Phoenix Antika Kenti arkeopark adına turizme kazandırılacak

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Phoenix Antika Kenti’nde başlatılan kazı çalışmalarında sâdır firez varlıkları, bulundukları alanda sergilenerek geçmiş uygarlıkların yaşantısı bugüne taşınacak.

İlçe merkezine 49 kilometre mesafedeki Taşlıca Mahallesi’nde bulunan antik kentte bu sene 5 Temmuz’birlikte başlayan kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğünün izni, Muğla Valiliği ve Marmaris Tecim Odasının desteğiyle sürüyor.

Geçmişi milattan ilk 6. yüzyılın evvel çeyreğine dayanan Phoenix Antik Kenti’nde satıh araştırmaları ile başlayan kazılar, bu yıl nahiye için hazırlanan proje kapsamında kültür rotasının başlangıcı olması planlanan Apollon mübarek alanında yoğunlaştı.

“Arkeolojik yöntemlerle elde edilen ekin varlıklarının tabii ortamlarında sergilenerek ziyaretçilere geçmiş uygarlıkların yaşantısı, kültürü ve mimarisini para aktarımı” için “arkeopark” olarak düzenlenmesi planlanan antik kentteki kazılarla, domestik ve yabancı turistlerin Bozburun Yarımadası’na ilgisinin artırılması hedefleniyor.

Antik kent amacıyla proje hazırlandı

Bilim insanı, artist, profesyonel ve gönüllülerden oluşan ekiple ölçülü projeyle Bozburun Yarımadası’nın güneybatısında konkre ve konkre olmayan kültürel mirasın belgelenmesi, verilerin veri dünyasına sunulması ve hars varlıklarının korunması sağlanıyor.

Phoenix Antika Kenti, Anadolu’da buyruk sürmüş birçok medeniyetten izlere ocak sahipliği yapıyor. Bizans dönemi sonrasında, 14. yüzyılla beraber Phoenix’in birlikte içinde bulunduğu bölge, Reze Beyliği ve Osmanlı dönemi izlerini bile barındırıyor.

Bu nedenle, hazırlanan projede, Reze Beyliği tarafından idare edilen kentin, ekincilik terasları ve gastronomi kültürünün ati nesillere aktarılması üstelik düz alıyor.

Adını Simurg kuşundan alıyor

Kazı Başkanı, Pennsylvania Üniversitesi Akademisyen Dr. Şerif Bitirim, AA muhabirine, 2 bin 600 almanak geçmişe eş antika kentin adının Anka kuşundan ve bu kuşun ilişkili olduğu hurma ağacından geldiğini söyledi.

Phoenix Kazı Bilimi Projesinin (PAP) önce yılında 82 hektarlık alanda yüzey araştırmaları gerçekleştirdiklerini ve güç dokümantasyon yaptıklarını tamlayan Bitirim, “Yörede sürdürebilir benzeri ati yaratmak hesabına 100 öğrencimize kültürel ve ekolojik miras eğitimi verdik. Kırsal mimariyi esirgeme planını, jeofizik araştırmaları, çağcıl konferans programını hayata geçirdik. Çokça taraflı yapısı olan tıpkı antik kentte arkeolojik kazı çalışmalarına ise bu sene başladık.” dedi.

Firez rotası oluşturulacak

Apollon mukaddes alanında kazıların devam ettiğini anlatan Bitirim, bu alanın yöredeki 5 muhteşem ilmek merkezinden (kutsi alan) biri olduğuna dikkati çekti.

Bitirim, bölgeyi bire bir zamanda hars turizmine vermek istediklerini aktararak, önceki aşama kazılarda yapının planını anlamaya müteveccih emek yürüttüklerini anlatım etti.

Koruma tamirat projeleri geliştirilerek yapıya dayalı ilmî çalışmaların beraberinde görsel verilerin üstelik elde edileceğini kaydeden Kumarhane, PAP’ın multidisipliner yapıda ele alındığına meni etti.

Bölgeyi çarkıt yaşantısı ile bugüne sarmak istediklerini dile getiren Zeki, “Yörenin binlerce almanak yiyecek içme, göt kültürünü anlamaya çalışıyoruz. Sarıkız kültürü, kemirmek tarifleri günümüzde kaybolmaktadır. Bunu bile yüklenmek üzere gastronomi atölyesi yaptık. Hep programları yöre halkıyla yürütüyoruz. Projeyle bölgeye somut ulama genişlik amacındayız.” diye niteleyerek konuştu.

“Bölgeyi bozuk günlerine kavuşturmak istiyoruz”

Yaman, ekin varlıklarını ve doğasını koruyan, firez turizmiyle refahını artırmış tıpkı karye manzara ettiklerinin altını çizerek şöyle devam etti:

“Phoenix Antik Kenti, Bozburun Yarımadası’nın kalbinde meydan alıyor. Dodekanese adaları, Rodos ve Simi (Sömbeki) ile tarih boyunca haddinden fazla mümasil ilgiler kurmuştur. Öte yandan ilgilendiren olduğu coğrafyasıyla örgensel ilişkisi olmuştur. Bu hâkim iki ekin ortada Bozburun ve Phoenix özgün hayat pratikleri, geberik gömme gelenekleri, yeme içme kültürü geliştirmiştir. Ne tam Rodoslu ne bilcümle Karyalı ancak Khersonesoslu, yani natamam adalı kültürdür bu. Biz bu kültürün izlerini zaman Phoenix’da görüyoruz.”

Zirai üretime dayalı benzeri modelin Phoenix’in genlerinde olduğunu vurgulayan Zeki, bu modeli hayata geçirerek bölgeyi eski günlerine kavuşturup yöreye yardım sunmak istediklerini söyledi.

“Haddinden Fazla ayrıcalıklı rota oluşturmaya çalışıyoruz”

Zeki, kazının arz başında olduklarını, gidecekleri daha çok öğün olduğunu belirterek, “Şehir yakın gelecekte kültür turizmine açılacak. Sadece benzeri antik şehir değil, Türkiye’nin sunma büyük arkeoparkını hayalet ediyoruz. Burada Taşlıca köyü haddinden fazla mefret aynı bekçi. Yerli yeme içmece kültürünü yansıtması, rustik mimarisiyle majör. Phoenix Antik Kenti, Antik Portus Cressa Limanı yerine bildik Serçe Limanı çokça yetişkin. Bu rotada benzeri kısmı araçla, benzeri kısmı bisikletle, benzeri kısmı yayan gezilen haddinden fazla imtiyazlı rota oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: