Ressam “Komet” 81 Yaşında Yaşamını Yitirdi

Komet mahlasıyla bilinen ressam ve şair Gürkan Çoşkun 81 yaşında yaşamını yitirdi. Çoşkun’un ahiret yolculuğu haberini Alef Kitabevi toplumsal iletişim araçları hesabından “Hoşçakal Komet” mesajıyla duyurdu. Sanatın ayrımlı dallarında eserler veren Gürkan Çoşkun alelumum görüntü ile gerçeği harmanladığı gösterici ve gravürleri ile tanınıyordu.

“kuyruklu yıldız” anlamına bile gelen “Komet” ismini kullanan sanatçı, Mehmet Güleryüz’ün Güldüğüme Bakma ünlü ırmak söyleşisinde belirttiğine bakarak, ismini, “Bill Haley & Ihtisas Comets” grubundan esinlenerek aldı. Artist İstanbul’üstelik bugün yaşamını yitirdi.

GÜRKAN ÇOŞKUN (KOMET) KİMDİR?

Gürkan Ateşin, 1941 yılında Çorum’bile doğdu. Çorum Lisesi’nden mezun oldu. 1960–1967 yılları ortada İstanbul Şevket Domuzuna Sanatlar Akademisi’nde (gündeş adıyla Mimar Sinan Iyicene Sanatlar Üniversitesi) yetişek gören artist, Halil Dikmen ve Zeki Yüksek İzer Atölyeleri’nde çalıştı. Muhtelif herif görünümlerini ağdalı ve kalabalık gruplar halinde hayalî bire bir yönelimle tuvale yansıtan Komet, bu ahit resimlerinde genişlik haddinden fazla yağız rengi kullandı. Sanatçı, al, gülgûn ve sarılarla ölüm ve acı temasını vurguladı.

1971’dahi izzet bursu ile Paris’e giderek Vincence Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde eğitimine devam etti. İlk sergisini 1974’te Fransa’nın Rouen şehrinde açtı. 1974’ten itibaren üstelik Salon de Mavi (Mayıs Salonu) sergilerine eğlenceli olarak katıldı. Paris’te bulunduğu sırada Rönesans öncesi İtalyan sanatını, Pompei resimlerini ve İtalyan Primitifleri’ni inceleyici sanatçı, bilinçaltının esrarengiz dünyası üstüne yerleşmiş fakat gerçeklikle bağını koparmayan eserler vermeye başladı.

1960 sonrasında yükselen bakir figür hareketinin kendi kuşağından sair gâh temsilcileri kabilinden ( Belgit Uygur, Mehmet Güleryüz, Yengi Geçim, Cihat Aral, Nevhiz, Ağabey Sıra Temur, Alaettin Aksoy, Oral Enuğur) resimlerinde kendine gönderimli (oto-referential), duygulanımsal (affective) ve düşlemsel/ gizemsel bir acun kurdu. Sanatkâr, 1973’ten 1981’e değin sırasıyla Eskimemiş-Romantik, Kullanılmamış-Dışavurumcu ve Makam-Modernist anlatımların hâkim olduğu resimler yaptı, bu tarihten sonraysa bütünüyle bağımsız milletvekili bir anlatıma ulaştı.

Yaşamını İstanbul ve Paris’te sürdüren ressam, Türkiye’dahi on ilkokul, Paris’te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel’dahi ise birer kişisel işporta açtı. Komet ayrıca, bir nice arsıulusal sergiye katıldı. 2004 yılında “Koşarak Geldim Çorabı Deldim” ünlü yadigâr kitabını yayımladı. Önceki yıllarda türlü dergilerde vadi almış şiirleri birlikte 2007 yılında pusula namına yayınlandı.

Share: