Reisicumhur Erdoğan 17 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 17 üniversiteye rektör atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’bile yayımlandı. Reisicumhur Erdoğan marifetiyle, söz konusu atamaları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 mahdut Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince yapıldığı belirtildi.

Resmi Gazete’dahi yayımlanan atama kararlarına göre;

Afyonkarahisar Esenlik Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nurullah Aydınlık, Ankara Hacı Kortej Ege Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Uğurlu, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fatih Altun, Eskişehir Maharet Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adnan Özcan, Isparta Kullanışlı Ulum Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yılmayan Çatal, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Alptekin Yasım, Kayseri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ersan Arslan, Konya Beceri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, KTO Karatay Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fevzi Rifat Sıfat-Fiil, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Recep Bentli, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turhan Kaçar, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Entelektüel, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Orhan Görgülü, Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Emniyetli Aşıkkutlu göreve getirildi.

BAZI KURUMLARDAKİ GÖREVDE ALMA VE ATAMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’birlikte yayımlanan nasıp kararlarına bakarak;

Hak Bakanlığında örtüsüz mevcut Adalet Müfettişliklerine Erkan Öncel, Ağır Mevsuk Fert, Uğur Dönmez, Burak Soytürk, Yunus Biçen ve Mehmet Burak Turan atandı. Adli Tıp Kurumu Üçüncü Adli Tababet İhtisas Oturmuş; Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Üyesi Uzman Hekim Emre Çıkaklıoğlu, Sinir Bilimi Üyesi Profesör Hekim Ayhan Köksal ve Döş Hastalıkları Üyesi Uzman Hekim Korkunç Saniye İçmeli görevden makbuz. Adli Tababet Kurumu Yedinci Adli Tababet İhtisas Yerleşmiş Başkanlığına, Beşinci Adli İhtisas Kurulu Adli Tababet Üyesi Uzman Doktor Caner Beşkoç atandı. Adli Tababet Kurumu Üçüncü Adli Tıp İhtisas Kurulu Ortopedi ve Travmatoloji Üyeliğine, İstanbul Yeni Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Selahaattin Kuşhan görevlendirildi. Adli Tababet Kurumu Dördüncü Adli Tababet İhtisas Oturmuş Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Üyeliğine, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Hekim Gökhan Düş görevlendirildi.Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanlığında kategorik kâin Diyarbakır İl Inanma Müdürlüğüne, Şırnak İl Müdürü Yenmiş Akçam atandı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığında zahir bulunan Başkan Yardımcılığına Ahmet Kürşad Zinde atandı. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Umumi Müdürü Mustafa Erdoğan ise görevden alındı.

HAKİM VE SAVCILARIN GÖREVDE YÜCELME KARARLARI

Çeşitli derecelerdeki görev sürelerini tamamlayan adli egemenlik hakimi, cumhuriyet altını başsavcısı ve savcıları ile idari önem hakimlerinin kişi listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Yerleşmiş (HSK) kararları da Resmi Gazete’dahi yayımlandı. HSK kararlarında, bir numara dereceye yükselmiş olup 31 Ağustos 2022 tarihi bakımından birinci sınıfa infirak incelemesine bağımlı tutulacak adli mahkeme kararı bilge, cumhuriyet altını başsavcı ve savcıları ile yönetsel hız hakimlerinin adlarından oluşan listelere düz verildi. Listede 49 hakim, 24 müddeiumumi ve 72 yönetimsel şiddet hakiminin ismi saha aldı.

Ağustos 2022 döneminde birinci dereceye itila incelemesine girecek olanlar listeye dahil edilmedi. Listede ismi olmayanlar HSK’ye başvurabilecek. Bir Numara dereceye yükseldikleri ve sürelerini bitirdikleri halde bu listede isimlerini göremeyenler, yayım tarihinden itibaren bire bir ay ortamında HSK’ye kayıtlı başvuruda bulunmak suretiyle durumlarının incelenmesini isteyebilecek. HSK’nin benzeri başka kararında de 2 almanak itila sürelerini aldıkları aylıkta Ağustos 2022 dönemi sonuna büyüklüğünde bitiren adli hüküm bilgili, cumhuriyet başsavcı ve savcıları ile yönetimsel yargı hakimlerinin adlarının bulunduğu listeler de yayımlandı. söz konusu kararda birlikte sürelerini doldurdukları halde listede adlarını bulamayanlar bile 30 dönem zarfında HSK’ye yazılı müracaatta bulunarak, durumlarının baştan incelenmesini talep edebilecek.Share: