Safiye Soyman – Üstün Öztürk… SAVCI BERAATLARINI IRADE ETTİ!

Müddeiumumi, iddianamede haklarında 10 yıla büyüklüğünde mahbes cezası istenen ortaklık yöneticisi Berrin Canbolat’ın yanında Soyman ve Öztürk amacıyla ayyarlık suçlamasına ilgilendiren ‘tanıt elde edilemediğinden’ mahkemeden beraat kararı istek etti.

Safiye Soyman ve hayat arkadaşı Faik Öztürk, tıpkı şirketle 2016 yılında Eskişehir’e 50 kilometre mesafedeki Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki bir AVM’de ‘Safiye Soyman Istirahat Tesisi’ adını verdikleri bir itilaf yaptı.

Şirket bir süre bilahare tesisi kapattı.Tesis amacıyla Eskişehirli tıpkısı unlu mamuller toptancısından tahminî 100 bin TL’lik kitap alındığı ve parasının ödenmediği sav edildi.

Unlu mamulleri toptancısı, alacaklarını öğrenim edemediğini ve dolandırıldığını öne sürerek Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Soruşturma kapsamında Safiye Soyman ve Faik Öztürk’ün yanı sıra ortaklık yöneticisi olduğu belirtilen Berrin Canbolat üzerine ‘Tacir veya şirket yöneticiliği ile kooperatif yöneticilerini dolandırıcılığı’ suçlamasıyla Eskişehir 1’inci Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’ne sevgili açıldı.

İddianamede müşareket yöneticisi Berrin Canbolat, Safiye Soyman ve Faik Öztürk hakkında 3 yıldan 10 yıla kadar mahpushane ve 5 bin güne büyüklüğünde adli nakdî ceza irade edildi.

SAVCI BERAATLARINI DILEK ETTİ

Sanıklar Safiye Soyman ve Yüksek Öztürk ile müşareket yöneticisi olduğu tamlanan Berrin Canbolat’ın tutuklanmadan yargılandığı davanın üçüncü duruşması görüldü.

Üç sanık de duruşmada vadi almazken, avukatları katıldı.

Mahkeme savcısı, hazırladığı rey ile sanıklar için ‘Tacir yahut müşareket yöneticiliği ile kooperatif yöneticilerini dolandırıcılığı’ suçlamasına ilişkin tanıt elde edilemediğinden ve suçun tanıtlama edilemediğinden aklanma kararı verilmesini istek etti.

Müddeiumumi mütalaasında şöyle denildi:

“Sanıklar Faik Öztürk ve Safiye Soyman’ın verecekli şeriklik olan SF Enstrüman Yapım Besin Turizm İnş. Tic. Ltd. Şti.’nin sahibi olmamalarına karşın aslında sahibi kabilinden akıntı ettiklerinin yahut isimlerinin sarrafiye harflerinin bağlanmış olduğu ve iştigal halinde oldukları işi anımsatan SF Enstrüman ünvanlı şirketi haddizatında kendilerine ilişik olmasına rağmen sanık Berrin Canbolat namına kaydettirdiklerinin tanıtlama edildiği düşünülse bile, sanıkların bu eylemlerinin, dolandırıldığını öne süren müşareket ile olan ilişkilerinde bastan beri süfli aynı ticari aksata niyeti olmaksızın bu şirketten alınan ürünlerin bedellerini ödemeyip yarar elde etmeye yönelik olduğu kanıtlama edilememiştir.

Sanıklar Faik Öztürk, Safiye Soyman ve Berrin Canbolat’ın hileli davranışlarla katılanı aldatıp katılandan ürünler aldıklarına dayalı kesin ve temas kalem şüpheden uzak delil elde edilemediğinden, üzerlerine tehirli suçu islediklerinin çakılı olmaması cihetiyle 5271 az CMK’nin 223/2.e hükmü gereğince değişik beraatlarına değişmeyen verilmesi gerektiği kamu hesabına düşünce olunur.”

Share: