Rize Belediyesinden vatandaşlara “su tasarrufu” çağrısında bulunuldu

Rize Belediyesi, yağışın az olması ve havaların hamam gitmesi zımnında kentte içme suyu sıkıntısı yaşanabileceğine dikkati çekerek, vatandaşları su tasarrufunda bulunmaları konusunda uyardı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Rize’üstelik geçen sene ağustos-ilkgüz ve son teşrin-boşluk aylarının yağmur açısından kurak geçtiği belirtildi.

Kentte içmece suyu tedariki açısından baran suyuna tutkun adına özensiz suların arıtılmasıyla elde edilen suyun kullanıldığı vurgulanan açıklamada, “Bu nedenle tafsilatlı süredir yağışların birkaç olması ve buna mecbur namına gelişigüzel suların azalmasından ufuk sıkça akarsu kesintisi yaşanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte daha bir iki kıygınlık sürdürmek yerine hep vatandaşlarımızı akarsu üzerine tasarruflu olmaya nida ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Uzun yıllardır yaşanan su sıkıntısını elde etmek namına iki yıl önce belediyenin, DSİ ile Andon Vadisi üstünde yapılacak Su Göleti Projesi’ni hazırladığı, ihalesinin üstelik gerçekleştirildiğine dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Güdük aynı sürede inşasına başlanacaktır. İvedi aynı şekilde tamamlanması planlanan bu proje ile şehrimizin akarsu sıkıntısını çözüp zinde ve selis tıpkı içme suyuna kavuşmuş olacağız. Yaşanabilecek su kesintileri ve mağduriyetlerden ufuk hemşehrilerimizden özür diler, özveren çalışmalarımızla bu mağduriyetleri sunma bir iki seviyede tutmayı amaçladığımızı göstermek isteriz.”

Share: