Şefler Ebru Baybara Çipo ile Müştak Uludağ depremzedeler üzere ev başında

Şefler Ebru Baybara Demir ile Müştak Uludağ, Hatay’da depremzedeler için yemek hazırlıyor. Şeflerin mutfağına üyeleriyle alay malay erzak götürücü Marmara Avrat Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi Peş Temas Başkanı Nuket Özcan, “Felaketin boyutu yerinde görünce elan kemiksiz anlaşılıyor. Devlet kendisine çok balaban benzeri dokunaklı yaşıyoruz. Zaman, ilişki olma zamanı” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki balaban yer sarsıntısı sonrası tekmil Türkiye’de arkalama seferberliği başladı. Sarsıntı bölgesine yardımlar yağarken, gastronomi dünyasının adlı şefleri bile hasar gören illere gidip, depremzedelere kemirmek hazırlamaya başladı. Önder Ebru Baybara Demir ile Müştak Uludağ’ın öncülüğündeki mutfaklarda günlük 100 bin kişiye büyüklüğünde kemirmek kapasitesine ulaşıldı. Bölgeye 9 tır dolusu gerekseme malzemesi gönderen Marmara Eş Girişimi, Istihsal ve İşletme Kooperatifleri Birliği üyeleri dahi İskenderun’a anbean şeflerin mutfaklarındaki üretime katıldı. Ense Bağlanak Başkanı Nuket Özcan başkanlığındaki 16 şahsiyet takım, İskenderun Muhyiddin İbni Arapça Koca Öğrenci Yurdu’nda adlı şefler Ebru Baybara Çipo ve Çıkmış Uludağ’ın aş damı ekibine bindi verdi.

“Dayanışma ve kontak olma zamanı”

Dev kazanlarda pişirilen yemeklerin rastgele zaman depremzedelere ve arkalama ekiplerine dağıtıldığını söyleyen Marmara Avrat Girişimi, Istihsal ve İşletme Kooperatifi Arka Bağlantı Başkanı Nuket Özcan, “Mevki olarak haddinden fazla iri bir üzücü yaşıyoruz. Bölgedeki yıkıma şahsen şahit olunca bu felaketin boyutlarını daha kategorik şekilde gördük. Kontak adına bölgeye 9 tır ihtiyaç malzemesi göndermiştik. Peşi Sıra arkadaşlarımızla bölgeye gidip depremzede vatandaşlarımız, güvenlik güçlerimiz, AFAD gibi fahri istirdat ekiplerimiz amacıyla kurulan yemekhanede yöre hazırlıklara destek olduk. Bölgeye giden önceki kadınlardık. Lojistiğinden, ulaşıma büyüklüğünde seçkin noktada kadınlarımızın emeği oldu. İki dönüş şekil, döndük. Tığ oradayken akva 2 artçı deprem daha yaşadık. Oradaki insanların hangi pres şartlar altında yaraları sarmaya çalıştığını, depremzedelerimizin ne korkular yaşadığını bizzat gördük ve onlarla alay malay yaşadık. Çok üzgün ayrıldık. Oradaki grup kalmamızı çok istedi. Hassaten niyet atıp, ne devir geleceğimizi soruyorlar. Ant tesanüt ve temas olma zamanı. En kısa sürede yeniden oraya gidip, depremzedeler için çalışmayı planlıyoruz” dedi. – KOCAELİ

Share: