Rizeli akademisyenler dünya balık faunası amacıyla 5 bakir sazan cinsi keşfetti

Rizeli akademisyenler acun balık faunası üzere 5 yıpranmamış sazan cinsi keşfetti

RİZE – Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi akademisyenleri marifetiyle acun balık faunası amacıyla 5 yıpranmamış gerçek sazan balığı türü keşfedildi.

Profesör Doktor Davut Turan ve beraberindeki ekibi marifetiyle yapılan çalışmalar neticesinde sazan adına bilinin balık türü olan Paracapoeta cinsine ilişkin Türkiye, İran, Irak ve Suriye sınırları içerisinde Paracapoeta anamisensis, Paracapoeta barroisi, Paracapoeta erhani, Paracapoeta mandica, Paracapoeta trutta kalkışmak üzere yeni 5 köken keşfederek acun balık faunasına tanımlandı.

Daha başlangıçta bulunan tıpkı balığın ayrımlı ayrımsız cinsini kestirmece 18 yıllık tecrübeleri sonucunda bulduklarını anlatım eden Davut Turan, “Bu balık cinsi henüz ilkin Paracapoeta kendisine tanımlanmıştı. Bizim keşfetmiş olduğumuz balıklar ise bu türün cinsinde olan balıklar. Biz henüz ilkin Paracapoeta’nın üstünde çokça çalıştık. Icraat neticesinde dahi 5 değişik nesep keşfettik. Bulduğumuz Paracapoeta’yı incelediğimizde bize farklı gelince kalıtım bilimi testi yapınca ayrımlı bire bir ana olduğunu keşfetmiş olduk. Balıklarımızı incelerken genetiklerine bile bakıyoruz. Özge genetik çalışmalarında göz önünde bulunduruyoruz. Bu çalışmalar henüz öncesinde da yapıldı. Bunlar yılların verdiği benzeri çalışmalar. 1 yahut 2 sene birlikte yapılan ayrımsız mücahede değil. 2006 yılından bu yana çalışıyoruz. 18 senelik benzeri deneyim. balığın farklı olduğunu çalıştığımız sürede da ayırt ettik. Nesep çevirmek biraz sınama istiyor. Süssüz ayrımsız iş değil” ifadelerini kullandı.Share: