Sıcak açıktan bunalanlar sahillerde yoğunluk oluşturdu

Kocaeli’nin turistik ilçesi Kandıra ile Bartın’ın Amasra ve Sakarya’nın Glokom ilçelerinde hamam alarga bunalan vatandaşlar, denize girerek serinledi.

Bartın’ın Amasra ilçesi, çekicilik sıcaklığının artmasıyla hafta sonunu tatilini fırsat bilenlerin akınına uğradı.

Amasra Kalesi ile 2015’te UNESCO Acun Mirası Arızi Listesi’ne eklenen kaymakamlık, dokunulmamış koyları, bozulmamış kumsalları, az seçenek denizi ve doğayla bütünleşen güzelliklerinin birlikte balık ağırlıklı aş damı kültürüyle yerli ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

Albeni sıcaklığının 32 adım ölçüldüğü ilçeye mevrut vatandaşlar, Tezyifkâr Liman ve Büyük Liman plajında denize girdi, çay bahçeleri ve parklarda serinlemeye çalıştı.

Çekiciler Çarşısı, Şişman Liman, Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü ve Firez Parkı’nda fasıla nâkil tatilciler, mendirek ve kayalıklarda bereketli eli nimetli foto çektirdi.

Amasra Şehremini Recai Şarap, AA muhabirine, ilçenin alelhusus Ankara ve mekân illerden haddinden fazla sayıda ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.

Amasra’nın hele hafta sonları günübirlik ziyaretçilerin deste odağı olduğunu nâkil Çakır, “İlçemiz, hele bahar mevsimlerinde daha sakin ve yorgun benzeri görsellik sunuyor. Amasra’yı alelhusus ilkbahar aylarında buyurmak, balıkçı lokantalarında canlı balık çeşitlerini kemirmek, sahilde ve kale içindeki tarihi sokaklarda başvurmak, tatilcilere değişik aynı gösteriş sunuyor. Zaman dahi ilkin Ankara ve İstanbul girmek amacıyla çeşitli illerden mevrut volta organizasyonlarıyla pahal ayrımsız deniz yaşanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Kandıra sahillerinde su

Sonbahar mevsiminde gelgel sıcaklığının 35 basamak ölçüldüğü Kocaeli’de vatandaşlar, Kandıra sahillerinde kükremek oluşturdu.

Kerpe, Kumcağız, Kovanağzı ve Cebeci sahillerinde bazı vatandaşlar denize girerek serinlerken, bazıları üstelik kumluk şemsiyelerinin altında oturmayı yeğleme etti.

Bazı aileler ise sahilde çocuklarıyla oynayarak devir geçirdi.

Vatandaşlardan Meram Alemdar, eşi ve kızıyla sezonun serencam ısıdam günlerini denize girerek değerlendirmek istediklerini söyledi.

Ailesiyle ilçeye mevrut Onur Batur de “Son adına gelelim dedik. Güzel doğanın, domuzuna denizin keyfini görmek, Kandıra’nın güzelliğini çekmek için geldik. Güzelce geçiyor. Ailem, çoluk çocuk bahtiyar. Onlar sevinçli, bahtiyar olunca ego bile keyifliyim. Burası hakikaten doğaüstü tıpkı saha.” diyerek konuştu.

Erkan Entelektüel ise “Sezonun sonuç günleri, daha çok bu güneşler benzeri henüz gelmez. Ailece zaman finalini fethetmek amacıyla denize geldik. Albeni müfrit sıcak.” ifadelerini kullandı.

Sıcak havayı vesile bilenler Glokom sahiline akın etti

Sakarya’nın Glokom sahilinde birlikte sonbahar mevsiminde, yaz sezonunu aratmayan bahir görüldü.

Gelgel sıcaklıklarının sezon normallerinin üzerinde seyretmesiyle vatandaşlar denize girerek serinledi.

Çocuklarıyla sahile mevrut Feride Yavuzyiğit, “Hafta Arası çocuklarımız okuldaydı. Hafta sonu tatilini pir değerlendirelim istedik. Denizin hakeza güzelce olmasını ve havanın hamam olmasını okazyon bilerek sahile geldik. Bunlar serencam sunturlu eyyam, önümüzde yağışlar var.” ifadelerini kullandı.Share: