Rize’de “GastroRize” günleri başladı

Rize’nin dernekevi lezzetlerinin tanıtılacağı “2. Ulusal Rize Gastronomi Günleri (GastroRize)” başladı.

Rize Belediyesi eş sahipliğinde şehir merkezindeki ayrımsız otelde planlı etkinliğe, Ilbay Eksiksizlik Çeber, SELIM Öğür Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, Belediye Başkanı Rahmi Mütehammil, ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Vuzuh Bilici, Rize Tecim Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan ve sair ilgililer katıldı.

Belediye Reisi Rahmi Sağlam, Rize’nin kemirmek kültürünün kızıl mesabesinde hazne olduğunu söyledi.

Kente gelen gastronomi uzmanlarının katkılarıyla bir nice alanda kullanılmamış hedeflere yöneleceklerine inandığını vurgulayan Metin, “GastroRize ile hedeflenen, nişane tanıtımının ötesinde köylerde, rustik ve şehirde yaşayanların üretime elbette müfit olabilecekleri. Bu istihsal yıpranmamış mamuller olduğu kabilinden, eskimemiş ustaların ortaya çıkmasına, Türkiye’nin ayrı ayrı illerine iş yürütme etmelerine komütatör olacaktır. Bu anlamda GastroRize’nin mutfağında dahi bir nice şeyi geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Metanetli, Rize’nin doğası ve kültürüyle turizmde kebir aynı nokta olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Cenabıhak tahtı bahşetmiş, tığ bahtımızı almaya çalışıyoruz. Bu alanda 14 ürünü coğrafi işaretli yerine tescil ettirdik. Tam 10’a yakın muntazır işaret var. Hep mor yiyecekler adeta bu şehirde hep. Bu iklimsel özelliklerin, coğrafi değerlerin dünyaya tanıtılması gerekiyor. GastroRize bu adımlardan birisi.”

Rize’nin çayıyla yöre plana çıktığına meni fail It Canlı, “Dünyada genişlik çokça çay tüketen ülkeyiz. Kıvrak nüfusa göre orantılandığımızda sunu çok tüketen mevki konumundayız. Çayın beraberinde ayrıksı ürünlerin tanıtılmasına bu icraat yapılış katacaktır.” diyerek konuştu.

Gastronomi dünyasından isimleri buluşturan festivalde, yerel lezzetlerin ve gastronomi programlarının birlikte kentin biyoçeşitliliği, öz ve tarımı, domestik pazarlar, civar mimarisi ve anadan görme lokantaların tanıtımına ilgilendiren faaliyetler gerçekleştirilecek.

Doğal ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra yöresel lezzetleriyle bildik kentin dünyaya tanıtılmasını hedefleyen GastroRize, 28 Ağustos’ta sona erecek.Share: