Siirt’te devletten aldığı destekle ürettiği ürünlerini yurtdışına ihraç ediyor

Siirt’te, unutulmaya yüz tutan tiftik battaniyesi, seccade, kilim kabil birçok işaret devletten alınan bindi sebebiyle gine piyasaya kazandırıldı. Devletten aldığı destekle kurduğu atölyede üretimi yapılan moher battaniyeleri, namazlık, kilim, çanta kadar birçok iz demincek ensiz dışına ihraç ediliyor.

Siirt’te derakap rastgele evde kâin ve gelin çeyizlerinin vazgeçilmez parçalarından olan moher battaniyesi, seccade, kilim kabil birçok iz eski ihtişamını kaybetmiş, iz dahi unutulmaya yüz tutmuştu. Siirtli Yazar Acara isimli ateş parçası, unutulmaya yüz markajcı mesleği yine canlandırmak için kolları sıvadı. Ilk ululuk teşvikine başvuran Çevik, alınan müzaheret sonrası üretim merkezi açtı. İşlerini büyüten Çevik, devletten aldığı destekle açtığı iş durumunda ürettikleri battaniyeleri sıkı dışına ihraç etmeye başladı.

Kaybolmaya beniz tutmuş baba mesleğini, devletin vermiş olduğu teşvikle canlandırmaya başardığını ifade eden Acar, el dokumacılığı olan battaniye ve seccade kadar ürünleri tekrardan üretmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Siirt’te kestirmece 30 yıldır bu işi yaptığını kaydeden Acar, “Tahminî 200 yıldır var olan tıpkı konuşma. Siirt’te henüz önce bu konuşma üstünde geçimini sağlayan 200 aileye mümasil bu hareket üzerinden para kazanıyor. Bu tedricen döl büyüyor, değişiyor. Bizim sanatımız sonuç 5-6 yıl içerisinde dumur noktasına gelmişti ve sanatımız bitmişti. Fakat Tanrı devletimize bozulma vermesin, son zamanlarda bu danışma vücut etkin arkadaşları bizim gibileri kalkındırdı. Bindi verdi bize hem maddi hem manevi bizim henüz ilk 10 parça tezgahımız var iken demin tezgah sayımız 40-50’ye yükseldi. Vaktiyle günde 10 nüsha Siirt battaniyesi ve seccadesi çıkıyorken deminden ise 150-200 sayı battaniye ve seccade üretebiliyoruz. Biz bunları atölyede dokuduktan sonra İstanbul ve iri şehirlerdeki şubelerimize yolluyoruz. Oradan da paketlenip daraç dışına dış satım yapılıyor. Buda devletimize katkılarından çevre teşekkürname ediyorum” dedi. – SİİRT

Share: