Sarsıntı bölgesine Uşak’tan 213 bin battaniye gönderildi

Yer Sarsıntısı bölgesine Yardımcı’tan 213 bin battaniye gönderildi

UŞAK Çeltek Valisi Turan Ergün, sarsıntı bölgesinde kendilerinden yer şişman beklentinin battaniye olduğunu ve 213 bin battaniyenin yola çıktığını açıkladı.

Güzeşte 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle sarsılan Kahramanmaraş ve yer illerde balaban hasarlar meydana geldi. Cumhuriyet Altını tarihinin sunu büyük depremi adına adlandırılan sarsıntı amacıyla bilcümle Türkiye kabilinden Yardımcı’ta yegâne kalpgâh oldu. Zelzele anından itibaren arkalama kampanyaları başlatılan Çeltek’ta battaniye, üst, ısıtıcı, erzak kabilinden tıpkısı haddinden fazla arkalama birlikte zelzele bölgelerine hissetmek üzere yola çıkarıldı. Müzaheret aylı tırların Çeltek Birleştirme Endüstri Bölgesi’nden yola geçmek amacıyla beklediği tam matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan Ilbay Turan Ergün, sarsıntı bölgelerine şuana kadar 47 araçla 249 personelin müzaheret için irsal edildiğini söyledi. Zelzele bölgesinden, kendilerinden yer şişman beklentinin battaniye olduğunu da sözlerine ekleyen Ilbay Ergün, “Dün bilcümle battaniye üreticileriyle ayrımsız araya geldik. Arkadaşlar bütün üretimlerini sarsıntı bölgesine gezmek için üretiyorlar şuanda. Ticari amaçlı battaniye satışı şuanda namevcut. Zelzele bölgesine yardım amaçlı göndereceklere battaniye üretiyoruz. Zaman itibariyle da ilimizden 40 tırla 163 bin 767 battaniye Çeltek’tan yola artık. Şuanda da 10 tır yola geçmek üzere bekliyor, onlarda da tahminî 50 bin battaniye var” dedi. Ayrıca Ilbay Ergün akçe yardımı namına de Il Evgin Arkalama yerine şuana kadar 4 milyon 319 bin TL yardım yapıldığını söyledi ve iyilikçi, duygun vatandaşlara teşekkürname etti.

Başkan Şimşek, “Ekipler sahada çalışmaya başladı”

Yardımcı Belediye Reisi Mehmet Çakın ise Uşak’tan bindi amaçlı giden ekiplerin hareket bölgelerine vardıklarını, sahada çalışmalara başladıklarını ve kendilerinden gür duyum beklediklerini söyledi.

Share: