Rize bilim! Kivi, Rize çayına alternatif olamadı

Kivi, Rize çayına mütenavip olamadı

RİZE – Rize’birlikte geçtiğimiz yıllarda çaya almaşık kendisine üretilmeye çalışılan kivi çayın yerini alamadı.

Bir zamanlar çaya alternatif namına memul, önünde çaylık arazilerin da kivi bahçelerine dönüştürüldüğü çayın başkenti Rize’birlikte muhtemel olmadı. Karadeniz bölgesinde yetişebilen ve getirisi mebzul olduğu amacıyla ekimlerine başlanan kivi Rize’de 4 bin dekar alanda dikildi. 6 bin tonluk üretimi ile Türkiye’da 4. sırada düzlük düzlük Rize’birlikte tekrar da kivi çayın yerini alamadı. Çözme böyle olunca ise faziletli getirisi olan kivi çayın yerini alamayacağı amacıyla sadece üreticilere eklenmiş nema kaynağı oluyor.

“Rize kivi üretimde Türkiye’bile 4. tam”

Kivinin Rize çayına ayrımsız mütenavip olamayacağını fakat üreticiler üzere bire bir melfuf sağlık olabileceğini anlatım eden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, “Türkiye’birlikte kivi istihsal alanlarının serencam 5 yıla baktığımızda yüzdelik 35 artma göstererek 33 bin dekara çıktığını görüyoruz. Türkiye’dahi başından kivi üretiminde akıbet 5 yılda yüzdelik 70 oranında artarak 79 bin tona çıktığını görüyoruz. Bu anlamda kivi üretiminde sunma muhteşem ilimiz Yalova iken Rize ili de akıbet üretimleriyle 4 bin dekar alanda 6 bin tonluk üretimiyle Türkiye’dahi 4. tam düzlük alıyor. Tığ baktığımızda yer çok üretimin Karadeniz ve Marmara bölgesinde olduğunu görüyoruz. İklimsel koşulların uygunluğu dolayısıyla ve üreticilerimin yetiştirme anlamında cezbettiği bir im” dedi.

“Kivi fındık ve çaya mütenavip işaret olamaz”

“Biz kiviyi tüvana istihlak yerine kurutarak, dondurarak yahut kâr suyuna işleyebiliyoruz” diyen Akbulut “Sağlık açısından değerli ayrımsız ürünümüz. Akıbet yıllarda öz ve fındıkla birlikte değerlendirildiğinde biz şöyle tıpkı istimara yapabiliriz. Zirai ürünlerden olan çay ve fındığa baktığımızda çayın 1 milyon 400 bin titrem gözyaşı çay üretimi ile Dünya’bile 5. sırada kayran alıyoruz. Fındıkta birlikte üretimde acun birincisiyiz. Tığ benzeri zamanda kivide da 79 bin ton üretim ile dünyada 7. sıradayız. Bu anlamda birbirleriyle tıpkı alternatif olur değerlendirilmesinde tığ şunu diyebiliriz, fındık ve çay ülkemiz için vazgeçilmez tarımsal ürünlerdir. Bu anlamda biz bu ürünlerden vazgeçemeyiz. Bunlarla ilişkin tıpkı alternatif arayamayız. Kivi bölgemiz ve ülkemiz için majör tıpkısı yapıt. Bu yüzden kivi fındık ve çaya alternatif olamaz amma munzam sağlık getirici benzeri ürün adına geliştirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Share: