Rusya’daki tıpkı cezaevinde tecavüze uğrayan mahkum: “Öfkemi atabilmek üzere nara nara bağırıyorum”

BBC’nin konuştuğu çarkıt mahkumlar Rusya’daki cezaevlerinde dizgesel işkence ve tecavüze maruz kaldıklarını anlattı. Bu soy istismarları sergileyen kaynak kayıtları güzeşte yıl sızdırılmıştı.

Uyarı: Bu vukuf tasalı edici görüntüler ve cinsel tacize ilgilendiren teferruat içermektedir.

Rusya’nın güneybatısındaki Saratov mahbes hastanesi sabık yıl mahkumlara yapılan işkencelerin tüyler ürpertici görüntülerinin benzeri kayırıcı hakları kuruluşuna sızdırılması ve arsıulusal medyada haberlerinin düz almasıyla gündeme gelmişti.

Aleksey Makarov, 2018 yılında darp suçundan aldığı 6 almanak cezanın kalanını koparmak üzere Saratov cezaevine nakledilmeden geçmiş buranın ateş şöhretini duymuştu.

Başka cezaevlerinden Saratov cezaevindeki hastaneye gönderilen mahkumlar, kendilerine mecbur kapılar ardında ezinç yapılabilmesi üzere dandik tıbbi gerekçeler uydurulduğunu söylüyordu.

Rusya cezaevleri acilen müstacelen hiçbir mutlak denetime bağımlı değil. Kodes hastaneleri ise karantina kuralları dolayısıyla elan birlikte denetimden uzak.

Makarov, doğrusu hastaydı. Verem teşhisi konmuştu ve durumu dolayısıyla namına mukavim dokunulmamasını umuyordu.

Ancak orada tutulduğu süre içerisinde iki posta tecavüze uğradığını anlatıyor.

Mağdurlar ve uzmanlar Makarov ve değişik mahkumların maruz kaldığı taciz ve istismarın baştan sona mapus yönetiminin bilgisi ve onayı dahilinde gerçekleştiğini, daha sonra mahkumlara şantaj ve gözdağı malzemesi namına kullanıldığını söylüyor.

İlk yol 2020’da işkence gördü

Büyük bağrış çağrış yaratıcı sızdırılan azap görüntüleri Rusya hükümetini skandalla ilişkin adımlar atmaya zorladı.

Bağımsız Milletvekili Zalim iletişim araçları projesi Proekt’e göre 2015 ile 2019 beyninde Rusya ve merbut bölgelerindeki cezaevlerinin yüzde 90’ından eziyet şikayetleri gelmişti.

Ancak çokça ağırbaşlı akım ediliyordu.

BBC bu döneme ilişkin binlerce duruşma belgesini inceledi ve yeryüzü tehlikeli mahkum istismarı davalarında 41 mapus görevlisinin suçlu bulunduğunu tayin etti. Ancak bunların az daha yarısının cezaları ertelenmişti.

BBC ayrıca Makarov dahil birçok bozuk mahkumla cezaevlerindeki deneyimlerini konuştu.

Makarov ilk defa 2020 Şubat’ında eziyet gördüğünü anlatıyor.

Cezaevi yönetimine alın ayrımsız komplo içre olduğunu itiraf etmesini istiyorlardı, fakat o üstelik reddediyordu.

Üç adamın cinsî şiddetine uğradığını anlatıyor:

“10 an süresince dövdüler, giysilerimi parçaladılar. Sonradan iki saat daim fırça sopasıyla taarruz ettiler. Bayıldığımda üzerime itici akarsu döküyorlar ve yeniden masanın üstüne yatırıyorlardı.”

İki ay sonraları tıpkı öz tekrarlandı.

Makarov saldırganlara 50 bin ruble (890 dolar) ödemeye zorlandı ve bu konuda konuşmasını çelmek amacıyla tecavüze uğradığını düşünüyor.

Makarov, BBC’ye tecavüz sırasında fon kaydı yapıldığını de anlattı. Mahkumlar bu zümre tezyifkâr görüntülerin sızdırılmasının ayrımsız şantaj unsuru olarak kullanıldığını biliyor.

Tecavüzcüler, apayrı mahkumlardı ama Makarov ve gayrı mahkumlar bu kişilerin cezaevi yönetiminin talimatı ve onayıyla debi ettiğinden hiç tasa duymuyor.

İşkence sırasında çığlıklar duyulmasın diye çok gürültülü müzikler çalındığını söylüyorlar.

Görüntüler nasıl sızdırıldı?

Geçen yıl Saratov cezaevinde çekilen görüntüler gine bozuk bire bir mahkumun sayesinde yayınlandı.

Sergey Savelyev onlarca mahkuma yapılan işkence ve aşağılamanın görüntülerini cezaevinden çıkarmayı başardı.

Personel sıkıntısı yaşanan cezaevinde tıpkısı müddet düzenlilik bölümünde çalıştırıldığı amacıyla görüntülere ulaşabilmişti. Gardiyanların kullandığı başa takılan kameralardaki görüntüleri izlemesi ve arşivlemesi istenmişti.

Savelyev BBC’ye, gardiyanların mahkumlara ezinç tahsis etmek üzere ‘çepel işlerini’ eksantrik mahkumlara havale ettiklerini ve kameraları onlara vererek kaydettirdiklerini anlattı.

Anlattıklarına bakarak “güvenlik bölümünün şefi başa takılan kameralardan verilmesini istiyor”, henüz sonraları bu kayıtların bazılarını kaydetmesi ve arada bir üstelik daha üst düzem personele gösterilmek için bire bir hard diske geçirilmesini istiyordu.

Kapalı kapılar ardında azgın şeyler yaşandığını anladığı ahit dosyaları kopyalayıp saklamaya başladı.

Gardiyanların sulu işlerini yaptırdığı mahkumlar

Savelyev, gardiyanların bu çeşit işleri yaptırdığı kişilerin, yol suçları işlemiş ağırbaşlı mahkumlar olduğunu anlatıyor.

Cezaevinde ayrıntılı yıllar kalacakları için yönetimden kâh tavizler koparabilmek, elan bayındır edebilmek üzere bu soy şeyleri düzenlemek işlerine geliyor.

İnsan hakları gönüllüsü Vladimir Oseçkin’in oluşturduğu Gulagu.net adlı sitede yayınlanan videolarda işkencecilerin izlediği yöntemler ve bunları yapmaya ne kadar alışkın oldukları görülüyor.

Oseçkin, “Birbirleriyle işaretle anlaşıyor, eşgüdümlü tıpkısı şekilde akım ediyor, konuşmadan hangi yapacaklarını biliyorlar zira çok denenmiş bir bütün içinde debi ediyorlar. Bire Bir klipte adamlardan biri işkence yapılan kişinin, tecavüz edilebilmesi amacıyla bacaklarının açılması amacıyla belen verdiği görülüyor” diyerek anlatıyor.

Savelyev’in kanıtları sızdırmasını arkasından şeş mahkum gözaltına makbuz ancak temas şeyi inkar ettiler.

İki kamer sonraları Saratov mapushane hastanesinin müdürü ve müdür muavini da gözaltına alındı.

İkisi dahi videolardaki işkencelerle ilgileri olmadığını söylediler.

Putin müdürü değiştirdi

Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin Rusya Cezaevleri Umumi Müdürü’nü değiştirdi ve değişimi keşfetmek amacıyla “sistemli önlemler” alınacağını söyledi.

Güzeşte kamer yasalarda yapılan değişiklikle güvenlik ve uygulama yetkililerinin güçlerini kötüye kullanarak işkenceye başvurmasına ağır sıklet cezalar getirildi.

Fakat adam hakları grupları işkencenin ayrı ayrımsız yanlışlık olarak ukubet hukukunda meydan almadığına dikkat çekiyorlar.

Aslında Putin 2018 yılında, bu misil Moskova’nın kuzeyinde Yarovlav cezaevinde mahkumların toplu dövülmesine dayalı kanıtlar sızdırıldığında üstelik değişim vaad etmişti.

Yaroslav cezaevinin 11 personeli yargılanmış ve 2020 yılında cins olan arz düşük cezalara çarptırılmışlar, iki en son düzey yetkili da aklanma etmişti.

En beş altı 350 mahkuma eziyet

Fakat ülkede bugüne büyüklüğünde yaşanan arz nazik mahbes azap skandalı Sibirya’nın Irkutsk bölgesinde ortaya artık.

2020 yılında Angarsk’taki 15 nolu cezeavinde mahkumların protesto eylemlerine karşılık yetkililer hususi harekat ekipleri çağırdı.

Yüzlerce mahkum iki ayrı teftiş merkezine atıf edildi, burada gardiyanlar ve bambaşka mahkumların işkencesine maruz kaldılar.

İnsan hakları gönüllüleri bu olayda en birkaç 350 mahkuma azap yapıldığını durum ediyor.

İşkence gören mahkumlardan biri olan Denis Pokusaev, “Işkence neredeyse üç kamer kadar hafta sonları aut seçme dönüş bitmeme etti. Gülüyor, meyve yiyerek seyrediyorlardı. Birine ellerine ne geçirdilerse onla taarruz ediyorlardı, gardiyanlar zevkle izliyordu” diyor.

Davaların açılması bekleniyor

BBC Rusça, cezaevleri yetkililerinden eziyet ve atak iddialarıyla ilgili rey almak amacıyla başvurdu ancak yanıt alamadı.

Pokusaev bu olayda mağdur olduğu hukuken tescil edilen ve mahkemede ifade vermeyi kabul eden 30 büyüklüğünde mahkumdan biri.

Soruşturmanın böylecene bir nice sorun açılması bekleniyor.

Denis ve beş on diğer sakat mahkum yakında iki delik personeli aleyhine anlatım vermeye hazırlanıyorlar.

Avukatlar, müşteki ve tanıklardan kapalı kendisine görülecek davada dışarı hikmet vermemeleri üzerine üstlenme münfail.

Bu türel süreçlerin, düşündürücü bire bir reformun yolunu açıp açmayacağı elan anlaşılan değil.

Pokusaev bibi olanların travmasını atlatamadığını anlatıyor.

“Bir Lahzada rastgele periyot evimizin yakınındaki bir ormana gidiyorum. Orada avaz avaz ağlayarak küfrediyorum. İçimdeki öfkeyi atabilmek için” diyor.

Ancak bir yandan üstelik adaletin tesisi amacıyla uğraş etmeye kararlı. Şayet insanlar cesaretini toplayıp konuşursa bunun olanaklı olabileceğini düşünüyor.

“Şu anda Rusya’üstelik insanlar çıkıp değme şey söylemeye korkuyor. Bu yüzden hiçbir olgunluk sağlanamıyor” diyor.

Share: