Serencam dakika haberi | İşveren, Grevdeki İşçilerine Manevi Tazminat Açtı

SAIR ZAİM

Eskişehir’de 100 gündür grevde olan Atışkan Alçı işçilerine, grevin 41. gününde bir firmaya ilişik sililik ürünleri satan tıpkısı mağazanın önünde yaptıkları gösteri nedeniyle işveren yoluyla tazminat davası açıldı. İşletmenin zarara uğratıldığı ve işverenin itibarının zedelediği gerekçesiyle işçilerden 18 bin teklik ödence murat edildi.

Eskişehir’de 100 dönem geçmiş greve başlayan Atışkan Alçı işçileri, grevin 41’inci gününde, bire bir firmanın Deliklitaş Mahallesi’ndeki Asarcıklı Caddesi üzerinde kâin ve sililik ürünleri satılan mağazasının uğrunda gösteri yapmıştı.

Atışkan Alçı, bu eylemin peşi sıra, aralarında Kristal İş Sendikası’nın büro başkanı Erdal Akyazı’nın da olduğu hep 16 iştirakçi için manevi tazminat açtı. Ülkü dilekçesinde, “‘İşçilerin haklarını vermiyorsun, tığ bile senden aksata yapmayacağız’ baskılı tişört giyen işçiler, işverenin Asarcıklı Caddesi üstünde bulunan mağazasının önünde mecmu ve güç saatte caddeden geçenlerin üzerlerinde yazılı ibareleri göreceği şekilde geçenek geçirmişlerdir. Tekrar gösteri kapsamında kimliği belirleme edilemeyen can işverenin mağazasına girmiş, aksata yapacak üzere davranarak eline aldığı bir takım temizlik malzemeleri ile kasaya geldiği sırada faziletli sesle “Vazgeçtim, buranın patronu işçilerin hakkını vermiyor. Ben birlikte buradan alışveriş yapmayacağım” demiş ve malzemeleri bırakarak mağazayı metrukiyet etmiştir” denildi.

İŞVERENİN UĞRADIĞI ZARARIN GİDERİLMESİ İSTENDİ

İşverenin işletmesinin zarara uğratıldığı ve itibarının zedelediği gerekçesiyle Eskişehir Esas Hususiyet Mahkemesi’nde açılan davada, Erdal Akyazı’dan 3 bin, 15 işçiden üstelik 18 bin liralık tazminat istek edildi.

Kristal İş Bölüm Başkanı Erdal Akyazı, konuya ait şunları söyledi:

“BİZİ YILDIRAMAZSINIZ”

“Tişört giydik, bu tişörtlerin üstüne sloganlar yazdık. Bu sloganlarla Asarcıklı Caddesi’nde on paralık kimseyi rahatsız etmeden tutum yaptık. Bu yürüyüşten işveren tasalı oluyor. Bu konuyla ilgilendiren 15 arkadaşımıza ve bana hep 18 bin lira, işveren, işletmesini zarara uğratmaktan ve itibarını zedelemekten etraf bize sevgili açtı. Tığ, bu konularla ilişkin mücadelemizden katiyen vazgeçmeyeceğiz. Bu kök eylemlerimiz devam edecek. Bizi bu konularla ilişik yıldıramaz. Burada temel olan şey, şehrin bilcümle MOBESE’lerinden resimlerimizi almak. Bu, balaban ihtimalle, bizim yorumumuz, Valilik ve Inanma üzerinden makbuz ve mahkemeye bunlarla müracaat edildi. Tığ, harbi eylemlerimizi seçme zaman yapacağız ve yapmaya bitmeme edeceğiz.”

Share: