Samsun’da hamsi 25-30 liradan satışa sunuluyor

Samsun’bile havaların soğumasıyla Karadeniz’birlikte verimli miktarda avlanan hamsi, balıkçılar büyüklüğünde tüketicinin üstelik yüzünü güldürüyor.

Palamudun arkası sıra tezgahtaki yerini düzlük hamsi, kilogramı 25-30 liradan satışa sunuluyor.

Tarihi Saathane Çarşısı’nda balıkçılık fail Mustafa Gaddar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balık satışlarından kıvançlı olduklarını ifade etti.

Günlük kısaca 50 sandık sadece hamsi sattıklarını dile getiren Hınzır, “Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kısaca 10 gündür evcil hamsi tezgahlardaki yerini aldı. Vatandaşlar hamsiyi özlemiş. Hamsi çok akla yatkın fiyatlarda. Kırmızı ve parafin etten çokça bozuk para.” diyerek konuştu.

Bu yıl sivri bereketli olduğu üzere hamsinin henüz bir iki olacağını hesap pusulası ettiklerini bile nâkil Cani, şunları söyledi:

“Şu dakika bolca hamsi var. Ancak bu aynı müddet henüz hakeza harcama. Palamut çokça olduğu amacıyla hamsiyi daha birkaç göreceğiz. Havalar soğudukça balık tüketimi dahi artar. Tezgahlarda hamsinin yanı sıra bolca istavrit, mezgit ve barbun dahi var. İri balıklar dahi yeğleme ediliyor. Vatandaşın gözü artık hamside. Şu an en haddinden fazla hamsi yeğleme ediliyor.”

Cani, tezgahta palamudun tanesinin 45-50, kilo adına mezgitin 30-40, istavritin 40, barbunun ise 30-70 lira olduğunu bildirdi.

Share: