ŞARKI KARADENİZ’DE YAYLALAR BEYAZA BÜRÜNDÜ

DOĞU Karadeniz’in faziletkâr rakımlı yaylalarında mevsimin ilk sülale yağdı. Trabzon’da kar yağışı nedeniyle yayladaki yeşil alanlarda ve evlerin çatılarında etraflı kar örtüsü oluştu. Rize’bile dönüş batımını izlemek için Kavrun Yaylası’na çıkanlar ise kar sürpriziyle karşılaştı.

Maşrik Karadeniz’üstelik sonbaharla gelişigüzel çekicilik sıcaklıkları azaldı. Bölgede etkili olan yağmurla alay malay erdemli kesimli yaylalara esbak akşam saatlerinde kar yağdı. Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Taşlı Yaylası, Maçka ilçesine vabeste Arnastal Yaylası ve Kadırga Yaylası’nda mevsimin ilk kar yağışı enerjik oldu. Yaylalarda akıl yağdığını görenler, el telefonu kameralarıyla bu anları görüntüledi.

Rize’da Kaçkar Dağları’ndaki Kavrun Yaylası’na gün batımını izlemek için yola çıkanlar, kar yağışıyla karşılaştı. Araçlarıyla karla ciltli yolda ilerleyen gruptakiler, koyuverme verdikleri bölgede beyaz örtü konusunda alfabe yazıp foto çekti.

Bayburt genelinde dahi esbak aktif olan itici çekicilik yerini kar yağışına bıraktı. Aydıntepe ilçesine merbut Dumlu, Kavlatani Günbuldu köyleri ile 2 bin 400 rakımlı Soğanlı Dağı zirvesi ve bölgedeki yaylalar parafin örtüyle kaplandı.Share: