PROF. DR. ALAEDDİNOĞLU VAN GÖLÜ HAVZASINDAKİ KURAKLIK İLE EKOSİSTEMLERİ DAHI KAYBEDİYORUZ

VAN Gölü’ndeki gözle görülür çekilmenin arkası sıra Türkiye’deki 453 kuş türünün yarısını barındıran havzadaki Erçek Gölü birlikte metrelerce çekildi. Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Gökçe Yazın Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Orada çok cesim dirim bilimsel yaşam var. Özellikle flamingolar gelmek için birçok kuş türünün tenasül noktası, dirim alanı. Tafsilatlı vadede sadece gölü kaybetmiyoruz. O gölün çevresinde ortaya çıkan o dirim alanlarını, ekosistemleri birlikte kaybediyoruz dedi.

Dünyanın bildirme nazik sodalı gölü, Türkiye’nin ise bildirme büyük gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü’nde gözle görülür ricat bitmeme ederken, ‘kuş cenneti’ diyerek rapor edilen Erçek Gölü’nde dahi bir sevgili yaşanıyor. Türkiye’deki 453 kuş türünün yarısını barındıran ve bire bir zamanda boydak evcil türlerin değil, flamingolar kabil göçmen kuşların dahi eke konaklama ve tenasül alanlarından birine karı sahipliği eden 95 kilometrekarelik Ercek Gölü’nün birçok sazlık ve sulak alanının bu sene ağız ağıza kuruduğu gözleniyor.

Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Van Gölü’nün doğusunda artan alanların iklim değişikliği sürecinden ters etkilenen sahalar olduğunu söyledi. Hava sıcaklıklarının aşkın, yağışın elan beş altı düştüğünü, yağış şeklinin ve mevsimler zarfında düştüğü aylar ile yağış miktarının üstelik değiştiğine dikkat çekici Alaeddinoğlu, buharlaşmanın üstelik acul arttığına özen çekerek, şunları kaydetti

Bağımlı bilcümle bunlar dahi havzadaki irili ufaklı birçok gölün geleceğine ait maatteessüf zıt senaryoların ortaya çıkmasına sebep oluyor. İşte bunlardan tıpkısı tanesi mail gelecekte yani geçen sene tamamen kuruyan fakat 2022 şita aylarında sakıt yağışla nispeten haddinden fazla beş altı tıpkısı su yüzeyde birikmesine alın ilkbahar aylarıyla gelişigüzel yani sıcaklıkların artışıyla alay malay tekrar kuruyan Akgöl kabilinden göller kim bunlar daha çok hayatımızdan çıkan göller adına akseptans edebiliriz. Yani bu göllerin nazik aynı kısmı yine gabi gelmeyecek. Herhangi Bir yıl yağışlarla birlikte belli ölçüde belki bölümsel aynı akarsu birikintisi gerçekleşecek. Ama ayrıntılı dönemde bu göller daha çok özelliklerini kaybetti diyebiliriz.

Kuraklığın, Erçek Gölü üzere şişman göllerde bunaltıcı alansal kayba sebep olduğunu belirten Alaeddinoğlu, Tabi Erçek Gölü gibi göller temelde kaybettikleri su ya üstelik kaybettikleri alan sadece görsel açıdan tıpkısı sevgili yaratmıyor. Benzeri zamanda oradaki ekosistem açısından birlikte benzeri sorun yaratıyor zira Erçek Gölü çevresi sulak alanlarla çevrili. Yani orada çok kısık bire bir oturma, çok kebir tıpkısı biyolojik dirim ve kuş türleri var. Özellikle flamingo doğmak amacıyla birçok kuş türünün tenasül noktası, yaşam alanı yani bunlar üstelik bulunmayan oluyor zımnında teferruatlı vadeli yalnız gölü kaybetmiyoruz. Gölü kaybediyoruz amma o gölün çevresinde ortaya çıkan o hayat alanları, o ekosistemleri da kaybediyoruz diye konuştu.

Özellikle Erçek Gölü kalkışmak amacıyla Van Gölü’nün alan kaybettiğini anlatan Alaeddinoğlu, Amma Erçek Gölü’nün düz kaybetmesinin şöyle tıpkısı sorunu daha ortaya çıkabilir. Erçek Gölü kaybolursa Erçek Gölü’nün beslediği ve ihtimal da bugün o akarsu kaynaklarının Van Gölü’nün birçok bucak noktasında, o konutların gerekseme duyduğu su kaynaklarının de azalması anlamı birlikte geliyor. Nedeniyle bütün döngü oradaki kırat düşmesine vabeste olarak değişken. Yani insanların gerekseme duyduğu içme ve kullanma suyu ortadan kalkabilir. Tabi kim bu haddinden fazla çığlık bir senaryo dedi.

Erçek Gölü kıyısındaki Karagündüz Mahallesi’nde ruhlu Mehmet Mehabetli Polater ise bu sene bulundukları bölgede çok aşkın kuraklık olduğu amacıyla ekincilik ve hayvancılık üstüne ağır sıklet teessürat yaşadıklarını söyleyerek, Akarsularımızda çokça şişman yetersizlikler var. Ekinlerimiz müfrit kuraklıktan ortalık kurudu. Gölün çekilmesinden filhakika kuraklığın boyutu anlaşılıyor. Bura flamingoların konaklama merkezi, göçmen kuşlarının uğrak yeri ancak onlar üstelik zorlanıyor. Eski yıllara nazaran sayılarının azaldığını görüyoruz diyerek konuştu.

Share: