Reisicumhur Erdoğan, Nazik Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişko Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye, yıllar evvel tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak ekonomik modelini değiştirdiği amacıyla bu küresel fırtınadan bildirme bir iki kayıpla çıkacaktır, öyle de oluyor.” dedi.

Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Nazik Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişman Küşat Töreni’nde konuştu.

Milletin sonuç iki asrının kayıplarla, yeniden ayağa kalkmalarla, varlığına ve ruhuna yönelik saldırılara alın direnmekle geçtiğini tamlayan Erdoğan, 6 asırlık âlem devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken üstelik Cumhuriyet’i yeniden kurarken dahi vesayetle, darbelerle, krizlerle yoğrulurken üstelik bütün inançlarını metanetli, umutlarını aktif tuttuklarını anlatım etti.

Erdoğan, Milli Mücadele’yi kazanan milletin, Cumhuriyet’in kuruluşunun arkası sıra hayal ettiği mütekâmil, kalkınmış, müreffeh Türkiye’ye yayılmak üzere epeyice aramak mecburiyetinde kaldığına belen ederek, uzun uzun bir süre kalkınma hamleleri, el erki girişimleri, sanayileşme gayretlerinin önünün kesildiğini, milli ve manevi değerleri gözdağı eden seçme türlü gelişmenin önünün sonuna büyüklüğünde açıldığını belirtti.

İkinci Acun Savaşı sonrası Türkiye’den elan pres şartlarda kalkınma ve el erki mücadelesine giren ülkeler kısa sürede öğün alırken, Türkiye’nin gelişigüzel 10 yılda bire bir yaşadığı darbelerle sonsuz patinaj yaptığını anlatan Erdoğan, “On Paralık zahir bu, hoppadak zat eksiklerimizden, hatalarımızdan kaynaklanan aynı ebat değildi. Türkiye’nin rastgele alanda hoşgörüsüz kalması üzere kurulan o mekanizmalar öylesine güçlüydü ki mebzul oruçlu bazı girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu. Bu süreçte rahmetlik Menderes’in ve rahmetlik Özal’ın gösterdiği kalkınma çabalarını, merhum Erbakan’ın ve rahmetlik Türkeş’in sergilediği domestik, milli duruşu hep takdirle anıyoruz.” diye konuştu.

“Ülkemizi, Cumhuriyet’in hedefi olan modern uygarlık seviyesinin konusunda çıkardık”

Reisicumhur Erdoğan, hükümete geldiklerinde, iki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi güdük mevdu, siyasal ve askeri gücü sonsuz törpülenmiş aynı Türkiye’yi devraldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Birden kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak tıpkı şişman kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma her alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu izleme eden toptan güvenlik ve hesaplı krizi sırasında çok daha iyi anlaşılmıştır. Mütekâmil ülkeler dahil tam dünyanın dengeleri karmakarışık olurken, tığ hedeflerimize makul yürüyüşümüze katiyen mesafe vermedik. Bire Bir şekilde demokraside bile seçkin kesimden vatandaşımızın doğruluk ve hürriyet alanlarını uzun uzadıya, sosyal gerilimlere ve terör örgütlerinin temel taşı bulmasına okazyon veren cümle çarpıklıkları ortadan kaldırdık.”

Gabar, Cudi, Tendürek, Bestler Dereler ve farklı bölgelerde yapılan terör operasyonlarını hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bilcümle yıldırı inlerini bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi? Daraç zarfında, az dışında bunu başardık mı? imdi birlikte başarmaya tıpı tıpına devam edeceğiz. Bu mücadele tabii basit gerçekleşmedi. Attığımız herhangi bir adımda haricen ve içeriden kaynaklanan birçok engellerle karşılaştık. Birçok kavgalar verdik, nice bedeller ödedik amma hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin de üstesinden geldik.”

“Ekincilik Cesaret Kooperatifleri sayısını 3 bine çıkaracağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, millete kazandırdıkları işaret ve hizmetlerin birlikte global ve lehçe gelişmelerde, Türkiye’yi herhangi bir bakımdan dünyanın yeryüzü önemli ülkelerinden biri haline getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bugün Türkiye’yi dünyanın sunu büyük 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen ayrımsız vizyona kavuşturduysak, bunu, akıbet 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Son dönemde milletimizin canını yakıcı kâh sıkıntılar… Amma bu dünyanın da sorunu. Siz bakmayın Avrupa’sından Amerika’sına kadar cemi mütekâmil ülkelerin, sanki hakeza bire bir sorunları yokmuş kabil davrandığına. Tehlikesiz olun onların başındaki kişmiri bulutların taşıdığı acı yağmurları, bizim yaşadıklarımızla mukayese dahi edilmez. Bak doğal gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’üstelik yersiz. Şimdi biz Tarım Itimat Kooperatifleri’yle vatandaşımıza elan ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak devam edecek. 1300 devam marketi serian 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkartacağız ve benim vatandaşım Tarım Kredi Kooperatifleri’nden kötümser eser almaya bitmeme edecek.

Türkiye, yıllar geçmiş tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak hesaplı modelini değiştirdiği üzere bu küresel fırtınadan en az kayıpla çıkacaktır, öyle bile oluyor. İnşallah yılbaşından sonradan, aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki müspet yansımalarını daha ferah göreceğiz. Bilcümle söylediğim kabil kardeşlerim, az buçuk çıdam ve çıktı bindi istiyorum. Zira bizim en şişman gücümüz, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizdir. İnsanlarını asayiş ve bolluk şemsiyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin esas krizi ise elan yeni başlıyor. Üretim ve tedarik kanallarındaki bozulmayı, finans alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle gelişigüzel sosyal çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin da elbet çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Tığ ise bazı kıtipiyoz sarsıntılara rağmen mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza bitmeme ediyoruz.”

“2023 hedeflerini adım adım hayata geçirdik”

11 yıl evvel 2023 hedeflerini ilan ettiklerinde, birilerinin kolpo geçtiğini, yaşanılan onca hadiseye rağmen hedefleri adım adım hayata geçirdiklerini ve eksikleri hemencek tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan, “Deminden 2023 hedeflerimizden aldığımız güçle 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz ardından 2071 idealimiz gelecek. Bütün söylediğimiz gibi zarfında bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.” diye niteleyerek konuştu.

YANLIŞSIZ Tümen hükümetlerinde Kütahya’ya yapılan yatırım, mensur edilen iz ve getirilen hizmetlere ilgilendiren verileri paylaşan Erdoğan, serencam 20 yılda Kütahya’ya 26 milyar liralık değerinde envestisman yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Kütahya’ya 2 bin 685 yeni dershane yapıldığını, Kütahya Sağlık Üniversitesinin kurulduğunu, yükseköğrenim ensiz akak kapasitesinin 12 bin 493’e ulaştırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Içtimai yardımlarda Kütahyalı gerekseme sahiplerine bütün 1,7 milyar teklik tutarında üs aktardık. Mecmu 1057 yataklı vagon 11 hastaneyle 43 keyif tesisi mensur ettik. 610 yataklı vagon Kütahya Kent Hastanemiz ile Domaniç Entegre İlçe Hastanemizin inşaatı sürüyor. Belde ve şehircilikte Kütahya’birlikte TOKİ aracılığıyla 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp türe sahiplerine konfirmasyon ettik, 2 bin 189 konutun yapımı bitmeme ediyor. Şehrimizde 6 ulus bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk, 2’sinin yapımı, 3’ünün da proje çalışmaları bitmeme ediyor.

Kütahya, Afyonkarahisar, Yardımcı ve Eskişehir illerimizi havi Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun yalınlık gelgel müzesine dönüştürüyoruz. Bu bölgede kültür ve termal turizme dayalı yerine turizmin geliştirilmesi amacıyla kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Ulaştırmada Kütahya’da 24 kilometreden devraldığımız mukassem posta uzunluğunu 317 kilometre ilaveyle hep 341 kilometreye çıkardık. Halen yapımı süren çokça sayıdaki defa çalışmasının bir kısmını önümüzdeki sene, tıpkısı kısmını de ahir yıl tamamlıyoruz. İl sınırları içindeki yekpare demiryollarını sıfırdan yapmışçasına yeniledik.”

(Sürecek)

Share: