Siirt gündem: Bakan Karaismailoğlu: Siirt’te öğün projemizle 82 milyon lira tasarruf sağlayacağız

SİİRT- Pervari yolunun temel atma töreni üzere kente mevrut Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Projemizin 2025 yılında hizmete açılmasıyla 1 yılda zamandan ve akaryakıttan toplamda 82 milyon liralık tasarruf sağlayacağız” dedi.

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, ziyaretler ve Siirt-Pervari yolunun esas atma töreni üzere kente geldi. 64 kilometre uzunluğundaki yolla alay malay henüz emniyetli, çabuk ve konuşu ulaşımı yapı ettiklerini belirten Icra Vekili Karaismailoğlu, henüz sonraları Botan Çayı üzerinde düz yazı edilen Beğendik Köprüsü’nde incelemelerde bulundu. Karaismailoğlu, 20 almanak hükümetleri döneminde, büyüklük genelinde cemi erişim sistemlerindeki dev yatırımlardan Siirt’in dahi hak ettiği payı aldığını belirterek, “Bugüne büyüklüğünde Siirt’in muvasala ve iletişim yatırımları için 6 milyar liraya andıran masraf yaptık. Siirt’in mukassem yol uzunluğunu 7 kilometreden alıp, 18 katına çıkararak, 129 kilometreye ulaştırdık. İl genelindeki ısıdam kaplamalı kat uzunluğunu de 2 kilometreden 90 kilometreye yükselttik. Hükümetlerimiz döneminde Siirt’te 168 kilometre bir tane el imal ve iyileştirmesi yaptık. Bütün uzunluğu 2756 metreyi bulan 24 köprüyü hizmete açtık. 15 Ağustos 2022’birlikte yapımına başladığımız projemizin uzunluğu 64 kilometredir. Proje kapsamında hep uzunluğu 666 metreyi bulan 2 viyadük ile gelişigüzel gene toplam uzunluğu 500 metre olan 10 güreşçi köprüsü yer almaktadır” dedi.

Nazır Karaismailoğlu, “Siirt-Pervari yolumuzun tamamlanmasıyla alay malay yolun fiziksel standartlarını yükselterek, daha emin ve konforlu ulaşım sağlayacağız. Bulunan yola göre nöbet mesafesi kestirmece 8 kilometre kısalacaktır. Siirt Birleştirme Sanayi Bölgesi’ne ulaşımı sağlayacak öğün ile birlikte değişen güzergah üzerindeki bölgelerde soylu erki ve sosyokültürel yönden canlanma olacaktır. Başta Siirt fıstığı tevessül etmek için bölgede yetişen tarım ürünlerinin yurt içi ve güçlükle dışına nakli üstelik kolaylaşacaktır. Posta projemiz, terörle uğraş faaliyetlerimize üstelik lojistik bindi sağlayacaktır. Projemizin 2025 yılında hizmete açılmasıyla birlikte 1 yılda zamandan ve akaryakıttan toplamda 82 milyon lira artırım sağlayacağız. Öğün projemizle alay malay 4 bin 136 ton susturucu emisyonundan kurtulmuş olacağız. İnşallah, projemizin açılışında üstelik seçkin alay malay olacağız” diye konuştu. Ana atma törenine Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve YANLIŞSIZ Fırka Siirt Mebus Osman Ören üstelik katıldı.

?

Share: