Popülasyonu artan nesli nâr altındaki çandır keçileri Tunceli’ye gösteriş katıyor

Tunceli’da nesli tükenme riski taşıdığı için esirgeme altına alınan ve serencam yıllarda popülasyonları küsurat karışık keçileri, yaşamlarını sürdürdükleri keder, orman ve vadilere ayrı gösteriş katıyor.

Dört sezon ayrımlı güzelliklere bürünen şehir, dokunulmamış doğası, bitey çeşitliği ve akarsu kaynaklarıyla haddinden fazla sayıda faal türünü barındırıyor.

Türkiye’nin sunma kebir milli parklarından olan Munzur Vadisi Milli Parkı’nın bulunduğu kentte, vaşak, su samuru, bozayı, aldanmaz, kartal, çekelez, çengel boynuzlu şiddetli keçisi ve tilki üzere hayvan bilimi yaşıyor.

Bölgede nesli yok olma tehlikesi altında olduğu üzere korumaya alınan melez keçileri da Ovacık, Pülümür, Nazımiye, Çemişgezek ve Mazgirt ilçelerindeki birçok dağı ev tutuyor.

Kaçak avcılarla mücadele sayesinde sayıları artıyor

Kaçak avcılıkla uğraş çerçevesinde sayıları mütezayit keçiler, kışın ağırbaşlı kesimlerde, bahar ve yaz döneminde ise 3 bin rakımlı dağların zirvelerinde yiyecek arıyor.

Otlakların azaldığı bağ bozumu aylarında de derinti oluşturan keçiler, yüksek noktalardan dağların eteğindeki yerleşim yerlerinin yakınına kadar iniyor.

Kentteki Demirkapı köyü, Rabat ve Munzur Vadisi’nde şu sıralar sık sık görülen keçiler, belirledikleri alanlarda su içip beslendikten sonraları kayalarda tuz ihtiyacını gideriyor.

Doğa turizmi açısından dahi iri öneme cemaat olan keçiler, kente mevrut haddinden fazla sayıda yerli ve ecnebi turistin birlikte fotoğrafçıların de ilgisini çekiyor.

Yöre sakini Hüseyin Kalsen, AA muhabirine, Tunceli’nin birçok saf güzelliğe ocak sahipliği yaptığını söyledi.

“Aşılanmamış hayvanlarını doğal ortamlarında görüyoruz”

Kentin çandır hayatı açısından bile büyük tıpkısı yer olduğunu anlatım fail Kalsen, “Burada dağlık ve ormanlık alanlarda dinamik çandır hayvanlarını hayvanlar bahçesinde değil de saf ortamlarında görüyoruz. Burada aşılanmamış keçisi, bozayı, kurt, tilki, tavşan, keklik ve kartal gibi muhtelif enva yaşıyor. Melez keçileri dahi burada işlek insanlardan kaçmıyor. Zira bu coğrafyada yaşayanlar keçilerle ilişkin engel düşünmüyor.” dedi.

Doğasever Hüsniye Kalsen dahi Tunceli’dahi dört mevsim gezilecek alanların olduğunu ve korunması gerektiğini belirtti.

Kalsen, dağları gezerken çeşitli nebat ve hayvan türleriyle karşılaştığını dile getirerek, “Söz Temsili çandır keçilerinin korunması çok makro. Bu canlılar civar sakinlerince mukaddes sayılıyor ve Tunceli dağlarında gezerken yaban keçilerini temizlemek beni bahtiyar etti. Haddinden Fazla dik ve kayalık yerlerde geziyorlar.” ifadelerini kullandı.

Öğretmen Fevzi Çapar dahi Hatay’dan Tunceli’ye gelerek doğayla çöz içe tatil yaptığını aktardı.

Yemyeşil doğada devir geçirmenin dörtköşe olduğunu anlatan Albinos, “Aşılanmamış keçileri ve henüz bir nice etken türünü tabii ortamında müşahede fırsatı buldum. Eksantrik tek yerde böyle benzeri imkan bulunmayan. Bu anlamda burada zinde vatandaşları tebrik ediyorum ve doğalarına cemaat çıkıyorlar. Burada karışık keçileri insanlar engelleme etmediği için özgürcesine geziyor.” diye konuştu.Share: