Şark Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata ihtiram duruşu” etkinliği yapıldı

Doğu Anadolu’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca ülke genelinde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata ihtiram duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Baba Yarısı İlköğretim Okulu uğrunda yapılan pratikte, Ilbay Okay Memiş, İl Güven Müdürü Uzun Tuncer, İl Kurnaz Komutanı Albay İlker Şimşek, Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar ve öğrenciler gelgeç geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle arkadaşça fail Memiş, trafik kurallarının önemine belen ederek öğrencilerle yoldan geçen sürücülere bu kuralların saha aldığı broşür verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin gelgeç önceliği uygulamasına bazı bazı uyma etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor amma hangi yazık yeterince uymadığımızı görüyoruz. bazen yaya geçidinde durarak yayaya defa veren araçlara arkadan gelen başka tıpkı otomobilin çarptığı anları üstelik gördük. Bu farkındalığın artması üzere yapılan izlence çok yerinde benzeri aplikasyon. Bu farkındalığı ilkokul çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki program, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Gücük Ay İlkokulu önünde yapıldı.

Programda yaya geçitlerini öğrencilerle boyayan Vali Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara öncelik duruşu, hayata ihtiram duruşu’. Biz bile bunu uygulamak ve bu farkındalığı tasarlamak için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkürname eden Öner, öğrencilerle sohbet yazar çikolata izzetüikram etti.

Öner, sürücülere ise trafikte arızi önceliğine ilişik farkındalık monte etmek amacıyla gâh broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’dahi üstelik Ilbay Mehmet Büyük Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Orak Ayı Bulvarı’nda bulaşan geçidi pentür etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki asıl arterler ve caddeler ile okul çevrelerindeki arızi geçitlerinde al hutut çizildi.

Ilbay Özkan, trafikte bulaşan önceliğinin oluşturulması için sürücülerle ahbapça ederek, onlara değişik hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta de Ilbay ve Uray Başkanvekili Türker Kimsesiz’ün katılımıyla Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlik gerçekleştirildi.

Bikes, beraberindeki İl Inanma Müdürü Müşkül Sağdıç, İl Uyanık Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları üzerine uyarılarda bulunarak risale dağıttı.

Yoldaki bulaşan geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Fakir, trafikte yayalara evleviyet tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’birlikte da Vali ve Uray Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Uyanık Komutanı Albay Nejdet Esmer, İl Güven Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Terbiye Müdürü Dünyalık Hareketli ve öğrencilerin katılımıyla etkinlik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve muhtelif dövizlerle okullarının önündeki bulaşıcı geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar eğreti geçidinin önceki şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle kardeş kardeş edip gidiş geliş kurallarının önemine meni etti.

Ağrı

Ağrı’daki etkinlik ise Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi uğrunda mevcut eğreti geçidinde yapıldı.

Ilbay Osman Varol, İl Emniyet Müdürü Nihat Dikkat ve İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan ilkokul öğrencilerine gidiş geliş kurallarıyla ilgili çeşitli broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle yolcu geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve hele ekol bölgelerinde sürücülerin daha tetik olması gerektiğini söyledi.

Polis ekipleri birlikte çocuklara düdük armağan etti.

Erzincan

Erzincan’da ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Martir Cingöz Uzatmalı Çavuş Fırat Tığ İlkokulu uğrunda kayran alan sâri geçidinde aktiflik yapıldı.

Ilbay Mehmet Arak, etkinlikte öğrencilerle aynı müddet trafik kurallarına ilgilendiren kardeşçe ederek, geçici geçidini boyadı.

Etkinlikte polis güçleri ve bitirmiş ekipleri bile öğrencilere boyama kitabı dürü etti.

Share: