Reisicumhur Erdoğan, Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Hamle Teslim Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabiatıyla rahmetlik olmuş Ecevit vardı değil mi? Tamam o hareket afetinde acaba iktidar ne yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Aşama Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u değme köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin itmam törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şehadet ettiklerine aksan eden Erdoğan, “Tekrar geçtiğimiz ay Eyüpsultan Belediyemizin dolgun açım törenini yaptık. İstanbul’birlikte yenilenen Kazı Bilimi Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin andıran tarihindeki en nazik hıyanet olan 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü vesilesiyle martir ve gazilerimizi Saraçhane’de andık. İstanbul’un fethinin 569. sene dönümünün coşkusunu da ulus bahçesi yerine düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bütün bu arada yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Biz saraka verdik mi yaparız”

Eğitimden ekin-sanata, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlara büyüklüğünde ülkeye ve şehre değer katan seçme anda İstanbul’la birlikte olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki aktarılma evvel, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümü olduğuna dikkati calip Erdoğan, depremin üzerinden 23 yıl geçtiğini fakat acısının yüreklerde halen evvel günkü üzere genç olduğunu rapor etti.

“Rabb’imden bizleri herhangi bir çeşit afetten ve felaketten himaye eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda tabii rahmetli reşit Ecevit vardı değil mi? Evet o yer sarsıntısı afetinde acaba nüfuz hangi yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Ancak tığ iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Bütün bu depremlerde, Bataklık depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde çabucak, Malatya’bile, Elazığ’da bütün bu şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Çünkü biz söz verdik mi yaparız ve yaptık.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: