Serencam dakika ruzname: BAŞBAĞLAR KATLİAMI DAVASI YENİDEN GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

BAŞBAĞLAR katliamıyla ilişkin 2019 yılında başlatılan yeni soruşturmanın peşi sıra açılan 1’i tutuklanmadan, 20’si firari, 21 sanığın yargılandığı davanın geçmiş duruşması, zaman Erzincan 2’nci Dokunaklı Ukubet Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada SEGBİS ile dinlenen davanın tutuklanmadan sanığı S.T. (56) ünlü kadın, suçlamaları kabul etmedi. 38 mağdurun 15’ini dinleyen duruşma heyeti, duruşmayı ülkü dosyalarındaki sakim hususların giderilmesi üzere 19 Aralık’a erteledi. Erzincan’ın Kemaliye ilçesine ilişkin Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde PKK’lı teröristler, 33 sivil vatandaşı şehit etti. O ahit ölçülü soruşturmanın peşi sıra 20 hayat hakkında ülkü açıldı. İzmir’da Cesamet Düzenlilik Mahkemesi’nde görülen davada, 2 güç karşı mahkumiyet kararı çıktı.

Erzincan Cumhuriyet Altını Başsavcılığı 2019’da dosyayı yeniden açtı. 3 yıllık huysuz mücahede sonucu yıpranmamış delillere ulaşıldı. Katliamda sorumluluğu bulunduğu ve terör örgütü PKKKCK üyesi oldukları belirtilen 21 kaka bir tane bir tane tespit edildi. Sormaca kapsamında şüphelilerden S.T. gözaltına alındı, diğerlerine ise ulaşılamadı. S.T., çıkarıldığı mahkemece adli arama şartıyla azade bırakıldı. Firari 20 berbat üzerine ise yakalama kararı çıkarıldı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından S.T. ile katliamda sorumluluğu kâin ve yıldırı örgütü PKKKCK üyesi oldukları tayin edilen firari A.Ç., A.T., C.Ş., D.K., D.S., E.M., E.K., F.Y., H.S., H.A., H.Y., İ.H.A., İ.T.Y., M.İ., M.D., M.A., N.Ö., S.Ö., S.T., Ş.Ö. ve Ü.B. için ‘Devletin egemenliği altında kâin topraklardan aynı kısmını, celal idaresinden ayırmaya çalışmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet dam cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede, henüz evvel bir nice değişik eylemlere katılan terör örgütü üyelerinin bile ifadelerine düzlük verildi.

DAVANIN İLK DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Sanıkların yargılanmasına zaman Erzincan 2’nci Tehlikeli Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmada, İstanbul Adliyesi’nden Curcunalı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan tutuklanmadan sanık S.T. ile 4 şahit dinlendi. S.T. savunmasında, suçlamaları reddederek saldırıda kendisinin olmadığını öne sürdü. Mahkeme heyeti, 38 mağdurdan 15’inin da ifadesini aldı.

Duruşmayı SELIM Öğür Erzincan Saylav Hisse Senedi Çakırdoğan, Kemaliye Belediye Reisi Mehmet Karaman, AK Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, Başbağlar Köyü Muhtarı Uca Akarpınar ve haddinden fazla sayıda vatandaş ile katliamın mağdurları izledi. Mahkeme devam ederken verilen arada izah özne mağdurların avukatı Ölçü Kartal, 2 Orak Ayı 1993 Madımak ve maalesef 5 Orak Ayı 1993 Başbağlar budunsal ve inanç ekseninde emperyalistlerin gölgesinde gelişen iki kötü vakadır. Esasta eksiksiz Türk Milleti evlatları etnik ve akide ekseninde bu olaydan uzaklaşarak Türk vatanının bütünlüğü, Türk Milletinin birliği, dirliği, zenginlik ve huzuru Türk Devleti’nin sonsuzluğu ve ati nesillerimizin insani yaşaması için bitirmiş olmaya nida ediyorum. 21 sanığın serian tutuklanmasını bekliyorum. Adli arama şartı ile serbest bırakılan kişinin tutuklanmasını istiyoruz. Tutuklandığı devir bir nice zevat ortaya yarar. Şu anda kaçıyor. Mevcut ifadelerde üstelik zımnen bu işin içre. Sunma önemlisi Ankara Ihtişam Asayiş Mahkemesi 199921 asıl basit sevgili dosyasının bu dava dosyasının içine girecek zira PKK yıldırı örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan zevatın bu sorun de yargılanmasını arzu ediyorum. Adaletin tecellisi adına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir. Zira doğrusu adada de ifade ettiği gibi Şemdin Sakık’ın üstelik iddianamedeki ifadesi bu durumu sarih ve kemiksiz ortaya koyduğu kabil PKK terör örgütünün filhakika kurucusu, yöneticisi ve başkanı halen başkanlığı bitmeme etmektedir. Türk Milletine sesleniyorum. Balaban Türk Milletini düzen iddiasında işyar olanlar ululuk ve millet mücadelesinde ininde ne pahasına olursa olsun yıldırı bulunmayan edilmelidir diye konuştu.

‘KATİLLER BULUNSUN, CEZALANDIRILSIN’

Olayın mağdurlarından o gün 12 yaşında olan Mehmet Kayaç (41), ’30 yıl bilahare mevrut geç kalınmış ayrımsız adalet amacıyla de tığ zat savaşımızı vermeye bitmeme ediyoruz. Katiller bulunsun, cezaları adına gelsin. Bu bizim içimizi tek antlaşma soğutmayacak. Katliamda 12 yaşındaydım. Halen acısını yaşıyoruz. Halen geçmiş günkü kabil acısını yaşıyoruz. Bizim acımızı hiçbir molekül dindiremeyecek. Katiller bulunsa birlikte dinmeyecek ama biz davacı olamaya devam edeceğiz. Hakkımızı arayacağız. Şikayetçi olacağız dedi. Mağdurlardan Başbağlar Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mehmet Şanlı Dikkaya de ‘O tarihte açılan sevgili 1997 yılı Ilk Teşrin ayında Erzincan’dan İzmir’e alındı. İzmir’de dahi o tarihte kurmaca tıpkısı mahkemede ülfet skandalları ile komple bir şekilde kapatılmıştı. O zaman devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’hangi şikayet buyurmak bize zul geldiği üzere o periyot acımızı birlikte o skandalları da içimize gömmüştük. Ancak zaman 2019 yılından beri incelenen, yürekli savcılarımızın iddianamesi onları kutluyorum. Kutlama ediyorum. Duruşma heyeti aracılığıyla kabul edildi. O dönme akamete uğrayan umutlarımız bugün yeniden baştan yeşermiş vaziyette. Umuyoruz ve diliyoruz kim; doğruluk hakkı ile kırıtma ölçü. Katliama katılan rastgele ki varsa bu rezil yıldırı örgütü mensuplarının hacısı hocası cezalarını bulur. Bunların cezalarını bulması dahi diğerlerine da denk evet. Türkiye’üstelik o kadar çok faili gayrimuayyen hâller var kim alelhusus dahi 1993’te. Bunlarında inşallah failleri bulunur. Bir elan birlikte ne Sivas ne üstelik Başbağlar hadiseleri yaşanmaz inşallah ifadelerini kullandı.

Davayı strateji eden Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman ise, ’29 yıl geçmiş yaşanan kırım halen değişen tıpkısı öz bulunmayan. Şehitlerimiz gönlümüzde yaşıyor fakat bugün yine kangren olan davamıza bisturi vurulduğu amacıyla yetkililere teşekkür ediyorum. Tığ Türk adaletine inanıyoruz. Buradan süt kuzusu katillerine, yayılımcı güçlere sesleniyorum. Türkiye’yi Türk Milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz. Biz 29 yıl önceki dedik kim; ‘Başbağlar’ı unutmadık, unutturmayacağız.’ 29 sene sonradan tekrar davamız gündeme geldi. Bilcümle yetkililere ve emeği güzeşte herkese teşekkürname ederim. Şüheda bizim şehitlerimiz. Elbette ki vurdumduymaz gelmeyecekler biliyoruz amma Ne mutlu Türk’üm diyene diyorum dedi. Kısaca 6 saat süren duruşmanın peşi sıra murafaa heyeti, S.T.’nin tutuksuz yargılanmasına ve elverişsiz dışı yasağı konulmasına karar verip sav dosyasındaki eksikliklerin tamamlanması için davayı 19 Aralık’a erteledi.

Share: