PROF. DR. ALİ ERBAŞ: ÇALIŞMA VE TİCARETİN DAHI BİR İMTİHAN OLDUĞU KIMI VAKIT GÖZ ARDI EDİLİYOR

DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Uca Erbaş,?Emek ve ticaretin da tıpkısı imtihan, işini göre yapmanın birlikte benzeri tapınma olduğu bazı bazı ayn ardı ediliyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Şanlı Erbaş, türlü programlara gelmek amacıyla Ordu’ya geldi. Erbaş, evvel adına Altınordu ilçesinde Köprübaşı 4-6 Yaş Kur’an Kursu ile Ulu Camii Kült Bilgisizlik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Elan sonradan cuma amacıyla Celil Camiye giren Erbaş, burada Cuma hutbesi verdi. Prof. Dr. Erbaş, hutbeden yaptığı konuşmada “Ne acıdır ki gündeş zamanlar gelişim ve ticaret ahlakını da hırçın etkiliyor. Sağlıklı, güvenli, helal-yasak hassasiyeti olan, işinin ve işçinin hakkını gözetenlerin sayısı elbette çoğunlukta. Buna hamd ediyoruz. Ancak bunun beraberinde hoppadak maddiyat odaklı düşünenlerin, henüz aşkın kazanmayı hayatın gayesi sananların sayısı birlikte artıyor. Iş ve ticaretin bile tıpkısı imtihan, işini mucibince yapmanın birlikte benzeri ibadet olduğu kimi zaman ayn ardı ediliyor. Halbuki İslam, boğazımızdan geçen her bir lokmanın helal ve meşru olmasını imanımızın bire bir gereği namına görmektedir. İçki ve ticaretinden, içerisinde eğlenti olan hep oyunlardan, faizin rastgele tarafından, hırsızlık, alacak, faizcilik, kamu malını üstüne kılmak, stokçuluk ve karaborsacılık kabil temas tip haramdan şiddetle kaçınmamızı emreder cesim dinimiz İslam. Unutmayalım kim ki helalinden kazanıp helal yollarda harcarsa ibadeti akseptans, duası geçer not peki. Kazancı bereketle, hanesi huzurla dolar. Nihayetinde Tanrı’ın rızasına ve cennetine başarmış tamam. Ki de yediğine, içtiğine, giydiğine yasak bulaştırırsa malının bereketi azalır. Kazandığını zannederken gerçekte kaybeder. Acun saadeti yok olur, ahirette ise cehennem azabına duçar evet. Sahiden Tanrı Resulü şöyle buyurmaktadır: ‘Haramla beslenen vücudun müstahak olduğu meydan ancak cehennemdir.’ Allah hepimizi himaye eylesin. Hayatımızın rastgele alanında olduğu kabilinden gelişim ve tecim hayatımızı üstelik hak ve gerçek konusunda inşa edelim. Tanrı’ın koyduğu helal-yasak sınırlarını gerçekten koruyalım. Helalinden kazanalım, helalinden üretelim, helalinden yiyelim ve helalinden harcayalım. Geçici dünya malını, temelli öbür dünya saadetine yeğleme etmeyelim.? dedi.

VATANDAŞLARA KUR’AN KURSU ÇAĞRISI

Erbaş, hutbesinin böylece vatandaşlara Kur’an Kursları çağrısında dahi bulunarak, ‘Bu hafta başı itibariyle Kur’an Kurslarımız terbiye öğretime başlamıştır. Amma kayıtlar devam ediyor. Kur’an Kurslarımızda 4-6 yaş grubu sınıflarından ihtiyaç odaklı kurslarımıza kadar, hafızlık kurslarımız ve seçme yaştan vatandaşlarımız üzere sınıflarımız boş. Kayıtların devam ettiğini ben sizlere duyuruyorum, sizler da Kur’an Kurslarımıza gelmek ihtiyacı duyan 4 yaşından itibaren bilcümle vatandaşlarımıza lütfen duyurun. Hocalarımız onları bekliyorlar. İnşallah rastgele mahallemizde benzeri kursumuz var. Olmayan yerlerde birlikte açmaya devam ediyoruz. Ömrümüz tükenmeden, nefesimiz bitmeden asıl dini bilgileri, değerlerimizi, rabbimizin emirlerini ve sevgili peygamberimizin ahlak konusundaki uyarılarını, tavsiyelerini vatandaşlarımız öğrensinler’ ifadelerinde bulundu.Share: