Sadıkoğlu, “Pratikte olan projeler, EPDK’nın yeni kararından muaf tutulmalı”

Malatya Ticaret ve Uran Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, EPDK’nın lisanssız elektrik üretimi özne işletmelerin istihlak ilavesi enerjinin bedelsiz devri üzerine çıkardığı kullanılmamış yönetmeliğin, ruhsatları alınmış ve uygulamada olan projeleri içermemesi gerektiğini söyledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) sanayicilerin yaptığı lisanssız Çağ Enerjisi Santrallerinde (GES) üretilen elektriğin tıpkı kısmını ücretsiz kendisine alınmasına imkan tanıyan yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandı.

Yeni yönetmeliğin ruhsatları münfail ve uygulamada olan projeleri içermemesi gerektiğine söyleyen Sadıkoğlu, “Ülkemiz gündüz enerjisinden faydalanma anlamında en uygun coğrafya olup GES yatırımları haddinden fazla çok bağlam görmektedir. 2019 yılında sağlanan imkanlar ve teşviklerle çok sayıda firma faziletkâr muteber yatırımlar ile GES kurarak, zat enerji ihtiyacını karşıladıkları kabilinden tüketim fazlasını de sisteme satmak için envestisman yaptılar. Halen inşası devam etmekte olan esasen yüzlerce GES yatırımı bulunuyor. EPDK’nın GES’lerde üretilen elektriğin tıpkı kısmını bedelsiz kendisine alınmasına imkan tanıyan kullanılmamış yönetmeliği iki canlı borçlanmalar ile yatırım yapmış yatırımcıları mağdur edecektir. Bu nedenler, ruhsatları alınmış ve uygulamada olan projeler 11 Ağustos 2022 tarihinde yürürlüğe giren EPDK kararından affedilmiş tutulmalıdır. Yatırımcıların karşı karşıya kalacakları hesaplı riskler dikkate alınmalı ve GES yatırımlarına destekler artarak devam etmelidir. Zıt durumda enerji maliyetleri zımnında istihsal yapmakta zorlanan sanayicimiz ilkin olmak için işletmelerimizin mağduriyeti artarak bitmeme edecektir” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: