Prof. Dr. Arıca, probiyotik kullanımının önemine ilgi çekti

Prof. Dr. Arıca, probiyotik kullanımının önemine dikkat çekti

Arıca: ” Kazakistan, Özbekistan kabil tıpkısı topluluk ülkelerden alıp kendimiz çoğaltıp yapabiliyorsak olur biz kefiri tığ yiyelim. Yoğurdu üstelik tığ kendimiz evde yapabiliyorsak tekrar yapalım amma dışardan alınan kefir veya değişik türevlerinde aktif bakteri sayısı azalıyor”

“İlerleyen dönemlerde bu hareketli faydalı bakterilerin otizmden, kanserden koruduğuna dair haddinden fazla gösterişli veriler bulunmakta”

YALOVA – Yalova Üniversitesi Rektör Yarımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, probiyotik kullanımının önemine dikkati çekerken evde yapılan yoğurt ve kefirin kullanılmasının elan yarayışlı olacağını belirtti.

Prof. Dr. Vefik Arıca, serencam günlerde probiyotik kullanımı konusunun gündemde olduğunu tabir etti. Konuyla ilgili ilmî yayınlar ve makalelerin üstelik arttığını belirten Prof. Dr. Arıcı, probiyotiklerin vücuda yararlı etken bakteriler olduğunu hatırlattı. Probiyotiklerin esenlik için önemine değinen Arıca, “Özellikle Türkiye’da, ülkemizde ve dünyada, Avrupa’birlikte sezaryenle tevellüt çok çok kalık durumda. Sezaryenle doğumun arttığı yerlerde faal bakteriler, alelhusus normal doğumdan bebeğin alması müstelzim o canlı, yarayışlı bakterileri alamıyor. Bunları daha sonraları sağlamlaştırma tıpkı şekilde hem gıdalardan hem diyetlerden bunu sağlayabiliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Evde mamul yoğurt ve kefir tercih edilmeli

Probiyotik takviyesi yapılırken evde mamul zinde ürünlerin tercih edilmesi tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Arıca, “Yoğurt mu, kefir mi yoksa dışardan probiyotik takviyesi mi yapalım. Şayet tığ kefiri kendi evimizde yapabiliyor isek, özellikle Türkiye’nin üstündeki Kazakistan, Özbekistan üzere bir topluluk ülkelerden alıp kendimiz çoğaltıp yapabiliyorsak tamam tığ kefiri tığ yiyelim. Yoğurdu bile tığ kendimiz evde yapabiliyorsak yeniden yapalım ama dışardan alınan kefir yahut değişik türevlerinde etken bakteri sayısı azalıyor. Alelhusus yoğurtta dönüş geçtikçe rastgele periyot o deli dolu bakteri sayısı azalıyor. O yüzden güre yoğurtta, köy yoğurtlarında evde yapılan yoğurtlarda etkin, bakteri, probiyotik, hayır bakteri sayısı artmaktadır” ifadesini kullandı.

“Otizmden, kanserden koruduğuna dayalı haddinden fazla gösterişli veriler bulunmakta”

Probiyotiklerin herif sağlığı için önemine değinen Arıca, enerjik bakterilerin otozimden kansere bire bir haddinden fazla hastalığa yararına değinerek şöyle konuştu:

“Alelhusus serencam günlerde içe yöneliklik çokça kalık durumda. Alelhusus kanser olayları haddinden fazla kalık durumda. İlerleyen dönemlerde bu aktif müfit bakterilerin otizmden, kanserden koruduğuna dayalı çokça okkalı veriler bulunmakta. O yüzden kefiri kendimiz yapabiliyorsak yiyelim. Yoğurdu kendimiz evde yapabiliyorsak yapalım. Bunlardan hiçbirini yapamıyorsak alelhusus sezaryenin çok okkalı olduğu ülkelerde haricen probiyotik, aktif bakteri takviyesi yapılmalıdır. Hele enfeksiyon dönemlerinde, antibiyotik kullanıyorsak, antibiyotikle beraber etkili bakterileri, yararlı bakterileri alelhusus enfeksiyon döneminde evet birlikte çok sık enfeksiyon geçiren tıpkısı bala var ise o kalın enfeksiyonun değerini düşürmek için vücudumuza bu hareketli bakterileri, müfit bakterileri, probiyotikleri almalıyız. Bu probiyotikleri gıdalardan, yoğurttan, kefirden alabilmeliyiz. Evde yapıyorsak güvendiğimiz yerlerden alabiliyorsak bunları alıp vücudumuzda çalışkan şekilde probiyotik kullanımına özellikle sonuç günlerde ehemmiyet vermeliyiz. Önümüz şita. Kış aylarında enfeksiyon sayısını azaltmanın aynı yolu de yararlı bakterileri vücutta arkalamak olacak.”

Share: