Siirt bilgi! Siirt’in Derince köyünde PKK’lı teröristlerin katlettiği 22 can anıldı

Siirt’in Baykan ilçesinin Derince köyünde, 29 sene evvel PKK’lı teröristlerce katledilen 13’ü bala 22 sevimli amacıyla ihtifal töreni yapıldı.

Derince köyündeki şehitlikte planlı ve Kur’an-ı Ahi tilavetiyle başlayan ihtifal töreninde, 21 Teşrinievvel 1993’te PKK’lı teröristlerce okul bahçesinde kurşuna dizilerek katledilenler amacıyla İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu marifetiyle yakarış edildi.

Vali ve Uray Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, törende yaptığı konuşmada, terör örgütünün tek zaman amacına ulaşamayacağını söyledi.

Saldırıda 22 kişinin köy okulunda merhametsizce kurşuna dizildiğini dile getiren Hacıbektaşoğlu şunları kaydetti:

“Bizler bunu hiçbir ahit unutmadık, unutmayacağız. Hafızamızda herhangi bir antlaşma olduğu kabilinden tazedir. Yıldırı örgütünü Türkiye Cumhuriyeti’nin başına bela edenler şunu unutmasınlar, başarılı olamayacaklar. Onların sahipleri de vakti zamanında kudretli olamamıştı. Terör örgütü bitme noktasına gelmiştir. Milletimiz, devletimiz asayiş güçlerimiz çelik ayrımsız emir ile iri tıpkı imanla yurt sevgisiyle birbirlerine dayanarak mücadeleyi nazik aynı başarıyla yapmıştır ve terör örgütü finiş noktasına gelmiştir. Fakat şurası görüyoruz terör örgütü finiş noktasına gelmişken ona fert vermeye, içki olmaya çalışanlar var. Bu ulus bunlara prim vermez, evlatlarını ve şehitlerini bile unutmayacaktır.”

Yılmaz Yiğitlik ise saldırıda ailesinden 6 kişinin katledildiğini belirterek “Şehit olan 22 can beyninde eşimi, çocuğumu, annemi, ablam ve iki yengemi kaybettim. 29 sene geçti bu acıyı unutmadık. Unutmayacağız. Allah devletimize ve milletimize arızalanma vermesin. Devletiniz olduktan sonradan yıldırı örgütü ve yandaşları başaramayacaklar.” dedi.

Törenin ardından Hacıbektaşoğlu ve beraberindekiler, saldırıda yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve sabır diledi, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Törene İl Cingöz Komutanı Sancak Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, Baykan Kaymakamı Emniyetli Sınırlı, DOĞRU Öğür İl Başkanı Ekrem Olğaç, Siirt Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonu Başkanı İsmail Şehitoğlu, martir yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Share: