Neye uğradığımızı şaşırdık yâran. Burada iri aynı acımız var. 10 ilimizde olan aynı depremimiz var. Burada bütün bölgedeki dostlarımızla tıpkısı çare girmek istedik. Yola çıkacaktık. 2 dirilik önümüzü kesti. ‘Bu TIR neden burada duracak. Illet duruyor’ dediler. Bilahare ‘buyurun geçin’ dedik ama anlatamadık. Tartışmayı uzattılar ve elan sonra ‘Bekleyin tığ size burada göstereceğiz. Bu hareket burada bitmedi, sizi burada yakacağız. Adamlarımız haddinden fazla. Bizim burada ayrımsız güruh şeyimiz var. Siz bizi tanımıyorsunuz’ diye niteleyerek tehditleriyle gittiler. Haddinden Fazla aşkın geçmedi. 2 zaman sonraları geldiler bir araçta. Bu sefer plakalarını sökerek gelmişler. Geldikleri müddet içerisinde birlikte aracısız üzerimize benim üzerime ızdırap ettiler. Bana gelmedi. O esnada beni dil aldılar dostlarımız. Ama bire bir sair canımız maalesef yaralandı. Güvenlik mensubu arkadaşlarım teşekkürname ediyoruz, geldiler. Ambulansımız geldi. Canımızı hastaneye kaldırdılar. Şu zaman itibariyle durumunun dolgunca olduğunu öğrendik. Dizinden yaralandı arkadaşımız, canımız. Pespaye çokça üzgünüz. Şu anda Hızır ayındayız. Birbirimize Hızır olmamız lazımken birbirimize sarılmamız lazımken. Hele bu ‘sizi yakacağız’. Yahu nedir bu yakmadan benzeri soy kurtulamadınız mı. 4-5 halk acı edildi. İçeride mermi izi var. Önceliğimiz canımız. İnşallah Allah’tan ona ayrımsız özdek kaçınan” dedi.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMAİstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Bugün saat 15.50 sıralarında Pendik Fevzi Derk Etmek Mahallesinde bulunan Şahkulu Melik Külliyesi M. Mehabetli Hilmi Ağababa Ağababa Araştırı, Yetişek ve Ekin Vakfı önünde silahlı cerh ihbarı alınmıştır. Olay hesabına ivedilikle güvenlik ve afiyet ekipleri irsal edilmiştir. Yapılan incelemede olayın; hareket bölgesine gönderilecek arkalama TIR’ının yolu kapatması ve defa ita tartışması zımnında çıktığı anlaşılmıştır. Tartışma sırasında silahla yaralanan M.E ünlü vatandaşımız tedavi altına alınmıştır. Kimliği belirlenen şüphelilerin yakalanmasına müteveccih icraat bitmeme etmektedir. Konuyla ilişkin adli sormaca başlatılmıştır” ifadelerine vadi verildi.

Görüntü dökümü— — — — — —–Sokaktaki plakasız makine-Fenomen yeri inceleme ekiplerinin çalışması-Dergahtan fon-Arkalama TIR’ından kaynak-Otomobilin çekilmesi-Dergah başkanı ile röp

-Genel ve teferruat

– İstanbul

Share: