Rusya, Millî Bolluk Fonu üzere Türk lirası almayı değerlendiriyor

Rusya Gestalt Bankası, Ulusal Bol Bolamat Fonu’ndaki rezervlerde görmek için Türk lirası, yuan ve rupi satın alınmasına yönelik yorum yapıldığını bildirdi.

Rusya Şekil Bankası yoluyla yayımlanan raporda, bütçe kuralları çerçevesinde ilave petrol ve doğal gaz gelirleriyle ÇAKER doları ve avro ile alım satım işlemlerinin yaptırımlardan ötürü imkansız ayla geldiği belirtildi.

Yaptırım süreci dolayısıyla, bütçe politikasının balaban ölçüde gevşetildiği ve belirlenen harcama sınırlarının aşıldığına bel edilen raporda, yaptırımlar ve toptan petrol piyasasındaki değişikliklerin göz uğrunda bulundurularak, bütçe kurallarında değişikliklerin yapılmasına müteveccih türlü seçeneklerin değerlendirildiği kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın, gâh arkadaş ülkelerin servet birimleriyle türlü işlemler yapılmasına yönelik himmet yaptığı bilgisine düzlük sunulan raporda, “Rusya Maliye Bakanlığı, Ulusal Bol Bolamat Fonu’nun yenilenmesi ve harcamaları amacıyla dost ülkelerin (Türk lirası, yuan, rupi ve diğerleri) dünyalık birimlerine müteveccih bütçe kuralı yöntemine ilişik bir işletim yöntemi uygulanması üzerine çalışıyor.” ifadesine yer verildi.

Raporda, söz konusu adımın atılması halinde, bütçe kuralının ruble üzerindeki döngüsel etkisinin gene devam edeceği belirtildi.

Rusya, Millî Zenginlik Fonu’nu esermek üzere elan önceki dolar ve ekü üzerinden işlem yapıyordu.

Ülkenin arsıulusal rezervlerinin benzeri kısmını oluşturan Millî Zenginlik Fonu’ndaki rezervler temmuzda 1,4 trilyon ruble artarak 12,1 trilyon rubleye (yaklaşık 201 milyar dolar) çıkmıştı.

Share: