Sakarya’da İranlı çiftin öldürülmesine ilgilendiren davanın görülmesine başlandı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde güzeşte yıl abes arazide cesetleri bulunan karı kocayı öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan İran tabiiyetli sanığın ağırlaştırılmış müebbet kodes cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Sakarya 6. Vahim Ceza Mahkemesinde görülen davanın evvel duruşmasında, İranlı maktullerden Asieh Shariatpour’un kardeşi Mualla Shariatpour ve avukatı amade bulundu.

Fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı tamlanan sanık A.M. ise duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitinin arkası sıra mevrut belgeler ile maznun avukatının davadan çekildiği zapta geçirildi. Maktul Mohammad Hossein Zamani’nin avukatı olduğunu tabir fail İranlı bile davaya katılma talebinde bulundu.

Tercüman tarafından kortej sunulan Asieh Shariatpour’un kardeşi, olay tarihinden önce maznun ve eşinin, Türkiye’de taşınmazlar projeleri olduğunu öne sürerek, ablasını buraya gelmeye inandırma ettiklerini anlattı.

Mahkeme başkanının sorusu üstüne ablasının öldürülmesine ilgili deneme tanıklığının bulunmadığı ve sorun tarafından agâh olduğunu belirten Shariatpour, ancak görüngü tarihinden sonraları maznun ile görüşmelerinde, kardeşi ve eniştesinin Kanada’bile yaşadıklarını söylemesi dolayısıyla kendisinde bu kanaati uyandırdığını söyledi.

Yüksek Shariatpour’un avukatı, maznun ifadelerinin peşi sıra beyanda bulunacaklarını dile getirerek, A.M’nin tutukluluk halinin devamı ve davaya katılma talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, ayrımsız dahaki celse sanığın amade edilmesi ve esenlik durumu karşı vukuf verilmesi için ilişik ukubet uygulama kurumuna müzekkere yazılmasını kararlaştırdı.

Büyük Shariatpour’un davaya iltihak talebini akseptans eden heyet, maktul Zamani üzere belge sunan İran uyruklu kişinin, usulüne akıllıca vekalet vermediği gerekçesiyle davalara iltihak ve izleme talebini reddetti.

Sanığın alıkonulma halinin devamına mütehakkim mahkeme, duruşmayı 23 Aralık’a erteledi.

Süreç

Sapanca’dahi 1 Orak Ayı 2021’de İran tabiiyetli Mohammad Hossein Zamani Alavijeh ve eşi Asieh Shariatpour’un cesetlerinin yersiz arazide parçalanmış bulunması üzerine başlatılan anket kapsamında, olay yerinin yanındaki konaklama işletmesinde koşa ile kaydı bulunan kaknem A.M. gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Çiftin İstanbul’da öldürüldükten bilahare parçalara ayrılarak ilçeye getirildiği belirlenen anket kapsamında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 28 sayfalık savca, 6. Aheste Ukubet Mahkemesince kabul edilmişti.

Cinayetin A.M, P.M, R.Ş, H.B. ve M.G. aracılığıyla yabanıl duygularla iştirak iradesiyle işlendiği kaydedilen iddianamede, A.M’nin “canavarca hisle veya işkence çektirerek kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti.

İddianamede, suratsız olarak kayran düz İran uyruklular P.M, R.Ş, H.B. ve M.G’nin sorun dosyasından ayrıldığı ve Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığınca haklarındaki soruşturmanın bitmeme ettiği öğrenilmişti.

Share: